Apartmán č. 1
1 osoba
bez dětí

Novosti od mora :-)

Vašek Ravlyk, 23.8.2009 přečteno: 3986x

K moři patřej i neobvyklý úlovky a rybářská latina - večerní pohádky o tom, jakou kdo chytil rybu. V době digitálů každý rybář může svůj úlovek zvěčnit a nemusí se s kolegy hádat, kdo chytil větší kus.
Králem letošního léta asi bude podnikatel Žarko Šimič, který ulovil tuňáka o váze 301 kilogramů. Na fotografii tuňák vypadá jako žralok. Rybář měl štěstí - koupil si jednodenní povolenku a hned trefa do černého!
Dostat takovou rybu z vody nebyla žádná hračka. Společně s kamarádem Dubravkem s ní zápasili sedm hodin. K dispozici měli pouze malý, asi pětimetrový člun a pruty, žádnou speciální techniku. Tuňák, kterému se do salátu evidentně nechtělo, táhl člun hvarským kanálem až k ostrovu Brač.Všímáte, tak až Vás zatahá podobnej kousek u penzionu za nohu, nelekejte se :-) Tam se konečně unavil a rybáři jej mohli vytáhnout na břeh. Místní lidé prý ještě takového tuňáka nikdy neviděli.
Jistě víte, že mezi návštěvníky chorvatského pobřeží a jeho krásných ostrovů můžete narazit na známé osobnosti z celého světa. V těchto dnech je tu například král kuchyňského nádobí - pan Philip Zepter, vlastním jménem Milan Janković. Nejbohatší Srb si ve Splitu vyhlédl loděnici, kterou by chtěl koupit.
Podle jeho podnikatelského záměru by se ve Splitu měly vyrábět superluxusní jachty - od 30 do 160 metrů délky. Jednu takovou loď tady pro firmu Zepter International právě stavějí. Jestli panu Jankovičovi půjdou lodě od ruky tak jako hrnce, pak se stane jedním z nejbohatších lidí planety.
Už dnes se jeho majetek odhaduje na čtyři miliardy dolarů. Pan Zepter zaměstnává 120 tisíc lidí a má zastoupení ve 40 zemích světa. Žije v Monte Carlu ve vile Napoleona III. a jeho nádobí svého času požehnal dokonce i papež Jan Pavel II.
Mějte se, jo a na ostrově je horko kolem 33 stupňů, moře 27 výhled až do čtvrtka dobrej, potom mírné zhoršení na dva 2 dny a znovu Palermo, hezkou neděli fšem. Vasa

ZOO v Sutivanu na Brači

Vašek Ravlyk, 22.8.2009 přečteno: 5488x

V lesích v blízkosti malého letoviska Sutivan směrem na Milnu , teda na severním pobřeží ostrova Brač, 7 km západně od Supetaru, se nachází „Přírodní park Sutivan“ (Park prirode Sutivan), jehož součástí je i zvláštní zoologická zahrada. Nemají tu žádné lvy a tygry, nejsou tu ani populární opice nebo bazény s lachtany, a přesto ji děti milují. Mohou tu vidět zvířata zdejší oblasti - osly, koně jelena, pávy, ovce, kozy, kohouty, divoké prase, jakož i jejich mláďata. A pro děti z města, ať už chorvatských nebo českých je to dost velikej zážitek.
Ty si tu mohou také hrát na zdejším hřišti, které nabízí vynalézavé možnosti zábavy . Spokojeni jsou tu však i dospělí z jejich doprovodu – zdejší restaurace poskytuje velmi dobré občerstvení a posilnění. A pokud by si chtěli sami zasportovat, jsou tu k dispozici různá hřiště, např. na plážový volejbal, malou kopanou, košíkovou a bocciu.
A kdo vlastně přišel s myšlenkou založit tady na severním pobřeží středodalmatského ostrova Brač tento rajský koutek zdejší přírody? Zakladatelkou a majitelkou této zoologické zahrady je rodina Jurićů, nadšenců, milovníků přírody a přátel dětí. Rodina se sem přistěhovala teprve začátkem 90. let minulého století z bosenské Zenice, prodala domek v Sutivanu a za získané peníze koupila v blízkosti 16 tisíc m2 půdy a na ní vybudovala tento přírodní park.
Takže malej námět na výlet pro případ horšího počasí ale to Vám asi na našem ostrově nehrozí :-) čauec Vasa

