Žraloci v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 13.2.2024 přečteno: 373x

V posledních týdnech mi v poště přistál již druhý dotaz na možné setkání se žralokem v Chorvatsku, takže rešerše dat a pár faktů.
Prakticky každý rok dojde k tomu, že se na některé z chorvatských pláží objeví žralok. Obvykle jde naštěstí o neškodná střetnutí, která však často budí velký rozruch. Žraloci totiž v některých případech doplavou téměř až na pláž, kde jsou dezorientovaní a hledají cestu zpět na otevřené moře a zpátky do hlubších vod. Takových incidentů už byly natočeny a na sociálních sítích prezentovány desítky.
V těchto případech jde většinou o menší druhy žraloků, které dosahují délky maximálně metr a půl. Mnozí to přitom berou jako důkaz toho, že v Chorvatsku nežijí nebezpeční žraloci, maximálně tito neškodní, kteří jsou nakonec rádi, když jim pomůžeme zpět do moře.
To je ale chybný předpoklad. Je tomu trochu jinak. Vody Jaderského moře jsou na žraloky celkem bohaté. Žije jich tam dost a v mnoha druzích. Některé zdroje uvádějí třicítku různých druhů, další potom ještě víc. Pravdou je, že většina z nich je skutečně neškodných, avšak jsou mezi nimi i všichni ti, u kterých byly dříve zaznamenány útoky na člověka.
V Chorvatsku opravdu žije také žralok bílý, žralok mako nebo žralok tygří. Právě posledně jmenovaný se nedávno nechvalně zapsal dalším útokem v Egyptě. Vězte tedy, že tyto ryby žijí v odpovídajícím množství i v Jadranu.
Jak víme z dat chorvatských průzkumů a vlastních zkušeností lidé si často vůbec neuvědomují, že žraloci jsou od nich někdy vzdáleni jen pár metrů. Jen si lidí obvykle nevšímají. Tedy do doby, než dojde k nějakému incidentu.
My Češi jsme v tomto ohledu často neohrožení a patříme mezi ty, kdo plavou daleko od pobřeží, klidně až za vyznačené bójky. Jistě, v drtivé většině případů se jim nic nestane, ale měli by mít na paměti, že počet žraloků, kteří se kolem nich v tu chvíli na určitou vzdálenost pohybují, rapidně vzrůstá.
Jak se tedy máte chovat, když potkáte žraloka ?
Lidé by měli mít také na paměti, že se do vody nevyplatí chodit za úsvitu nebo naopak západu slunce. To jsou totiž denní období, kdy žraloci loví. Někdy se člověku na žraloka podaří prostě jen šlápnout. Tato zvířata totiž mají ve zvyku uléhat i do mělkých vod, kde odpočívají.
A jak se chovat, když už ke střetu se žralokem dojde? Je zbytečné s ním zkoušet bojovat. Tato ryba je ve vodě doma a má obrovskou sílu. Pravdou ale je, že v první fázi si vás chce jen takzvaně "ochutnat a očichat" , tudíž v první době naplno neútočí. Třeba se o vás jen otře. Tehdy je na místě zachovat co nejvíce klid a žraloka důrazně odstrčit. Je totiž velká šance, že si pak půjde po svých.Pokud se rozhodne opravdu zaútočit, braňte se a miřte na oči nebo rypec. Naděje umírá vždy poslední.
Na závěr si uveďme, jak to s těmi útoky žraloka na člověka v Chorvatsku skutečně je. Od roku 1900 jich bylo zaznamenáno celkem 25, přičemž čtrnáct bylo smrtelných. Za tak dlouhou dobu se to může zdát jako malé číslo, ale nikdo samozřejmě nechce být tím dalším v řadě.Počet turistů ve stejné době se blíží půl miliardě, takže šance vyhrát Jackpot je výrazně vyšší. Těšíme se na vás na Brači a žádné obavy ze žraloků :-)) Vasa

Ceny potravin v Chorvatsku 2024

Vašek Ravlyk, 2.2.2024 přečteno: 212x

S jakými cenami potravin byste měli v chorvatských obchodech letos počítat? Chorvatsko stále patří k těm levnějším zemím s průměrně nižšími cenami potravin v Evropě ale v průměru jsou ceny o 5-10 % vyšší než v České republice.
Co se tedy vyplatí koupit na místě a co určitě nevozit sebou.
V Chorvatsku se vyplatí kupovat především čerstvou zeleninu a ovoce. Jak zelenina tak ovoce je zde navíc levnější. Podobně jako v našich supermarketech platí, že se ceny velmi liší mezi hlavní letní sezónou a zimními měsíci, kdy se ovoce a zelenina musí dovážet. Dále jsou uvedeny ceny pouze pro letní období. Ceny v Chorvatsku jsou uvedeny jako průměr u pobřeží:

za 1 kg pomerančů zaplatíte cca 1.72 €
za 1 kg jablek zaplatíte cca 1.33 €
za 1 kg rajčat zaplatíte cca 1.86 €
za 1 kg paprik zaplatíte cca 1.19 €
za 1 kg brambor zaplatíte cca 1.19 €

Cena alkoholu (piva)

V případě alkoholu bych doporučil všem, kdož mají rádi svou značku piva či tvrdého alkoholu, aby si ho raději přivezli s sebou. Pro nás ostatní, kroměš přivezené Plzně platí následující ceny: 1 lahev červeného vína vychází na 6.63 €, tedy přibližně 160 Kč, plechovka místního piva přibližně 1.72 €, tedy přibližně 43 Kč, tvrdý alkohol vychází v závislosti na typu a značce mezi 1.33 € až 10.60 €. Půl litr čepovaného piva v hospodě vychází na 2.4 €, tedy přibližně 57 Kč.

