Skywalk - atrakce nad Makarskou

Vašek Ravlyk, 30.10.2022 přečteno: 136x

Skywalk Biokovo se nachází v oblasti Ravna Vlaška, v nadmořské výšce 1228 metrů, hned vedle informačního centra na 13. kilometru silnice Biokovo. Na vyhlídce je také geologický sloup poskytující 3D pohled na průřez horninou, která tvoří Biokovo, od tohoto útvaru až po současnost, s geologickým časovým grafem a popisem typů hornin a jejich stáří. Vyhlídkový prostor je také vybaven parkovištěm a sociálním zařízením
Na Skywalk se dostanete ze silnice Biokovo, která začíná u vstupu do přírodního parku Biokovo, asi 6 km východně od Makarské, a vede k nejvyššímu vrcholu Sv. Jure (Sv. Jiří) v nadmořské výšce 1762 metrů, což z něj dělá nejvýše položenou zpevněnou cestu v Chorvatsku.

Vyhlídková plošina je velká 23 x 3 metry a nabízí úžasný výhled na moře a ostrovy. Za slunečných, větrných dnů je možné dohlédnout až do Itálie. Procházka po průhledném proskleném skywalku přes okraj útesu poskytuje pohled z ptačí perspektivy na okraje útesů pohoří Biokovo.
Vzhledem k nepříznivým geomechanickým vlastnostem půdy, blízkosti zlomových linií a zón zemětřesení a silným větrům, které zde foukají, byla pro hlavní nosný systém navržena konstrukce z předpjatého betonu, na které dosedá ocelová a skleněná konstrukce. Podlaha Skywalk je celá ze skla.

P.S. Věděli jste ? Vyhlídka Nebeska šetnica - Skywalk Biokovo je půlkruhového tvaru o průměru 8,5 metru, spolu s plochými částmi vyčnívá za hranu útesu asi 11 metrů a je prvním skywalkem v Chorvatsku.

Vybudování vyhlídky Skywalk Biokovo bylo součástí projektu „Nový Adrion — Podpora udržitelného využívání přírodního dědictví Přírodního parku Biokovo“, financovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Konkurenceschopnost a soudržnost 2014-2020.
Projekt se skládá z 12 projektových prvků, které zvýší vzdělávací kapacitu návštěvníků přírodního parku Biokovo rozvojem nových vzdělávacích programů a zařízení, zvýší atraktivitu přírodního dědictví parku a zvýší počet návštěvníků investicemi do infrastruktury a zařízení. . vyhlídka ve tvaru podkovy mimo útes se skleněnou plochou pro procházky zvaná Skywalk Biokovo.
P.S. 2 :-) Kdo nebyl, jako by nebyl, takže příště určitě musíte !! V levém horním rohu vidíte až na náš Brač a Sumartin :-)) Vasa

Pozdrav z Brače

Vašek Ravlyk, 12.9.2022 přečteno: 272x

Žánrovkou ze Sumartinu vás všechny zdraví Lana Borojevič z Pizzerie Dalmatino. Zve vás k podzimní návštěvě Brače. Voda 26, větší klid než v plné sezóně a hobotnicového salátu pořád dost a dost. Takže dobro došli do Jadrana a sretan put všem kdy vyrazí, zdraví Vasa

Další chorvatská nej

Vašek Ravlyk, 3.9.2022 přečteno: 131x

Největší ostrov
Dlouhou dobu se za největší ostrov ze všech 1185 chorvatských ostrovů považoval Krk. Dnes to není zcela jasné, a tak se řadí na stejnou příčku společně s ostrovem Cres. Oba dva ostrovy najdete v Kvarnerském zálivu a oba se těší velké popularitě. Nová měření ukazují jejich rozlohu 405, 78 km².

Nejmenší obydlený ostrov
Nejmenším ostrovem, na kterém žijí lidé, je Krapanj. Zároveň je to ostrov s nejníže položeným bodem – pouhých 7 metrů nad mořem. Krapanj najdete v severní Dalmácii a jeho rozloha je 0,4 km². Je známý pro lov mořských hub, za kterými se lovci potápí až do hloubky 40 metrů pod hladinu moře. Na ostrůvek se můžete dostat z pevniny, z vesnice Brodarice, odkud vyráží každou hodinu člun.

Město s největším počtem obyvatel
stejně jako u nás se na této přední příčce nachází hlavní město země. V Chorvatsku je to tedy Záhřeb. Má necelých 707 000 obyvatel. Přestože se nenachází na seznamu TOP chorvatských destinací, rozhodně toto město za návštěvu stojí. Jeho jediná nevýhoda je, že neleží u moře.

Nejvyšší hora
Nejvyšší horu Chorvatska by mnozí čekali ve známém a dominantním pohoří Velebit, není to však pravda. Nejvyšší horou Velebit je Vaganski vrh s výškou 1758 m, ale nejvyšší horou Chorvatska je hora Sinjal v Dinárských horách, konkrétně v pohoří Dinara na jihovýchodě země u hranic s Bosnou a Hercegovinou. Dosahuje výšky 1831 metrů. Nejedná se však o nejvyšší horu tohoto pohoří. Tou je Troglav o výšce 1913 metrů, který se však nachází na straně Bosny a Hercegoviny.

Největší přírodní jezero
Vranské jezero s rozlohou 30,2 km² najdete v severní Dalmácii asi 1 kilometr směrem do vnitrozemí od obce Pakoštane. Je největším přírodním jezerem Chorvatska a žije v něm spoustu druhů ryb.

Největší národní park
Plitvická jezera s rozlohou 295 km² jsou největším národním parkem v zemi u Jadranu. Už jste navštívili toto unikátní místo plné krasových útvarů kaskád a vodopádů? Pokud ne, vřele doporučujeme, a to klidně i nyní na podzim, kdy mají své jedinečné kouzlo. A hlavní výhoda? Nepotkáte tu téměř ani nohu! Od roku 1979 je dokonce zapsán na seznamu UNESCO.

Nejstarší národní park
O tuto příčku se dělí Plitvická jezera a Paklenica. Oba národní parky byly vyhlášeny v roce 1949. NP Paklenica najdete nedaleko Zadaru v pohoří Velebit a obdivovat můžete soutěsky, kaňony a skály.

Největší jeskyně
V Chorvatsku se nachází velké množství jeskyní, z nichž tím největším komplexem je jeskyně Cerovac na jihu přírodního parku Velebit. Skládá se ze tří jeskyní – Dolní, Střední a Horní. Komplex je celkem dlouhý okolo 5,5 km, ale to jsou jen probádaná místa. Předpokládá se, že je ve skutečnosti ještě mnohem větší. Můžete tu obdivovat úžasné krasové útvary a je také místem nálezu koster jeskynního medvěda !
Tak sretan put Vašek
P.S. obrázek kláštera / pustinja / Blaca u nás na Brači