Zemětřeseni v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 7.4.2024 přečteno: 159x

Otřesy půdy o síle 4,3 stupně / 3.dubna / zasáhly v noci na středu chorvatský Dubrovník. Epicentrum zemětřesení bylo podle deníku Večernji list 30 kilometrů severozápadně od černohorského Nikšiče. Z oblasti nejsou hlášeny žádné vážnější škody.
„Byly to kratší otřesy, ale pocítili jsme je,“ uvedl jeden z obyvatel Dubrovníku pro Večernji list. „Dubrovník je staré město, to něco vydrží,“ tvrdil dále.

Černohorští seismologové určili, že epicentrum zemětřesení se nacházelo v hloubce 13 kilometrů, uvedl Večernji list s tím, že otřesy pocítili také obyvatelé černohorské metropole Podgorice.

Zmíněnou oblast zasáhlo v polovině března zemětřesení o síle 5,2 stupně, které způsobilo menší materiální škody v podobě opadané omítky či poškozených komínů. Po něm následovaly asi tři desítky menších otřesů.
Už jste slyšeli o možnosti spojit fotovoltaiku, vytápění tepelným čerpadlem a ohřev vody?

Černou Horu v dubnu 1979 zasáhlo katastrofální zemětřesení o síle sedmi stupňů, při němž zahynula více než stovka lidí. U nás na Brači bylo také cítit, ale škody žádné a vše zůstalo při starém a v pořádku. Pohledem na bolský klášter končím zprávičku. Hezkou neděli všem Vašek

Letecká záchranná služba v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 25.3.2024 přečteno: 152x

Během velikonočního víkendu začíná v Chorvatsku standartně fungovat vrtulníková záchranná služba.
HHMS / Helikopterska hitna medicinska služba / bude mít čtyři základny - ve Splitu, Rijece, Záhřebu a Osijeku - a celá dohoda, která by byla uzavřena s poskytovateli služeb vrtulníků, kterým je Zahřebský letecký závod, na tři roky, se odhaduje zhruba na 18 milionů eur bez DPH.

HHMS bude k dispozici 24 hodin sedm dní v týdnu a odhad nákladů byl proveden na základě 4500 letových hodin. Odhad nákladů HHMS pro region Rijeka 7 milionu EUR, pro Split 8 milionů EUR, pro Záhřeb 0,4 milionů EUR a Osijek 2,6 milionů EUR. Vybraný uchazeč poskytne vhodné vrtulníky v souladu s technickou specifikací vhodné pro HHMS a letovou posádku nebo piloty. Ministerstvo zase poskytne zdravotnický personál, lékaře, zdravotnické techniky a zdravotní sestry.

HHMS, stejně jako ve většině členských států EU, se pro každodenní provoz doporučuje tříčlenná posádka složená z jednoho pilota, zdravotnického technika a pohotovostního lékaře. Lékař bude mít dvojí roli , na jedné straně bude pomáhat lékaři na pohotovosti nebo podle potřeby během letu, ale bude také pomáhat pilotovi během letu jako člen technik HHMS-člen posádky. Vybraný operátor HHMS bude mít povinnost vyškolit zdravotnického technika pro tuto druhou roli. Pro noční provoz se doporučuje čtyřčlenná posádka složená ze dvou pilotů, zdravotnického technika a pohotovostního lékaře. Předmět zadávání zakázek bude rozdělen do skupin, takže jeden uchazeč bude schopen nabídnout jednu skupinu, základnu nebo všechny skupiny. V každém ze čtyř regionů bude zřízena základna na státním letišti s ubytováním pro posádku a hangárem vrtulníku, který zajišťuje linkovou údržbu. Základny jsou navrženy tak, aby poskytovaly rychlou reakci na tísňová volání, takže během dne musí být posádka ve vzduchu maximálně pět minut po zaznění alarmu. Během noci musí být posádka ve vzduchu do 15 minut po zaznění poplachu.

Ministerstvo bude platit fixní poplatek za provoz HHMS jednou měsíčně a variabilní poplatky se budou počítat také měsíčně za pracovní minutu letu vrtulníkem. Existují také pokuty, které by provozovatel zaplatil, kdyby například nedodržel lhůty během vzletu. O určení naléhavosti, tj. Použití HHMS, rozhodne lékař, který se nachází v jednotce lékařské zprávy číslo 194. Vrtulníky budou muset mít zdravotnické prostředky a vybavení , které nesmí být starší než dva roky. Budou tedy muset mít defibrilátor, transportní mechanický ventilátor, aspirátor, dva perfuzory (infuzní pumpa se stříkačkou) a nosítka. Vrtulník musí také poskytovat možnost přepravy inkubátorů pro bezpečnou přepravu novorozenců. Doporučená cestovní rychlost vrtulníku musí být alespoň 120 uzlů a schopnost letět alespoň 240 námořních mil plus rezervy.

