Jak správně řídit aneb bezpečně na Brač :-)

Vašek Ravlyk, 16.8.2024 přečteno: 244x

Tento článek je inspirovaný poslední velmi čerstvou velkou nehodou u Makarské, která si vyžádala součinost všech jednotek záchranných systémů, viz foto.
Takže ? " Dobrodružná cesta z Česka na Brač: Jak správně řídit a na co si dát pozor ".

Plánujete dovolenou na chorvatském ostrově Brač? Tato cesta vám slibuje nejen nádhernou přírodu a slunečné pláže, ale také řadu nečekaných překvapení a možných úskalí. Připravte se na nezapomenutelnou jízdu, která vás povede přes hranice několika zemí, a kde správná příprava a neunavená hlava mohou znamenat rozdíl mezi pohodovou cestou a nekonečnými problémy.
První fáze: Překonání hranic

Vaše cesta začíná v České republice a prvním cílem je dostat se na hranici s Rakouskem nebo Německem. Obě trasy mají své výhody. Rakouská cesta přes Vídeň je obvykle plynulejší, zatímco slovenské, maďarské nebo dokonce německé dálnice nabízejí rychlejší průjezd, avšak pozor na časté uzavírky a hustý provoz. Zde začíná vaše dobrodružství – nezapomeňte mít u sebe platný cestovní pas nebo občanský průkaz a připravte se na možné kolony na hranicích, byť jsme všichni v Schengenu.
Druhá fáze: Lov na nejlepší trasy

Jakmile překročíte hranice, čeká vás dlouhý přejezd Rakouskem nebo Slovenskem, Maďarskem...Německem a následně Slovinskem. Ačkoliv slovinské dálnice jsou dobře udržované, mnoho cestovatelů se snaží ušetřit na mýtném a volí alternativní trasy. To sice může znamenat úsporu peněz, ale připravte se na klikaté silnice plné zatáček, radarové měření rychlosti, každá chybička, či špatně zvolená zatáčka může znamenat komplikace. Pokud chcete bezpečně a rychle do cíle, zvažte raději placené úseky – přinášejí méně stresu a rychlejší přesun.
Třetí fáze: Chorvatské dobrodružství

Vstup do Chorvatska, země úchvatných scenérií a úzkých silniček, znamená, že se blížíte k cíli. Avšak nezapomeňte, že dlouhé a horké chorvatské dálnice mají svá specifika. Ostré zatáčky, světlo, tma, unavení řidiči, tunely a náhlé změny sklonu vás mohou zaskočit, zejména v nočních hodinách. Pozor na radary a místní policejní kontroly – chorvatské pokuty mohou být nečekaně vysoké.
Poslední fáze: Trajekt na Brač

Když dorazíte do přístavu ve Splitu, váš závod s časem a únavou nekončí. Zde musíte stihnout trajekt na Brač, což může být výzva v turistické sezóně. Buďte připraveni na čekání a snažte se přijet s dostatečným předstihem. Trajekt sice znamená úlevu a blížící se cíl, ale i zde platí: pozor na své auto a cennosti – ruch v přístavu bývá značný.
Základní rady na cestu:

Příprava je klíčová: Zkontrolujte všechny doklady, naplánujte trasu a připravte si navigaci. Mít záložní plán je vždy dobrý nápad.
Respektujte dopravní předpisy: Vyhněte se pokutám a zbytečným problémům tím, že budete dodržovat pravidla.
Buďte obezřetní: Každá země má svá specifika – mějte oči na stopkách a přizpůsobte jízdu místním podmínkám.
Neváhejte s odpočinkem: Dlouhá cesta je náročná – udělejte si přestávky a nechte odpočinout nejen sebe, ale i své spolujezdce.
Buďte trpěliví: Zácpy a čekání na trajekt mohou být frustrující, ale udržení klidu vám pomůže dorazit na Brač v pohodě a připravené si užít dovolenou.

Přeji vám bezpečnou a příjemnou cestu na Brač! Vašek
P.S. jeďte s chladnou hlavou a klidnou pravou nohou ať neskončíte, jako ti nešťastníci na úvodní fotce.