Supermelouny

Vašek Ravlyk, 17.8.2009 přečteno: 3250x

Letošní rok svědčí chorvatským melounům :-) daří se jim opravdu výborně a krupobití jim ublížilo jen minimálně. V dolině Neretvy se urodily melouny o váze do 25 kilogramů. Nejde o geneticky modifikované potraviny, ani obry, kteří vyrostli na umělých hnojivech nebo kristalonu. Vývoj v oblasti melounářství jde ale opačným směrem. Chorvatští odborníci teď pracují nikoli na co největších melounech, ale co nejmenších – tzv. jednoosobových - o váze do dvou kilogramů. Takové melouny se prý lépe jí, mají tenčí kůru a zbude po nich méně odpadu. Chorvatští farmáři z doliny Neretvy pěstují melouny na ploše dvou set hektarů a zatím jich sklidili osm tisíc tun. Výnos z hektaru je ale nižší než například v Maďarsku – je to tím, že melouny zalévané poloslanou nebo slanou vodou z ústí Neretvy nerostou tak rychle, za to prý mají díky mořské vodě spoustu léčivých vlastností. Pro nás – konečné uživatele melounů – je příjemné i to, že se prodávají za cenu od jedné kuny. Pěstitelé ale na tyto ceny žehrají.
Chorvatská armáda musí také šetřit. Vláda už zavedla mimořádné krizové daně, které musí platit i důchodci, a hledá úspory kde se dá, aby se vyhnula nutnosti požádat o půjčku Mezinárodní měnový fond. Armáda proto neutratí tolik peněz za zapalovače Zippo, jak si původně plánovala. Legendární zapalovače měli dostat všichni příslušníci zahraničních mírových misí – například v Afghánistánu. Místo několika tisíc jich ale armáda koupí jen 400. Vojáci mají zippáky v oblibě už dlouho – jsou totiž spolehlivé, nezamrzají, hoří i ve větru a dá se nimi například: ohřát konzerva, osvětlit místnost nebo roztavit kov.
Připomeňme, že první zapalovač Zippo vyrobila v roce 1933 firma Zippo v Bradfordu a vymyslel ho jistý George Blaisdell, kterého prý inspirovala krabička australských cigaret. Celosvětovou popularitu si tyto zapalovače získaly za druhé světové války, kdy je do Evropy přivezli američtí vojáci.
Téměř o polovinu klesl v Chorvatsku prodej aut oproti minulému roku. Obyčejní lidé začali šetřit, ale bohatí dál rozhazují plnými hrstmi. O pět set procent vzrostl prodej vozů značky Ferrari. Loni se neprodal ani jeden, zato letos už pět, a to ještě zdaleka není konec roku. Kupce nejdražšího vozu Ferrari California neodradila ani zvýšená daň z luxuxu, kterou prosadila vláda. Ferrari se prodávalo za 350 tisíc kuna, což je asi milion čtyři sta tisíc korun – teď musí kupující zaplatit jednorázovou daň 177 tisíc kuna a aby toho nebylo málo, doplatí navíc 63 procent hodnoty vozu. Ferarri ho tak letos vyjde na více než dvojnásobek původní ceny. Možná, že by trošku ulevilo šrotovné, ale o tom se tady ani neuvažuje, protože chorvatská státní pokladna je úplně prázdná.
Kde ale prázdná není, naši sociální experti zaseknou sekeru letos a příští rok ještě víc, nevím kdy pochopěj, že utrácet se musí jenom tolik, kolik mám a ne víc, tak čau a u moře na Brači ahoj V :-)