Velikonoce v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 25.2.2024 přečteno: 475x

Křesťanství je v Chorvatsku natolik rozšířené a důležité, že se období Velikonoc velice dodržuje, a to daleko více, než Vánoce. Obecně je to čas, kdy probíhá řada bohoslužeb, rodiny tráví společný čas, dodržuje se tradiční půst a nemalé množství času se věnuje také modlitbám.
Velikonoce zde začínají poslední postní nedělí, obecně zvanou Cvjetnica. Lidé si připravují zelené větvičky, nejčastěji z vavřínu, které si posléze nechají v kostele vysvětit a poté si je doma vystavují, jako svatý symbol.
O bílé sobotě se malují vajíčka, podobně, jako u nás. Využívají se především přírodní techniky, někdy se na vajíčka píšou také modlitby nebo vzkazy, zde už záleží na konkrétní oblasti. Kromě toho se v tento den peče pečivo velice podobné našemu mazanci zvaném sirnica nebo pinca, to se poté odnese do kostela posvětit, aby bylo celý rok, co jíst.
Velikonoční neděle a pondělí jsou státními svátky.
Chorvatské kraslice, aneb Pisanice.
Ano, tak se vajíčkům v Chorvatsku skutečně říká a barví se na Velikonoce obdobně, jako je to známo u nás. Používají se především přírodní technologie obarvování, např. pomocí cibule.
Zajímavým zvykem je ťukání kraslic o sebe, které probíhá na rodinných oslavách. Každý z rodiny si vezme jedno vejce a vzájemně s ostatními o sebe ťukají špičkou. Komu vejce nepraskne, stane se vítězem a odnáší si výslužku domů. Toto tuckanje pisanice, jak se zvyk nazývá, je náhražkou našeho koledování, kdo má šťastnou ruku, může si domů odnést i celý košík barvených vajíček.
Kraslice zde nemají pouze dekorační funkci, jejich barvy mají význam, proto s každou, která k obdarovanému putuje, přichází i malé poselství. Velký význam mají pro zamilované, kdy dívky dávají svým snoubencům vejce z lásky:

červená – charita, energie, naděje, láska, duchovno a radost ze života.
žlutá – Světlo, čistota, uznání, úroda, mládí a odměna.
zelená – Svěžest, zdraví, naděje, plodnost, bohatství a prosperita.
bílá – Zrození, radost, čistota, panenství, světlo, moudrost a duchovnost.
černá – strach, nevědomost, smrt a věčnost
modrá – nebe, věrnost, pravda a zdraví
růžová – úspěch a spokojenost
hnědá – úroda, půda a štědrost
fialová – trpělivost, důvěra, víra a půst
oranžová – vytrvalost, síla a ctižádostivost
Nejznámější chorvatské tradice a zvyky

Pokud se cítíte v Chorvatsku, jako doma, nespoléhejte se pouze na letní počasí, ale navštivte tuto zemi třeba teď, na konci zimy nebo na jaře, kdy se nebudou ulice hemžit turisty a veškeré procesí a události si tak budete moci vychutnat plnými doušky.
Velikonoce se v Chorvatsku berou velice vážně, proto je musíte okusit na vlastní kůži. V mnoha městech se konají akce, jarmarky a tradiční pochody.
Vuzmenice je obecný název pro zakládání velkých ohňů, které se na bílou sobotu stále řadí k tradičním chorvatským velikonočním rituálům. Oheň se zapaluje pouze pomocí kamenů, jako za starých časů a jednotlivé obce mezi sebou soutěží o nejkrásnější a nejvydatnější plameny.
K svátkům zde patří také speciální hudební nástroj zvaný Čegrtaljke, který vypadá, jako nám všem velice dobře známá řehtačka. Zvuk tohoto hudebního nástroje je pro chorvatské Velikonoce typický a neobejde se bez něj žádné veselí.
Průvod Za Křižen, který každoročně probíhá na ostrově Hvar, byl zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO a probíhá zde již 500 let. Tato pouť místními sedmi kostely je pro zdejší lid velice důležitým symbolem, který přetrvává již stovky let.
A co se v Chorvatsku na velikoce jí ?
Klasickým chorvatským velikonočním pečivem, které připomíná náš mazanec, je sirnice nebo také pinca. Do jejího povrchu se zpravidla vyřeže kříž, který je po nakynutí zřetelným znamením přicházejících křesťanských svátků.
Je obvyklé také zapékat uzené nebo šunku do chleba, čemuž se holduje i v naší domovině. Všemu vévodí také raná jarní zelenina, hojně se pojídají ředkvičky, jarní cibulky a křen.
Sváteční jídlo nemá v zemi ucelenou podobu. V přímořských oblastech se připravuje ryba, na severu drůbež, setkat se můžeme i s jehněčím. Na Velikonoce se v Chorvatsku peče šunka s kořením a bílým vínem, je to delikatesa, která se podává s čerstvým chlebem.
Další zajímavostí je Vrtanji, což je slaný druh chleba, který má v sobě zapečenou zdobenou kraslici. Pečivo obsahující sýr se potom nazývá Štrukli. 7
Vidíte, je toho hodně, co můžete v Chorvatsku ochutnat, nyní si však společně připravíme tradiční Pincu.
A tady máte vlastní recept na pincu

