
Chorvatské speciality - pršut
Pršut je hvězda Jadranu. O tom není pochyb.
Pršut z ostrova Krk se pyšní ochrannou známkou. Ideální podmínky pro jeho zrání mu vytváří suchý vítr bóra, který zde vane.
Dalším výborným pršutem je ten z Istrie. Je neuzený, pouze sušený po celý rok větrem bóra s přidáním pepře, bobkového listu a česneku. Podle místního receptu se smí vyrábět pouze na Istrijském poloostrově.
chorvatský pršut
A vítězem je pršut, který nedávno získal ochrannou známku EU. Je to Drnišský nebo-li královský pršut. A proč královský? Protože byl podáván při korunovaci královny Alžběty II. v roce 1953. Kromě jiných, má také ochrannou známku pršut Dalmatský. Získává se kombinací sušení a uzení. A kromě mořské soli nejsou povoleny žádné jiné přísady.Tak dobrou chuť. V

Podzimní Split 2019
Když v Chorvatsku prší, tak prší. Snímek je z této středy 13.11.2019 a určitě poznáváte silnici po které sjíždíte centrem k tržnici a pak na trajekt.Obtížnost bych ohodnotil na ZW maximálne WW I, takže pro toho kdo zvolí loď bych doporučovat základní znalost ovládání lodě, loď zajištěnou proti potopení, vhodné vesty a helmy a samozřejmě znalost sebezáchrany :-))) Tak ať žije podzim. Vašek

Jak je to se žraloky v Chorvatsku ?
V Chorvatsku není jen jeden žralok, jak se občas píše ale je jich tam spousta a to různě velikých a nejen teď.
Máme se tedy bát?
Upřímně, oni tam ti žraloci jsou stále, byli tam i loni, když jste se v pohodě projížděli na lehátku, a pokud se nestane nějaká velká přírodní katastrofa, budou tam i příští rok. To, že se jeden nebo dva kusy (poprvé byl žralok spatřen u Šibeniku, pak u Korčuly a nakonec na Makarské) podařilo zdokumentovat, vůbec nic neznamená. Celkem tu totiž žije na až 28 druhů žraloků a to včetně těch nejnebezpečnějších.
Podle The Telegraph je od roku 1900 v Chorvatsku zaznamenáno celkem 25 útoků, z toho 12 bylo smrtelných. Jen pro zajímavost, ve stejném období bylo v Itálii útoků 50, smrtelných 11, v Řecku po 24 útocích zemřelo 13 osob, v Černé Hoře nepřežili dva z celkem tří napadených lidí. Ale je zase fakt, že Černá Hora má jen malý kousek pobřeží a o Slovinsku se nemluví vůbec. Takže jak vidno, panika není na místě.
Upřímně, je mnohem pravděpodobnější, že v Chorvatsku uvidíte delfína, než žraloka.
V podstatě se není třeba nějak víc strachovat. Je důležité si uvědomit, že lidé a média mají rádi senzace, a proto bude paniku vyvolávat každá tmavě modrá igelitka na hladině. Jen celkové zvýšené napětí bude způsobovat množství zamyšlených pohledů mezi vlny a vlnky.
Obecně spíš myslete na to, abyste si v rizikových a neznámých místech vzali boty do vody, protože to, že stoupnete na ježka, naopak docela možné je – a pořádně nepříjemné, to mi věřte. Takže nehledejte v dáli zlověstnou ploutev, ale přímo u nosu bodliny a ostré kameny.
Samozřejmě ale, nesnažte se záměrně podstupovat nějaká rizika, a když už by vás takové setkání přece jen potkalo, tak se vydejte zase pryč svou cestou. A ještě pozor na jednu věc, žralok se v chorvatštině řekne morski pas, takže když ve své okolí uslyšíte spojení „more a pas“, pro jistotu zbystřete :-))
P.S. pro připomenutí jenom tisková zrpáva z roku 2009
U ostrova Brač je pětimetrový žralok, varují chorvatské úřady turisty
18. července 2009 14:58
Chorvatské úřady vyzvaly rekreanty na jadranském ostrově Brač k ostražitosti poté, co byl v jeho okolí spatřen zhruba pětimetrový žralok. Místní rybář ho zahlédl poblíž obce Povlja a byl prý dlouhý jako polovina jeho jedenáctimetrové lodi. Informovala o tom agentura DPA. Úřady již do oblasti vyslaly policejní čluny.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/u-ostrova-brac-je-petimetrovy-zralok-varuji-chorvatske-urady-turisty.A090718_145203_zahranicni_pje
Takže hezký pokoupáníčko a malá pozornost nikdy neuškodí.Vasa