V současné době v Chorvatsku zatím neexistovala specializovaná pohotovostní lékařská služba pro vrtulníky . Za posledních patnáct let bylo chorvatské letectvo hlavním partnerem při poskytování přepravních služeb vrtulníků. Občas, když nebyly k dispozici finanční prostředky HRZ, byly pro lety v nemocnicích použity vrtulníky MUP a vládní letadla. V roce 2015 založilo ministerstvo zdravotnictví HHMS na čtyři měsíce v oblasti Rijeky a Splitu v pilotním projektu, který byl primárně financován z půjčky od Mezinárodní banky pro obnovu a rozvoj. Projekt HHMS během turistické sezóny v Dubrovnicko-neretvanské župě byl zahájen v roce 2016 a byl organizován a financován místními orgány, ministerstvem vnitra a ministerstvem zdravotnictví. Mimochodem, týmy okresních ústavů pro urgentní medicínu v roce 2019 měly více než 770 000 intervencí.
Tímhle krokem se stává Chorvatsko další zemí EU se standartním leteckým provozem a my na ostrově Brač, máme plně vybavenou helikoptéru v případě potřeby k dispozici do 15 minut.Doufejme, že ji nikdo z nás nebude potřebovat. Hezké léto všem Vasa

Velikonoce v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 25.2.2024 přečteno: 356x

Křesťanství je v Chorvatsku natolik rozšířené a důležité, že se období Velikonoc velice dodržuje, a to daleko více, než Vánoce. Obecně je to čas, kdy probíhá řada bohoslužeb, rodiny tráví společný čas, dodržuje se tradiční půst a nemalé množství času se věnuje také modlitbám.
Velikonoce zde začínají poslední postní nedělí, obecně zvanou Cvjetnica. Lidé si připravují zelené větvičky, nejčastěji z vavřínu, které si posléze nechají v kostele vysvětit a poté si je doma vystavují, jako svatý symbol.
O bílé sobotě se malují vajíčka, podobně, jako u nás. Využívají se především přírodní techniky, někdy se na vajíčka píšou také modlitby nebo vzkazy, zde už záleží na konkrétní oblasti. Kromě toho se v tento den peče pečivo velice podobné našemu mazanci zvaném sirnica nebo pinca, to se poté odnese do kostela posvětit, aby bylo celý rok, co jíst.
Velikonoční neděle a pondělí jsou státními svátky.
Chorvatské kraslice, aneb Pisanice.
Ano, tak se vajíčkům v Chorvatsku skutečně říká a barví se na Velikonoce obdobně, jako je to známo u nás. Používají se především přírodní technologie obarvování, např. pomocí cibule.
Zajímavým zvykem je ťukání kraslic o sebe, které probíhá na rodinných oslavách. Každý z rodiny si vezme jedno vejce a vzájemně s ostatními o sebe ťukají špičkou. Komu vejce nepraskne, stane se vítězem a odnáší si výslužku domů. Toto tuckanje pisanice, jak se zvyk nazývá, je náhražkou našeho koledování, kdo má šťastnou ruku, může si domů odnést i celý košík barvených vajíček.
Kraslice zde nemají pouze dekorační funkci, jejich barvy mají význam, proto s každou, která k obdarovanému putuje, přichází i malé poselství. Velký význam mají pro zamilované, kdy dívky dávají svým snoubencům vejce z lásky:

červená – charita, energie, naděje, láska, duchovno a radost ze života.
žlutá – Světlo, čistota, uznání, úroda, mládí a odměna.
zelená – Svěžest, zdraví, naděje, plodnost, bohatství a prosperita.
bílá – Zrození, radost, čistota, panenství, světlo, moudrost a duchovnost.
černá – strach, nevědomost, smrt a věčnost
modrá – nebe, věrnost, pravda a zdraví
růžová – úspěch a spokojenost
hnědá – úroda, půda a štědrost
fialová – trpělivost, důvěra, víra a půst
oranžová – vytrvalost, síla a ctižádostivost
Nejznámější chorvatské tradice a zvyky