300 g hladké mouky (2 hrnky)
7 g sušeného droždí (2 čajové lžičky)
75 g cukru (1/3 šálku)
5 g vanilkového cukru (1 čajová lžička)
35 ml slunečnicového oleje (2,5 lžíce)
125 ml mléka (1/2 šálku)
kůra z 1 citronu
2 žloutky
1 lžíce másla
50 g rozinek (1/3 šálku)
špetka soli
3-4 lžíce rumu

Postup práce:

Rozinky namočte na hodinu do rumu.
Ve větší míse smíchejte mouku, cukr, vanilkový cukr a sůl.
Aktivujte droždí s trochou teplého mléka a jednou lžičkou cukru. Asi za 5 minut začne bublat.
Nyní smíchejte sušené přísady se zbytkem teplého mléka, olejem, citronovou kůrou, žloutky a směsí droždí.
Těsto hněťte nejméně 10 minut mixérem na nízké otáčky nebo rukama.
Přikryjte těsto a nechte ho hodinu odpočívat na teplém místě, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
Rozinky zbavte přebytečného rumu a přidejte je do těsta spolu s trochou rozpuštěného másla.
Nyní je třeba těsto znovu hníst stejným způsobem dalších deset minut.
Těsto přeneste na plech a vytvarujte z něj kouli.
Pincu potřete smíchaným žloutkem a trochou cukru. Díky cukru pinca trochu ztmavne, protože zkaramelizuje.
Těsto nařízněte nožem nebo nůžkami tak, abyste na vrcholu vytvořili „znamení kříže“.
Pečeme v teplé troubě 30-35 minut při teplotě 180 °C. Pokud jste ho posypali trochou cukru, můžete ho po 20 minutách přikrýt papírem nebo alobalem, aby příliš neztmavl.
Po upečení ho přikryjte čistou kuchyňskou utěrkou a nechte vychladnout. Pincu uchovávejte v sáčku, aby zůstala několik dní měkká.

Pokud uvažujete, že se o Velikonocích podíváte do Chorvatska, chybu jistě neuděláte. Nebudou vás totiž sužovat ani vysoké teploty, ani davy turistů.
Oslavy Velikonoc v hlavním městě Záhřebu nesmíte při svých cestách minout. Čeká vás výstava ručně malovaných kraslic v katedrále Nanebevzetí Panny Marie, které budou mnohdy veliké, jako vy sami. Na hlavním náměstí Bana Jelačiče vás také čeká překrásný jarmark, tvořený zdobenými domečky, které v sobě ukrývají ochutnávky laskomin i zajímavé suvenýry.
Skvělým programem pro malé i velké je ohromný hon na velikonoční kraslice v Opatiji, které jsou zde spojeny s atraktivním programem i působivým jarmarkem.
Na Hvaru pak nezapomeňte na již zmiňované putování Za Križen. Nebo vyražte k nám na Brač a uvidíte procesí v Sumartinu, Jurica vám v Dalmatinu uvaří něco z velikonočních specialit a zkusíte velikonoce v Chorvatsku na vlastní kůži. Vašek

Žraloci v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 13.2.2024 přečteno: 546x