Červenec na Penzionu DF

Vašek Ravlyk, 18.7.2024 přečteno: 454x

Stabilní počasí s teplotou ve stínu kolem 36 stupňů, na slunci přes 50, voda kolem 28-30 stupňů.Zcela mimořádné podmínky, je potřeba se chránit a nepřehánět to s pobytem na slunci.Pod Sučurajem se objevili první perutýni, takže z Jadranu budeme mít zřejmě během pár let tropické moře, uvidíme co chlapci podniknou během zimy, kdy je ochladíme na 15-16 stupňů. Na fotografii máte červencové akce v Selce, na penzionu máte klasiku - kola, kajaky, padloš, grilování etc....
Mějte se fajn a užívejte dovolenou Vasa

Pravda a mýty o Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 15.6.2024 přečteno: 468x

Celé jaro nás všechna media informovala o tom, že do Chorvatska z důvodů vysokých cen letos nikdo nepojede. A pravda ?
O letošní dovolenou v Chorvatsku je enormní zájem. Podle Michala Vebera, výkonného ředitele Asociace cestovních kanceláří České republiky (AKP ČR) za tím stojí i prodlužující se sezona. Miodrag Mlačić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko, prezentoval statistiky, které tento trend potvrzují. „Určitě letos věříme tomu, že se (rekord) překoná, protože už teď je tam nejenom nárůst objednávek a prodejů, ale také je vidět, že lidé, kteří do Chorvatska jezdí, využijí toho, že se tam už teď dá koupat, není ještě plná sezona, odpovídá tomu nižší cena a méně turistů,“ řekl Michal Veber, výkonný ředitel AKP ČR.

„Jak je ta sezona delší, spousta seniorů přišla na to, že může cestovat už v květnu,“ dodal Veber s tím, že tomu také napomáhají lepší dopravní možnosti – „mizí blok jezdit do Chorvatska autem“, letecká doprava je dostupnější.Tuto tezi potvrzují také statistiky. „Vloni Chorvatsko navštívilo téměř 850 tisíc turistů z České republiky a tímto převýšili co do počtu příjezdů o 6 procent výsledky roku 2019 – posledního roku před vypuknutím pandemie. Čísla za necelých prvních pět měsíců tohoto roku potvrzují, že Chorvatsko zůstává i nadále pro Čechy oblíbenou destinací. Doposud jich přicestovalo jen od začátku roku (pozn. údaje do 18. května 2024) více jak 36 tisíc, což je o 11 procent turistů více než ve stejném období minulého roku,“ prezentoval aktuální statistiky Miodrag Mlačić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko.
Chorvatsko navíc přes inflační vlnu téměř nezdražilo.
Dovolenkáři vybírají pobyty na Makarské nebo Dalmatské riviéře, ale též v okolí Zadaru, či Istrii. Z letovisek u leteckých zájezdů jsou například populární hotely v Primoštenu, Drveniku nebo také na ostrově Brač nebo Hvar v Dalmácii.„Co se týče cen paliva, myslím, že minulý týden to bylo levnější nebo stejné jako v Čechách,“ řekl Blesk Zprávám Mlačić.
Ministerstvo zahraničních věcí turistům doporučuje, aby se zaregistrovali v systému DROZD. „Ministerstvo zahraničních věcí silně doporučuje se před každou cestou do zahraničí řádně zaregistrovat v systému DROZD a prostudovat si informace k příslušné zemi v Rozcestníku na webu MZV,“ informoval Pavel Pešek, ředitel konzulárního odboru MZV.

„Prostřednictvím systému DROZD pak ministerstvo v případě krizové situace rozesílá upozornění, varování a další důležité informace, které pomáhají českým občanům při rozhodování, jak se v mnohdy život ohrožujícím okamžiku zachovat,“ dodal Pešek.Dále uvedl, že konzulární jednatelství bude mít letos Česko otevřená ve Splitu od 15. června do 30. září, v Rijece od 1. července do 31. srpna a v bulharském Burgasu také mezi 1. červencem a 31. srpnem. Čeští policisté budou podle něj hlídkovat v chorvatských městech Omiš, Vodice a Šibenik.
Hrozí tedy v Chorvatsku turistické poplatky?

V souvislosti s nadměrným zájmem o Chorvatsko také vyvstává otázka, zdali je v plánu na některých místech zavést turistické poplatky, podobně jako v Benátkách. „Byl nějaký návrh, ale to v sezoně 2024 nebude fungovat,“ upozornil Blesk Zprávy Miodrag Mlačić, ředitel Chorvatského turistického sdružení.
Padla také otázka ohledně turistického zákona. „Turistický zákon, to je dlouhý proces. Všechna malá města v Chorvatsku ho budou mít, takže všechna malá města musí udělat analýzu,“ uvedl Mlačić.Podle ředitele Chorvatského turistického sdružení bude potřeba zjistit, kolik vody a elektřiny je v daném městě potřeba a jaká musí být infrastruktura. Dodal, že stát něco udělal, ale další proces si města budou muset udělat jednotlivě. „Udělají analýzu – to bude trvat rok, dva, tři. Takže si myslím, že zákon začne prakticky fungovat nejdřív v roce 2026,“ sdělil Mlačić.
Takže, vezměte dovolenou, pár věcí a vyrazte k moři, třeba k nám na penzión, budeme se těšit :-) Vašek