Tunel Svatý Ilja

Vašek Ravlyk, 13.3.2010 přečteno: 8534x

Tunel "Sveti Ilija" v pohoří Biokovo, kterej představuje současnou absulutně největší infrastrukturní stavbu v Chorvatsku, byl koncem ledna proražen. V budoucnu se má stát spojnicí mezi dalmatským vnitrozemím za pohořím Biokovo a Makarskou riviéru, respektive mezi dálnicí Záhřeb Split Ploče a Jadranskou magistrálou.
Na fotce v úvodu vidíte na úpatí skály staveniště tunelu kousek o letoviska Promajna, fotka je ale kapku starší.
Tunel je dlouhej 4250 metrů je vedený víc než 1300 metrů pod vrcholem hory Sv. Ilija, ten má sám 1642 m, takže víc než Sněžka. Jeho šířka činí 11 metrů a vozovka s dvěma jízdními pruhy bude široká 7,7 metru. Na přímořské straně ústí u Bastu nad letoviskem Baška Voda. Pro hlavní a pomocný tubus muselo být přemístěno 460 tisíc m3 materiálu. Pro stavbaře představovala ražba tunelu vzhledem k vysoké vrstvě nadloží a ke krasovému typu horniny mimořádně obtížný úkol. Nyní by měly pokračovat další stavební práce v tunelu na jeho vyčištění, úpravách a zabezpečení.
Proražení tunelu je sice velký úspěch, ale tím optimistický zprávy končej. Nejsou prachy na jeho dokončení, natož na výstavbu přístupových silnic. Pro vlastní tunel financovaný ze státního rozpočtu je v tomto roce vyčleněno pouze 16 milionů kun a v dalších dvou letech se už s touto investicí nepočítá vůbec. Výstavbu přístupových cest má zajistit Splitsko-dalmatská župa, ale ani ta ve svém už tak zeštíhleném rozpočtu finanční prostředky nemá. Pokud se tedy nepodaří vládě a splitským orgánům zajistit další peníze na dokončení celého projektu, nebude silnice dlouhá 10 km včetně tunelu z dálničního exitu Zagvozd do Bašky Vody v provozu dříve než v roce 2013.
Jisté však je, že politici udělaj pro dobro věci maximum, protože stavba má ekonomicky neprosto mimořádnej význam jak pro cestovní ruch, tak i pro další rozvoj této části Dalmatského Záhoří a pro nás by to byla šance, jak se na případný cestě ze Splitu do Makarský vyhnout kličkovaný podél pobřeží.
Tak snad ty prašule někde seženou. Hezkej víkend přeje Vašek

Dárek z Brače

Vašek Ravlyk, 28.2.2010 přečteno: 4130x

Když už plánujete nějakej ten dáreček přímo z dovolený, dovolil bych si pár osvědčenejch a vyzkoušenejch tipů.Filety z uzeného tuňáka ve středomořském oleji nebo filety ze solených sardelí - ančoviček ve slunečnickovém oleji, tak jak je dělají v Milně, to je prostě k neuvěření.
Olivy plněné solenými sardelemi - ančovičkami ve slunečnicovém oleji nebo filety ze solených sardelí - ančoviček, mňam, mňam.
Částečně očištěné solené sardele jsou pak dokonalým vyproš´tovadlem.
Špičkové kvality dosahují výrobky jednak díky nejlepších surovinám, jenak ručním zpracování, čímž je zchována výborná chuť i vůně konečného produktu i jeho výživné hodnoty. Tradiční výrobní způsoby zpracování doplňují technologicky moderní kontrolní metody.
Panenský olivový olej z Postiry se získává z oliv pěstovaných na severním pobřeží ostrova Brače a zpracovaných tradičně na hydraulickém lisu,částečně se používá čerstvě sklizených oliv, částečně plodů, které byly naloženy ve vodně několik dní. Spojení tradice s novými poznatky v pěstování a zpracování oliv a mimořádně příznivé zdejší mikroklimatické podmínky jsou zárukou kvality tohoto špičkového a zdravého produktu.
Dokonalé Bračské zpracování kamene, doporučuju Pučišće, koupíte třeba Hmoždíř - Mužar nebo Mísu -Zdjelicu,tyhle výrobky představujou pokračování řady předmětů z autochtónního bračského kamene, a mají opravdu vysokou kvalitu a užitkovou hodnotu.O něčem dalším, zase příště, mějte se hezky a létu ahoj V:-)

Rok 2009 v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 21.2.2010 přečteno: 2955x

V minulých letech počet lidiček, kteří strávili svou dovolenou v Chorvatsku, každoročně stoupal, ale loni poprvé klesl o necelá 3 %. Podle oficiálních statistik přijelo do Chorvatska 10,9 milionu turistů. Z tohoto celkového počtu připadá na turisty ze zahraničí 9,3 milionu a podstatně menší část na domácí turisty 1,6 milionu. Domácí i zahraniční turisté uskutečnili 56,3 milionu noclehů ve všech typech ubytovacích zařízení, z čehož lze spočítat průměrných 5 noclehů na jednoho turistu.
Jako každoročně nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa (1,58 milionu, o 2 % víc než v roce 2008). Následují Italové (1,20 milionu, o 3 % víc než v roce 2008), Slovinci (1,01 milionu, o 3 % méně než v roce 2008), Rakušané (882 tisíc, o 2 % méně než v roce 2008) a na pátém místě jsou turisté z Česka (607 tisíc). Další místa obsadili Poláci, Francouzi, Maďaři, Nizozemci, Slováci atd.
Počet turistů z Česka se po velkém skoku v roce 2007, kdy se zvýšil o téměř 13 % na 669 tisíc, opět snížil, a to o více než 2 % v porovnání s předchozím rokem. Turisté z Česka uskutečnili téměř 4 miliony noclehů při průměrném počtu 6,6 noclehu na jednoho turistu.
Rozdělíme-li zahraniční turisty na ty, kteří přijeli individuálně a ty, kteří přijeli organizovaně přes cestovní kanceláře, jasně vedli i v loňském roce individuální turisté 6,2 milionu před organizovanými 3,2 milionu.
Podle typu ubytování se nejvíce turistů ubytovalo v hotelech, hotelových apartmánech a komplexech 4,5 milionu, v soukromí 2,6 milionu, v kempech 2 miliony a v marinách 664 tisíc. V hotelech však uskutečnili méně noclehů než v soukromí: průměrný počet noclehů v hotelech činil 3,6 na jednoho turistu, v soukromí pak 7,2 noclehů. Nárůst počtu turistů i počtu přenocování zaznamenaly pouze levnější typy ubytování: kempech se ubytovalo o 5 % více turistů a v soukromí o necelá 3 % více turistů. Velký pokles v počtu turistů nastal u hotelového ubytování - o téměř 14 % a k podobnému snížení došlo i v počtu přenocování.
Co se týká peněz, bude hodnocení roku mnohem méně příznivé než u zmíněných fyzických ukazatelů. Výsledky za celý rok ještě nejsou zpracovány, ale podle známých výsledků za 9 měsíců se odhaduje výše příjmů z chorvatského cestovního ruchu na 6,4 miliardy eur, což znamená snížení o 15 % oproti předchozímu roku, kdy příjmy činily 7,5 miliardy eur.Když vztáhnu uvedený čísla na náš penzión Don Felder, jsme s necelými 1100 noclehy za sezónu dále největšimi ubytovateli, alespoň co se týká přihlášených dušiček, v Sumartinu a pokles počtu ubytovaných jsme nezaznamenali.Díky moc a ať se Vám na Brači líbí. Čauec V:-)
Zdrojem data Ministarstvo turizma