V posledních týdnech mi v poště přistál již druhý dotaz na možné setkání se žralokem v Chorvatsku, takže rešerše dat a pár faktů.
Prakticky každý rok dojde k tomu, že se na některé z chorvatských pláží objeví žralok. Obvykle jde naštěstí o neškodná střetnutí, která však často budí velký rozruch. Žraloci totiž v některých případech doplavou téměř až na pláž, kde jsou dezorientovaní a hledají cestu zpět na otevřené moře a zpátky do hlubších vod. Takových incidentů už byly natočeny a na sociálních sítích prezentovány desítky.
V těchto případech jde většinou o menší druhy žraloků, které dosahují délky maximálně metr a půl. Mnozí to přitom berou jako důkaz toho, že v Chorvatsku nežijí nebezpeční žraloci, maximálně tito neškodní, kteří jsou nakonec rádi, když jim pomůžeme zpět do moře.
To je ale chybný předpoklad. Je tomu trochu jinak. Vody Jaderského moře jsou na žraloky celkem bohaté. Žije jich tam dost a v mnoha druzích. Některé zdroje uvádějí třicítku různých druhů, další potom ještě víc. Pravdou je, že většina z nich je skutečně neškodných, avšak jsou mezi nimi i všichni ti, u kterých byly dříve zaznamenány útoky na člověka.
V Chorvatsku opravdu žije také žralok bílý, žralok mako nebo žralok tygří. Právě posledně jmenovaný se nedávno nechvalně zapsal dalším útokem v Egyptě. Vězte tedy, že tyto ryby žijí v odpovídajícím množství i v Jadranu.
Jak víme z dat chorvatských průzkumů a vlastních zkušeností lidé si často vůbec neuvědomují, že žraloci jsou od nich někdy vzdáleni jen pár metrů. Jen si lidí obvykle nevšímají. Tedy do doby, než dojde k nějakému incidentu.
My Češi jsme v tomto ohledu často neohrožení a patříme mezi ty, kdo plavou daleko od pobřeží, klidně až za vyznačené bójky. Jistě, v drtivé většině případů se jim nic nestane, ale měli by mít na paměti, že počet žraloků, kteří se kolem nich v tu chvíli na určitou vzdálenost pohybují, rapidně vzrůstá.
Jak se tedy máte chovat, když potkáte žraloka ?
Lidé by měli mít také na paměti, že se do vody nevyplatí chodit za úsvitu nebo naopak západu slunce. To jsou totiž denní období, kdy žraloci loví. Někdy se člověku na žraloka podaří prostě jen šlápnout. Tato zvířata totiž mají ve zvyku uléhat i do mělkých vod, kde odpočívají.
A jak se chovat, když už ke střetu se žralokem dojde? Je zbytečné s ním zkoušet bojovat. Tato ryba je ve vodě doma a má obrovskou sílu. Pravdou ale je, že v první fázi si vás chce jen takzvaně "ochutnat a očichat" , tudíž v první době naplno neútočí. Třeba se o vás jen otře. Tehdy je na místě zachovat co nejvíce klid a žraloka důrazně odstrčit. Je totiž velká šance, že si pak půjde po svých.Pokud se rozhodne opravdu zaútočit, braňte se a miřte na oči nebo rypec. Naděje umírá vždy poslední.
Na závěr si uveďme, jak to s těmi útoky žraloka na člověka v Chorvatsku skutečně je. Od roku 1900 jich bylo zaznamenáno celkem 25, přičemž čtrnáct bylo smrtelných. Za tak dlouhou dobu se to může zdát jako malé číslo, ale nikdo samozřejmě nechce být tím dalším v řadě.Počet turistů ve stejné době se blíží půl miliardě, takže šance vyhrát Jackpot je výrazně vyšší. Těšíme se na vás na Brači a žádné obavy ze žraloků :-)) Vasa

Ceny potravin v Chorvatsku 2024

Vašek Ravlyk, 2.2.2024 přečteno: 300x

S jakými cenami potravin byste měli v chorvatských obchodech letos počítat? Chorvatsko stále patří k těm levnějším zemím s průměrně nižšími cenami potravin v Evropě ale v průměru jsou ceny o 5-10 % vyšší než v České republice.
Co se tedy vyplatí koupit na místě a co určitě nevozit sebou.
V Chorvatsku se vyplatí kupovat především čerstvou zeleninu a ovoce. Jak zelenina tak ovoce je zde navíc levnější. Podobně jako v našich supermarketech platí, že se ceny velmi liší mezi hlavní letní sezónou a zimními měsíci, kdy se ovoce a zelenina musí dovážet. Dále jsou uvedeny ceny pouze pro letní období. Ceny v Chorvatsku jsou uvedeny jako průměr u pobřeží:

za 1 kg pomerančů zaplatíte cca 1.72 €
za 1 kg jablek zaplatíte cca 1.33 €
za 1 kg rajčat zaplatíte cca 1.86 €
za 1 kg paprik zaplatíte cca 1.19 €
za 1 kg brambor zaplatíte cca 1.19 €