Pokud se cítíte v Chorvatsku, jako doma, nespoléhejte se pouze na letní počasí, ale navštivte tuto zemi třeba teď, na konci zimy nebo na jaře, kdy se nebudou ulice hemžit turisty a veškeré procesí a události si tak budete moci vychutnat plnými doušky.
Velikonoce se v Chorvatsku berou velice vážně, proto je musíte okusit na vlastní kůži. V mnoha městech se konají akce, jarmarky a tradiční pochody.
Vuzmenice je obecný název pro zakládání velkých ohňů, které se na bílou sobotu stále řadí k tradičním chorvatským velikonočním rituálům. Oheň se zapaluje pouze pomocí kamenů, jako za starých časů a jednotlivé obce mezi sebou soutěží o nejkrásnější a nejvydatnější plameny.
K svátkům zde patří také speciální hudební nástroj zvaný Čegrtaljke, který vypadá, jako nám všem velice dobře známá řehtačka. Zvuk tohoto hudebního nástroje je pro chorvatské Velikonoce typický a neobejde se bez něj žádné veselí.
Průvod Za Křižen, který každoročně probíhá na ostrově Hvar, byl zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO a probíhá zde již 500 let. Tato pouť místními sedmi kostely je pro zdejší lid velice důležitým symbolem, který přetrvává již stovky let.
A co se v Chorvatsku na velikoce jí ?
Klasickým chorvatským velikonočním pečivem, které připomíná náš mazanec, je sirnice nebo také pinca. Do jejího povrchu se zpravidla vyřeže kříž, který je po nakynutí zřetelným znamením přicházejících křesťanských svátků.
Je obvyklé také zapékat uzené nebo šunku do chleba, čemuž se holduje i v naší domovině. Všemu vévodí také raná jarní zelenina, hojně se pojídají ředkvičky, jarní cibulky a křen.
Sváteční jídlo nemá v zemi ucelenou podobu. V přímořských oblastech se připravuje ryba, na severu drůbež, setkat se můžeme i s jehněčím. Na Velikonoce se v Chorvatsku peče šunka s kořením a bílým vínem, je to delikatesa, která se podává s čerstvým chlebem.
Další zajímavostí je Vrtanji, což je slaný druh chleba, který má v sobě zapečenou zdobenou kraslici. Pečivo obsahující sýr se potom nazývá Štrukli. 7
Vidíte, je toho hodně, co můžete v Chorvatsku ochutnat, nyní si však společně připravíme tradiční Pincu.
A tady máte vlastní recept na pincu

300 g hladké mouky (2 hrnky)
7 g sušeného droždí (2 čajové lžičky)
75 g cukru (1/3 šálku)
5 g vanilkového cukru (1 čajová lžička)
35 ml slunečnicového oleje (2,5 lžíce)
125 ml mléka (1/2 šálku)
kůra z 1 citronu
2 žloutky
1 lžíce másla
50 g rozinek (1/3 šálku)
špetka soli
3-4 lžíce rumu

Postup práce:

Rozinky namočte na hodinu do rumu.
Ve větší míse smíchejte mouku, cukr, vanilkový cukr a sůl.
Aktivujte droždí s trochou teplého mléka a jednou lžičkou cukru. Asi za 5 minut začne bublat.
Nyní smíchejte sušené přísady se zbytkem teplého mléka, olejem, citronovou kůrou, žloutky a směsí droždí.
Těsto hněťte nejméně 10 minut mixérem na nízké otáčky nebo rukama.
Přikryjte těsto a nechte ho hodinu odpočívat na teplém místě, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
Rozinky zbavte přebytečného rumu a přidejte je do těsta spolu s trochou rozpuštěného másla.
Nyní je třeba těsto znovu hníst stejným způsobem dalších deset minut.
Těsto přeneste na plech a vytvarujte z něj kouli.
Pincu potřete smíchaným žloutkem a trochou cukru. Díky cukru pinca trochu ztmavne, protože zkaramelizuje.
Těsto nařízněte nožem nebo nůžkami tak, abyste na vrcholu vytvořili „znamení kříže“.
Pečeme v teplé troubě 30-35 minut při teplotě 180 °C. Pokud jste ho posypali trochou cukru, můžete ho po 20 minutách přikrýt papírem nebo alobalem, aby příliš neztmavl.
Po upečení ho přikryjte čistou kuchyňskou utěrkou a nechte vychladnout. Pincu uchovávejte v sáčku, aby zůstala několik dní měkká.

Pokud uvažujete, že se o Velikonocích podíváte do Chorvatska, chybu jistě neuděláte. Nebudou vás totiž sužovat ani vysoké teploty, ani davy turistů.
Oslavy Velikonoc v hlavním městě Záhřebu nesmíte při svých cestách minout. Čeká vás výstava ručně malovaných kraslic v katedrále Nanebevzetí Panny Marie, které budou mnohdy veliké, jako vy sami. Na hlavním náměstí Bana Jelačiče vás také čeká překrásný jarmark, tvořený zdobenými domečky, které v sobě ukrývají ochutnávky laskomin i zajímavé suvenýry.
Skvělým programem pro malé i velké je ohromný hon na velikonoční kraslice v Opatiji, které jsou zde spojeny s atraktivním programem i působivým jarmarkem.
Na Hvaru pak nezapomeňte na již zmiňované putování Za Križen. Nebo vyražte k nám na Brač a uvidíte procesí v Sumartinu, Jurica vám v Dalmatinu uvaří něco z velikonočních specialit a zkusíte velikonoce v Chorvatsku na vlastní kůži. Vašek