Chorvatsko na dně EU ? Ceny v Chorvatsku 2019

Vašek Ravlyk, 22.6.2019 přečteno: 2993x

Všichni, kteří letos vyrazíte na Jadran občas budete prskat, když Vás překvapí cenová hladina některého zboží.Ale realita pro normálního Chorvata je daleko složitější a pro Vaši lepší představu jsem z volných zdrojů připravil následující příspěvek.
Je tedy skutečně Chorvatsko na dně EU? Platí více než Španělé a mají jenom polovinu platu ?

Průměrná mzda v Chorvatsku je až o 40% vyšší než průměrná mzda v Rumunsku. Kupní síla rumunských občanů je ale však výrazně vyšší než kupní síla chorvatských občanů - podle údajů Eurostatu si mohou Rumuni dovolit o 10% více zboží a služeb, než si mohou dovolit obyvatelé Chorvatska.
Průměrná mzda v Chorvatsku v dubnu 2019 činila 6434 kun, což představuje meziroční nárůst o 2,7%
A tak je důvod jednoduchý: ceny v Chorvatsku jsou mnohem vyšší než v Rumunsku, ale také v mnoha dalších evropských zemích, kde jsou průměrné mzdy podstatně větší než chorvatské. Podle údajů zveřejněných Eurostatem jsou potraviny například o 50% dražší než v Rumunsku, dražší o 23%, 20%, 15% je oblečení a obuvi,bydlení,energie...
Ale jídlo je levnější než Chorvatsku, například ve Španělsku, kde je průměrný plat 1749 eur, což je dvakrát vyšší než v Chorvatsku, pak v Estonsku, kde průměrný plat je o 41% vyšší než průměrná chorvatská mzda a naše Česká republika. V Polsku, Portugalsku a na Slovensku a stejně jako v sousedním Slovinsku, kde je průměrný plat 1186 eur.
Cenová hladina v Chorvatsku je ve srovnání s příjmy velmi vysoká. To platí zejména pro ceny potravin, ale také o cenách komodit, energií a služeb, které v posledních letech poměrně stabilně rostly. Proto Rumuni mohli i přes nižš mzdy nakupovat více zboží a služeb než Chorvati. Stručně řečeno, koš zboží v Rumunsku je levnější než v Chorvatsku - vysvětluje Dr. Ljubo Jurčić ze Záhřebské ekonomické školy.

Košík zboží v Chorvatsku je jednoduše - drahý. Například, chléb v Chorvatsku stojí o 15 procent více než v Nizozemsku, s průměrnou čistou mzdou 2152 EUR - dva a půlkrát více než v Chorvatsku, kde bylo 844 EUR. Nejlevnější v Chorvatsku je maso,ve srovnání s průměrnou cenou EU nejlevnější jídlo na trhu, které stojí 85% průměrné ceny v EU. Tato cena je podstatně nižší než v Německu, Irsku nebo Nizozemsku, kde je maso o 23% dražší než průměr EU, ale maso je pro občany stále mnohem dostupnější než pro občany v Chorvatsku. Chorvatská cena je také vyšší než cena masa v Estonsku, Polsku a České republice, kde je průměrný plat vyšší než v Chorvatsku.

Například Polsko má v porovnání s Chorvatskem průměrnou čistou mzdu (polský plat je vyšší o 27 eur), ale ceny jsou podstatně nižší. Zatímco ceny potravinářských výrobků v Chorvatsku dosahují 97% průměru EU, v Polsku a stejné ceny jsou pouze 69% EU. Cena chleba je například na úrovni 68% průměru EU a chléb v Chorvatsku je o tři procenta dražší než průměr. Ovoce a zelenina, které byly v Chorvatsku v posledních letech drahé, jsou na úrovni cen 94% průměru EU: v Rumunsku činí cena ovoce a zeleniny 54% průměru EU, 69% v Polsku, 79% v České republice a 89% ve Slovinsku.

Ekonomové již varovali, že Chorvati jsou v průměru mnohem více zadluženi než obyvatelé jiných nových členských států Unie. Kromě toho platy v Chorvatsku v posledních deseti letech rostly pomaleji než v jiných nových členských státech. V důsledku toho je v Chorvatsku podstatně nižší disponibilní příjem než v ostatních transformujících se členech EU, tj. Nižší kupní síla.
Připomínám vám, že již několik let je kupní síla občanů Chorvatska druhá nejhorší v EU: od roku 2016, kdy Rumunsko překonalo Chorvatsko, si mohou dovolit méně než obyvatelé Chorvatska pouze Bulhaři.

