PCR testování v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 14.4.2021 přečteno: 308x

Split-Dalmatia UNIVERSITY HOSPITAL CENTER SPLIT
Spinčićeva ul. 121 000 Split There is no possibility of ordering 698,00 kn* RT-PCR test 3 sequences** / /up to 12 hours YES /překlad/ NO

SPLIT-DALMATIA COUNTY TEACHING INSTITUTE OF PUBLIC HEALTH Vukovarska 46,21 000 Split
Ordering:
https://prijavnicentar.hr/hr_HR/testiranje/split 400,00 kn* RT-PCR test 3 sequences** // 24 to 48 hours YES /překlad / 50,00 kn (on English)

Kompletní možnosti PCR testování na SaCoV2 najdete na následujícíim odkazu :

https://www.koronavirus.hr/latest-news/testing-centers-in-croatia/764

Ceny dovolených 2021

Vašek Ravlyk, 12.3.2021 přečteno: 241x

Přestože pandemie zavřela téměř všechno, klienti cestovek budou muset vydat ze svých peněženek ve srovnáním s loňským rokem v průměru vyšší částky.Podle údajů Student Agency lidé zaplatí ve většině zemí významně více než dříve a pouze některé země se vydaly proti proudu a pobytu u nich zlevňují.Statistiky jsou následující. Změna proti roku 2020
Rakousko +118 %
Itálie +62%
Chorvatsko + 40 %
Řecko + 37 %
Španělsko + 33 %
Egypt + 15 %
Turecko +12 %

ale pozor jsou země, které zlevňují, třeba
Slovensko - 48 %
Bulharsko -38 %
Tunisko - 20%

Ceny u nás na penziónu Don Felder ale zůstávají stejné a budeme se na vás všechny v sezóně 2021 těšit, moři a slunci ahój :-)) V
P.S. zdravíme jedním podzimním obrázkem

Dálniční známky 2021

Vašek Ravlyk, 17.1.2021 přečteno: 361x


Při nákupu české elektronické dálniční známky pro rok 2021 budete mít tři možnosti:

Hlavním distributorem českých elektronických dálničních známek bude státní e-shop edalnice.cz. Na tomto e-shopu bude možné zakoupit dálniční známky od prosince 2020. V současnosti se řeší, zda bude prodej umožněn i na jiných e-shopech.
Fyzickými prodejními místy budou pobočky České pošty. Při nákupu budete muset pracovníkovi sdělit druh vybrané dálniční známky, stát registrace vozidla, SPZ, začátek platnost a případně také nárok na slevu (pro vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan). Ihned po zaplacení budete moct s vozidlem vyjet na dálnici. Pobočky České pošty a aktuální otevírací dobu najdete zde.
Nákup bude možný také prostřednictvím samoobslužných kiosků, kde bude nákup probíhat podobně jako na pobočkách České pošty. Po zadání potřebných údajů a zaplacení částky začne být vaše dálniční známka ihned platná.


Cena, platnost, slevy a osvobození
Roční Měsíční Desetidenní
CENA 1 500 Kč 440 Kč 310 Kč
EKO CENA 750 Kč 220 Kč 155 Kč
PLATNOST Začíná dnem, který jste si zvolili při nákupu (začátek může být až 3 měsíce po nákupu DZ), končí po uplynutí kancelářského roku. Začíná dnem, který jste si zvolili při nákupu, a končí následující měsíc ve stejný den, tedy např. od 21. ledna do 21. února. Začíná dnem, který jste si zvolili při nákupu, a končí uplynutím 10. kalendářního dne.

Údaje v tabulce se týkají vozů do 3,5 t. Vozidla nad 3,5 tuny platí na českých dálnicích elektronické mýtné.

U měsíčního a desetidenního kupónu si můžete nechat vyznačit první den platnosti libovolně (takto systém fungoval i před změnou pro rok 2021). Pro rok 2021 si můžete zvolit začátek platnosti také u ročních elektronických dálničních známek. Kupující bude mít možnost odložit začátek platnosti dálniční známky až o 90 dnů od chvíle zaplacení. Můžete si tak bez obav koupit dálniční známku o něco dříve, než ji reálně budete potřebovat.

