Podmínky pro cestování do Chorvatska k 24.7.2021

Vašek Ravlyk, 24.7.2021 přečteno: 199x

Cestující se na hranicích musí prokázat evropským digitálním certifikátem, takzvaným covidovým pasem. Ten musí obsahovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu ne starší než 72 hodin, nebo antigenního testu, který nesmí být starší více než 48 hodin od odběru. Cestující mohou předložit také potvrzení o očkování (podrobnosti v infoboxu níže) nebo o prodělání onemocnění covid-19 v časovém intervalu 11 až 180 dní. Bezinfekčnost nemusí prokazovat děti mladší 12 let, pokud jejich rodiče nebo opatrovníci splňují podmínky vstupu.

Stále je doporučené, aby lidé před cestou vyplnili formulář EnterCroatia.
Podrobné podmínky pro příjezd očkovaných do Chorvatska

- U očkovacích látek od společností Pfizer/BioNTech a Moderna musí uplynout minimálně 22 dní od první dávky, maximálně pak 42 dní.

- U očkovací látky od společnosti AstraZeneca musí uplynout minimálně 22 dní od první dávky, maximálně pak 84 dní.

- U jednodávkové očkovací látky od společnosti Johnson & Johnson musí uplynout minimálně 14 dní od vakcinace.

- Potvrzení o ukončeném očkování nesmí být starší více než 210 dní.

- V případě prodělání onemocnění covid-19 a zároveň po aplikaci alespoň jedné dávky vakcíny také nesmí uplynout více než 210 dní od očkování.

Cesta do Chorvatska po COVIDu / červen 2021 /

Vašek Ravlyk, 10.6.2021 přečteno: 289x

Pro všechny zájemce o cestu do Chorvatska mám jenom ty nejlepší zprávy. Nejhorší po celé cestě je opět část cesty po Čechách. Jakmile se dostanete na hranice máte vyhráno. Naše cesta po trase Mikulov, Vídeň, Graz, Maribor, Zagreb, Split dne 9.6.2021 probíhala naprosto hladce, bez zádrhelů, hranice byly naprosto prázdné, bez jakýchkoliv kontrol.Nikdo nevyžadoval žádná potvrzení o prodělaném COVIDu, vakcinaci, či testy. Samozřejmě na to ale nelze spoléhat a některý z vyjmenovaných dokumentů sebou vezměte. Současně se přihlaste na stránkách : https://entercroatia.mup.hr/ kde vyplníte požadovaný formulář. Potvrzující doklad pak vezměte pro případnou kontrolu sebou.Motoresty, parkoviště a pumpy po trase jsou otevřené, personál se chrání rouškami a rukavicemi, které v uzavřených prostorách vyžaduje i po Vás.Trajekty jsou poloprázdné a dle odhadů chorvatských operátorů se pohybuje současný počet turistů na 30-50% normálního stavu v závislosti na místě.U nás v Sumartinu se sezóna pomalu rozbíhá, Kartolina otvírá, Dalmatino Jurici Borojeviče už jede a dnešní hobotnica iz pod peke byla na jedničku.Ceny v obchodech zůstaly na loňské úrovni, sortiment je standartní.Všichni čekají na sezónu protože výkonnost chorvatského hospodářství závisí na turismu z více než 20%.Moře u nás na Brači je obligátně, jako křišťál a teplota dnes 10.6.2021 je 24 stupínků dle Celsia.Penzion Don Felder zahájil sezónu ve zvýšeném hygienickém režimu, který chorvaté označují, jako safe stay ale návštěvník v podstatě nic nepozná. O poznání více se dezinfikuje, vyměňuje .... etc. Do obchodů je ochrana úst a nosu víceméně povinná, v restauracích je hosté nenosí, personál někdy.No a závěrem, sezóna je tady a hurá k moři. Sretan put na Jadran :-)) Vašek
Snímkem večerního Sumartinu z penziónu DF vás všechny zdravíme

Abramovič zase na Jadranu

Vašek Ravlyk, 29.5.2021 přečteno: 153x

Když přijede bohatý Rus do Chorvatska je vždycky velká show. Stejně tak u pravidelného návštěvníka Romana Abramoviče.Jeho Eclipse jsem viděl na vlastní oči již poněkolikáté a jde vždycky o mimořádný žážitek. Nyní se megajachta pohybuje kolem Mljetu. A tady velké přípravy, bodyguardi na molu, cyklistická přilba v chladícím boxu,osobní servis mnoha nohsledů. Tak vypadá projížďka na kole jednoho z nejbohatších lidí světa Romana Abramoviče, který pobývá na své 538 stop, což je asi 165 metrů dlouhé jachtě Eclipse na vodách Jadranu.
Jeho loď, patří k největším a také nejluxusnějším na světě s výbavou, k níž patří i protiraketové systémy, a pozor není v zátoce Sobra na ostrově Mljet žádnou zvláštností.
„Jezdí sem už několik let a vyjížďky na kole patří k jeho oblíbené činnosti, ovšem jinak se na pevnině moc nezdržuje,“ říká jeden z místních obyvatel.
Miliardářova cyklistická vyjížďka byla klasickým bezpečnostně logistickým manévrem. Nejprve připlul větší motorový člun - katamarán,který přivezl karbonová kola pro Abramoviče a jeho suitu. Po vyložení bicyklů na molo vystoupila i osobní ochranka.
Jeden z mužů, prošel a zkontroloval několik set metrů nábřeží. Teprve pak, zhruba po dvou hodinách připlul menší motorový člun, který přivezl poslední cyklistickou přilbu v chladícím boxu, a následně vystoupil Abramovič.
V černém dresu se světlými pruhy vzápětí v čele malého pelotonu odjel.
Současně s ním odkotvila jeho jachta, která pluje pod vlajkou Bermud, ale i další zhruba padesátimetrová loď kotvící opodál, která podle místních také patří do miliardářovy flotily. Na majitele pak, jako obvykle, pluli čekat do některé z ostrovních zátok.Doufejme, že se mu cyklovýlet líbil a přijede zase.Mějte se a od příštího týdne to půjde na Brač už celkem snadno, tak neváhejte a vyrazte. Vašek