Za posledních deset let se kupní síla chorvatských občanů zvýšila minimálně : vzrostla z 60% průměru EU v roce 2008 na 63% v roce 2018. Současně vzrostla kupní síla rumunských občanů z 53% na 70% průměru EU. V tomtéž období vzrostla kupní síla v Lotyšsku z 59 na 70 procent, Polsku - které bylo v roce 2008 prakticky stejně, jako Chorvatsko dokonce na 77 procent průměru EU.
Buďme rádi, že se máme dobře,dovolenou si užívejte, Chorvatům držte palce a při placení se usmívejte. O dovolené se nic jiného steně nesluší.Pokud budete v Chorvatsku žít, můžete si občas na výši cen zanadávat. Přeji Vám hezkou dovolenou a budu se na vás těšit u nás na Brači. Vašek

Brač 2019

Vašek Ravlyk, 14.5.2019 přečteno: 2024x

Sezóna na Brači se začíná pomalu rozjiždět,na přelomu dubna a května ostrov ožil, jako v plné sezóně, takže Jadrolinija musela nasazovat posilové trajekty ale poradili si a to je dobře.Cena benzínu a nafty je obdobná,jako u nás počítejte u nafty cca 10 kun za litr, u naturalu o půl kuny výš.Cenovky v restauracích většinou zůstaly na loňské úrovni, to je za běžnosti typu sardelí nebo makrely kolem 50-70 kun za porci,lignje nebo chobotnicový salát od 80 do 100 kuna a hobotnica iz pod peke 130 kun, bijela riba pak podle váhy - samozřejmě nejdražší.Pizza od 45 do 70 kun.Velké pivo od 15 do 20 kun, víno od 20 kun za sklenku rozlévaného vína po 200 kun za dobrou láhev.náš penzión je připravený na sezónu, kola v pořádku, kajaky taky, klimatizace jsou po kompletní sanitaci, TV fungují a Milenka Antonijevič, naše dobrá duše - správcová se na Vás těší. případné problémy s ní klidně řešte, kdyby jste si nebyli jisti nebo měli obavy, klidně zavolejte na telefony, které máte uvedeny v poučeních na každém apartmánu.Užijte si svoji dovolenou a buďte rozumní v užívání vody, elektřiny a vůbec všeho co nám poskytuje naše planeta ať nám ostrov ještě dlouho zůstane, takový, jako je.Tedy čistý, klidný a přívětivý vůči všem návštěvníkům.V Sumartinu si letos kromě obvyklých věcí, budete oci půjčit i elektrokola,skůtry, čluny a další jsou již běžností.Stejně tak koupíte ryby ve speciálizovaném krámku, který najdete pokud půjdete po rivě-nábřeží kolem Dalmatina ke kostolu a na rohu v odbočce je rybárna.Joško bude mít otevřeno od začátku června, ráno a dopoledne plážový bar, tedy káva, zmrzlina,....snídaně a od tří odpoledne standartní kuchyně.Pro větší skupiny se domluvte a rezervaci zajištěte předem.Přeju dobrou chuť a další věci zase příště. Aktuální fotečkou se s Vámi loučím V

Mýtné Záhřeb - Split - Dubrovník

Vašek Ravlyk, 22.4.2019 přečteno: 1959x

Mýtné 2019 na trase Záhřeb – Split – Dubrovník

Záhřeb – Split - Dubrovník Cena v HRK /kuna /

Zdenčina 7
Jastrebarsko 10
Karlovac 19
Novigrad 24
Bosiljevo 30
Vrbovsko 39
Ravna Gora 46
Delnice 51
Vrata 55
Oštrovica 61
Rijeka (Grobnik) 70
Ogulin 41
Brinje 55
Žuta Lokva 60
Otočac 66
Perušić 81
Gospić 86
Gornja Ploča 97
Sveti Rok 100
Maslenica 116
Posedarje 119
Zadar zapad 121
Zadar istok 125
Benkovac 133
Pirovac 143
Skradin 148
Šibenik 152
Vrpolje 159
Prgomet 167
Vučevica 174
Dugopolje 181
Bisko 187
Blato na Cetini 196
Šestanovac 199
Zagvozd 204
Ravča 218
Vrgorac 223
Karamatići 231
Čarapine 232

Zdroj: Pricelist. Hrvatske autoceste d.o.o. [online]. [cit. 2019-01-31]. Dostupné z: http://hac.hr/en/cjenik_autocesta/A1?c=Zagreb

Dál musíte počítat ještě se sezónním příplatkem ve výši 10 % a s mýtným, které budete hradit od slovinských hranic do Záhřebu. Tento poplatek činí v sezóně 48 HRK.
Zvážit můžete část cesty po staré silnici z Karlovace přes Plitvická jezera na Knin ale počítejte s vyšší časovou náročností o cca 2 hodiny mezi Zahřebem a Splitem a vyšší pravděpodobností silniční kontroly s pokutou, která vymaže část zaplaceného mýtného.Na dálnici je statistická pravděpodobnost silniční kontroly a následné pokuty cca 10x nižší, tedy pokud nepojedete trvale přes 150 nebo páchat jiné dálniční nemravnosti :-)) Po Chorvatsku rozhodně doporučuju dálnici.