Novinkou pro rok 2021 je také snížená cena pro vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan. EKO CENA dálniční známky je vyznačena v tabulce výše, oproti běžným dálničním známkám je poloviční.

Od 1. 1. 2020 jsou od placení dálničních známek osvobozena také vozidla, která používají jako palivo elektrický pohon nebo vodík (případně kombinaci s jiným palivem), podmínkou ale je, aby hodnota emisí CO2 nepřesáhla 50 g/km.


Jak probíhá kontrola elektronických dálničních známek

Po nákupu dálniční známky nedostanete papírový kupon na nalepení na sklo, jak jste byli doposud zvyklí. Místo toho dostanete jen papírové potvrzení, které si můžete schovat k ostatním dokumentům v autě (v případě nákupu přes internet ho dostanete na e-mail). Na tomto potvrzení jsou všechny informace, které můžete v souvislosti se svou dálniční známkou potřebovat.

Kontrolu platnosti elektronických dálničních známek bude zajišťovat Policie a Celní správa ČR. Za pomoci kamer a kontrolních bran budou načítat SPZ vozů a kontrolovat databázi, zda má dané vozidlo platnou dálniční známku nebo ne.


Další nejčastěji kupované dálniční známky
Dálniční známky Slovensko 2021
Roční Měsíční Desetidenní
CENA 50 euro 14 euro 10 euro

Na Slovensku funguje systém elektronických dálničních známek, není tedy třeba lepit papírové kupony na sklo. Nákup je možné provést na webu eznamka.sk nebo na čerpacích stanicích blízko hranic. Kontrola poté probíhá na základě registrační značky vozidla. Výhodou je, že si i dočasnou dálniční známku můžete koupit dopředu s platností od vámi vybraného data. Další informace o zpoplatněných úsecích najdete také na webu Národné diaľničné spoločnosti.

Dálniční známky Rakousko 2021
Roční Dvouměsíční Desetidenní
CENA 92,50 euro 27,80 euro 9,50 euro

Rakouskou dálniční známku si můžete zakoupit buď v papírové podobě na prodejních místech poblíž hranic, nebo je možné si zakoupit dálniční známku také online. Je ale třeba si ji koupit dostatečně v předstihu, a to minimálně 18 dnů před plánovaným datem průjezdem dálnicí. Aktuální ceny najdete v tabulce výše.

Ceny dálničních známek ve Slovinsku pro rok 2021
platnost/vozidlo motocykly vozidla do 3,5t s výškou do 1,3m nad první nápravou, obytné vozy bez ohledu na výšku nad první nápravou vozidla do 3,5t s výškou 1,3m a více nad první nápravou
týden €7.5 €15 €30
měsíc - €30 €60
1/2 roku €30 - -
rok €55 €110 €220

Dálniční poplatky Chorvatsko 2021

V období 1.7.–30.9. se předpokládá zdražení ve výši cca 10 %.

Dálniční poplatek závisí také na kategorii vozidla a konkrétním úseku dálnice.
Čtyři společnosti, které provozují části chorvatské dálnice:

Dálnice Macelj - Zagreb - ceník - není zde možnost využít ENC.
Dálnice Zagreb - Split - Dubrovník - ceník a kategorie vozidel.
Dálnice Zagreb - Rijeka - ceník.
Poplatky dálnice Umag–Pula a Rijeka–Pula - klikněte na místa odkud a kam, zobrazí se cena (osobní auto je kategorie I). Celý úsek Umag - Pula stojí 44 HRK.


Dálniční známky Německo 2021

Německé dálnice jsou od poplatků ušetřeny a pro vozy do 7,5 tuny jsou zdarma. Vozy nad 7,5 tuny platí elektronické mýtné.

Dálniční známky Maďarsko 2021
Roční Měsíční Týdenní (platnost 10 dní)
CENA 42 980 HUF 4 780 HUF 3 500 HUF

Maďarskou dálniční známku si můžete zakoupit elektronicky prostřednictvím webu E-matrica. Oficiální informace o dálničních známkách v Maďarsku najdete v tomto dokumentu. Kontrola poté probíhá stejně jako na Slovensku na základě registrační značky vozidel.