Cena alkoholu (piva)

V případě alkoholu bych doporučil všem, kdož mají rádi svou značku piva či tvrdého alkoholu, aby si ho raději přivezli s sebou. Pro nás ostatní, kroměš přivezené Plzně platí následující ceny: 1 lahev červeného vína vychází na 6.63 €, tedy přibližně 160 Kč, plechovka místního piva přibližně 1.72 €, tedy přibližně 43 Kč, tvrdý alkohol vychází v závislosti na typu a značce mezi 1.33 € až 10.60 €. Půl litr čepovaného piva v hospodě vychází na 2.4 €, tedy přibližně 57 Kč.

Jak již bylo řečeno – ceny potravin jsou víceméně srovnatelné, jako u nás. Samozřejmě ale záleží, kde konkrétně je budete nakupovat. Samozřejmě se nejvíce vyplatí nakupovat ve velkých supermarketech, než v menších obchodech, které se nachází v turistických centrech.

V následujícím přehledu vám přináším obvyklé ceny základních potravin. Při srovnání například s cenovou hladinou v Itálii se jedná o lehce levnější zemi a to i přesto, že jsou od sebe coby kamenem dohodil.

Cena 1 kopečku zmrzliny vyjde ale přibližně na 1.6 Euro, tedy přibližně 40 Kč, což je víc než v Římě, kvalita je ale slušná.

Jídlo v restauracích

Speciální kategorií je stravování v restauracích, které se liší především v závislosti na umístění. V turistických oblastech je razantně vyšší než v místech, kde se vyskytují pouze turisté. Obvykle lze počítat s cenami kolem 300-400 Kč (za jídlo s pitím pro jednu osobu).

Plody z moře jsou ale i v turistických letoviscích o něco levnější než u nás v ČR.

Ceny ve Splitu, Dubrovníku, Chorvatsko
Cena za: Euro (€) CZK (Kč)

Potraviny
Menu v restauraci (s pitím) 12.6 Euro 306 Kč
1 litr mléka 1.06 Euro 27 Kč
2 litry Coca Coly 1.86 Euro 47 Kč
Chléb pro 2 osoby 0.93 Euro 23 Kč
0,5 litru piva z obchodu 1.72 Euro 43 Kč
500 gramů sýra 7.69 Euro 190 Kč
0,5 kg kuřete 5.04 Euro 124 Kč
Combo McDonaldu 6.63 Euro 163 Kč
1 láhev červeného vína 8.62 Euro 212 Kč
1 kg jablek 1.33 Euro 32 Kč
1 kg rajčat z obchodu 1.86 Euro 46 Kč
Příklady cen v Chorvatsku

Voda balená 1,5l = 23 Kč
Voda balená 5l barel = 85 Kč
Chléb = 25 Kč
Mléko 1l = 28 Kč
Jogurt = 43 Kč
Pivo = 34 Kč
Vejce 12 ks = 115 Kč
Těstoviny = od 25 Kč
1kg brambor = 27 Kč
1kg rajčat = 57 Kč
1kg pomerančů = 33 Kč
Lahev vína = 160 Kč
Hotová jídla v restauraci:
Pizza = od 180 Kč
Špagety = 120 Kč
Hamburger = od 190 Kč
Palačinky = od 110 Kč
Ryby = od 170 Kč
Vepřová kotleta = od 240 Kč

Cena základních potravin Cena v Eurech Cena v CZK
12 velkých vajec 3.05 € 74 Kč
1 kg brambor 1.19 € 28 Kč
1 koktejl v baru 8.09 € 198 Kč
1 cappuccino 1.59 € 39 Kč
1 točené pivo velké 2.39 € 57 Kč
Takže pro rok 2024 žádné obavy, mnoho se toho nezměnilo, pár věcí na které jste zvyklí si přivezte, zbytek kupte na místě, budou čerstvější a ve stejné nebo lepší kvalitě než u nás.