Jak již bylo řečeno – ceny potravin jsou víceméně srovnatelné, jako u nás. Samozřejmě ale záleží, kde konkrétně je budete nakupovat. Samozřejmě se nejvíce vyplatí nakupovat ve velkých supermarketech, než v menších obchodech, které se nachází v turistických centrech.

V následujícím přehledu vám přináším obvyklé ceny základních potravin. Při srovnání například s cenovou hladinou v Itálii se jedná o lehce levnější zemi a to i přesto, že jsou od sebe coby kamenem dohodil.

Cena 1 kopečku zmrzliny vyjde ale přibližně na 1.6 Euro, tedy přibližně 40 Kč, což je víc než v Římě, kvalita je ale slušná.

Jídlo v restauracích

Speciální kategorií je stravování v restauracích, které se liší především v závislosti na umístění. V turistických oblastech je razantně vyšší než v místech, kde se vyskytují pouze turisté. Obvykle lze počítat s cenami kolem 300-400 Kč (za jídlo s pitím pro jednu osobu).

Plody z moře jsou ale i v turistických letoviscích o něco levnější než u nás v ČR.

Ceny ve Splitu, Dubrovníku, Chorvatsko
Cena za: Euro (€) CZK (Kč)

Potraviny
Menu v restauraci (s pitím) 12.6 Euro 306 Kč
1 litr mléka 1.06 Euro 27 Kč
2 litry Coca Coly 1.86 Euro 47 Kč
Chléb pro 2 osoby 0.93 Euro 23 Kč
0,5 litru piva z obchodu 1.72 Euro 43 Kč
500 gramů sýra 7.69 Euro 190 Kč
0,5 kg kuřete 5.04 Euro 124 Kč
Combo McDonaldu 6.63 Euro 163 Kč
1 láhev červeného vína 8.62 Euro 212 Kč
1 kg jablek 1.33 Euro 32 Kč
1 kg rajčat z obchodu 1.86 Euro 46 Kč
Příklady cen v Chorvatsku

Voda balená 1,5l = 23 Kč
Voda balená 5l barel = 85 Kč
Chléb = 25 Kč
Mléko 1l = 28 Kč
Jogurt = 43 Kč
Pivo = 34 Kč
Vejce 12 ks = 115 Kč
Těstoviny = od 25 Kč
1kg brambor = 27 Kč
1kg rajčat = 57 Kč
1kg pomerančů = 33 Kč
Lahev vína = 160 Kč
Hotová jídla v restauraci:
Pizza = od 180 Kč
Špagety = 120 Kč
Hamburger = od 190 Kč
Palačinky = od 110 Kč
Ryby = od 170 Kč
Vepřová kotleta = od 240 Kč

Cena základních potravin Cena v Eurech Cena v CZK
12 velkých vajec 3.05 € 74 Kč
1 kg brambor 1.19 € 28 Kč
1 koktejl v baru 8.09 € 198 Kč
1 cappuccino 1.59 € 39 Kč
1 točené pivo velké 2.39 € 57 Kč
Takže pro rok 2024 žádné obavy, mnoho se toho nezměnilo, pár věcí na které jste zvyklí si přivezte, zbytek kupte na místě, budou čerstvější a ve stejné nebo lepší kvalitě než u nás.

Leden na Brači anebo když klid a krása spojí své síly :-)

Vašek Ravlyk, 19.1.2024 přečteno: 181x

Zatímco mnozí vyhledávají exotické destinace, leden na Brači nabízí jedinečný pohled na krásy této chorvatské perly. Očekávejte klidné pláže a klidné uličky bez davů turistů. V tomto měsíci kvetou na Brači kytičky, létají včely a čmeláci, tráva je do pasu, mají vlastní salát a ředkvičky, prostě místní flóra a fauna žije s prvky, které nejsou viditelné v žádném jiném období.

Teploty vzduchu v lednu jsou mírné, kolem 10-15°C, pokud je jasno je v noci chladno, přes den teplo, při jugu prší a je teplo, zkrátka ideální pro procházky po malebných městečkách a prozkoumávání kulturních památek, jako je Zlatni Rat nebo klášter Bol, Blaca, Vidovka, Milna..... Teplota moře je pro mne osobně osvěžující, tzn. kolem 14-15 stupňů u hladiny, jinak ale nabízí lednová atmosféra jedinečný zážitek pro odvážnější vyznavače vodních radovánek.

Leden na Brači není jen o přírodě, ale také o autentickém kulturním zážitku. Místní obyvatelé v tomto období zpřístupňují své kavárny a restaurace s tradičními pokrmy, což vám umožní ochutnat pravou chorvatskou kuchyni bez rušivého shonu. A pokud jste příznivci klidné atmosféry, můžete zažít unikátní spojení chorvatských tradic s vůní Jaderského moře.

Leden na Brači znamená spojení s místní kulturou, přírodou a klidem, což vytváří nezapomenutelný zážitek pro ty, kteří hledají něco mimo hlavní sezónu. Tento měsíc vytváří intenzivní zážitky pro ty, kteří si chtějí užít jedinečnou krásu této chorvatské perly s minimem lidí a maximem autentičnosti.Budeme se na vás těšit ! Vasa