Bračské speciality

Vašek Ravlyk, 9.12.2018 přečteno: 1953x

Říká se, že na ostrově Brači člověk a kámen žijí od pradávna. Těžkému způsobu života se vzdorovalo vytrvalostí a silou, kterou člověk čerpal z kamene. Skoupá země obdělávaná tradičním a nadevše ekologickým způsobem přece jen otevřela srdce a rolníku z ostrova nadělila plody, ze kterých se připravují široko daleko známé pokrmy ochucené nezbytným olivovým olejem. Právě v těchto darech přírody se ukrývá recept dlouhověkostí Bračanů.
Při příjezdu na Brač Vám zdvořilí domácí nabídnou suché fíky, plody rohovníku a mandle. Vedle klasických dalmatských jídel jako je ryba, plody moře, olivový olej, těstoviny a čerstvé, přírodně vypěstované ovoce a zelenina, nabízí bračská kuchyně i své zvláštnosti.
Bračská jehňata a kůzlata, která ještě nepásla aromatické středomořské byliny nýbrž jen sála mateřské mléko jsou vyhlášena již od antické doby a zvláště se cení "vitalac" – jehněčí vnitřnosti, které se napichují kousek po kousku na tenký rožeň omotané jehněčí pobřišnicí. Vitalac se jí nakrájený, zatímco se čeká, až se celé jehně upeče.
Specialita je také "butalac" – nadívaná jehněčí kýta (potřený aromatickými bylinami, zalitý na konec vínem), jehněčí "tingul" (dušené jehněčí maso) a četné jiné speciality připravené z široko daleko známého bračského jehněčího masa. Vyhlášený je i bračský sýr a zvláštní specialitou je "procip". Vyrábí se z mladého sýra, během prvních 24 hodin tak, že se nakrájí na kousky a peče v karamelizovaném cukru.
Na Brači se ještě stále pije "smutica" – chutný nápoj připravený ze 4/5 čerstvého kozího mléka a 1/5 červeného vína, který doporučoval již Hippokrates, a který se jako i ostatní četné bračské speciality zachoval od antiky dodnes. Samozřejmě je potřeba zmínit se i o proslulém vínu plavac, které se na Brači pije již odedávna.Dobrou chuť všem a hezký advent :-)) V

Nová cesta do Bolu

Vašek Ravlyk, 23.11.2018 přečteno: 1898x

V současné chvíli probíhají asfaltovací práce na úseku Nerežišćě-Vela Farska, což umožní Brači získat nové a nejkratší dopravní spojení mezi severní a jižní částí ostrova.
Krajská správa silnic Split již rekonstruovala okresní silnicí z Bolu do Murvica, postavila dvě části délky Nerežišća - Vela Farska asi 7,5 kilometrů a nyní dokončuje práce na III. dlouhých 3745 metrů.
To vše je součástí okresní silnice ŽC 6191 Nerežišća-Vela Farska-Murvica-Bol, celkové délky asi 20 kilometrů, což představuje nejkratší spojnici severní a jižní strany ostrova Brač.
Asfaltování by mělo být dokončeno do konce prosince tohoto roku a termín pro dokončení všech prací je únor 2019. Návrh posledního úseku zátoky Vela Farska na Murvici je dlouhý asi 5,5 km a začátek výstavby tohoto podílu se předpokládá v roce 2020. Podporu pro tento projekt poskytla i vláda na nedávném zasedání v Hvaru.
Máme se na co těšit, jenom u nás to nejde a nejde :-( Vasa

Bol s ohnutým rohem

Vašek Ravlyk, 20.11.2018 přečteno: 1690x

Tak to máme na Brači kapku jinak. Proslulý výběžek Zlatý roh (Zlatni rat) se slavnou pláží v Bolu už nevypadá tak, jak jste ho znali. Zasáhla totiž matka příroda! Extrémní jugo a devítimetrové vlny přeházely oblázky a zcela změnily tvar výběžku.Změna tvaru je nejvýznamnjší za posledních 20 let.
Tenhle přírodní úkaz dlouhý 630 metrů tvoří oblázky a v hlavní sezoně se na jeho ploše prý nachází až pět tisíc rekreantů. Zajímavost Zlatého rohu netkví ale jen v tom, že jako mys ční do moře, ale třeba i v tom, že během roku často vlivem vln mění svůj tvar. Někdy lehce na jih, jindy na sever. A právě kvůli devítimetrovým vlnám a silnému větru o rychlosti až 120 km/h, který Dalmácii předminulý víkend zasáhl, teď jeho špička směřuje silně doprava a téměř tvoří pravý úhel.
To samozřejmě neuniklo pozornosti cestovatelů a fotografů a zvláštní snímky jindy téměř dokonalého útvaru začaly kolovat po sociálních sítích. A právě tam se nyní vedou vzrušené diskuze o tom, zda chorvatská chlouba a zároveň ochranná známka zdejšího turismu není nadobro změněná.
Místní ale situaci klidní. Podle nich se jedná o běžný úkaz a pláž během pár dní opět nabere své staré podoby. Po zimě se na ni pak nahrnou další a další davy turistů. Mezi nimi třeba také surfaři, kteří pláž vyhledávají pro silnější vítr, který na ni vane. Ostatně, podívat se sem můžete i vy. Vstup na Zlatý roh je zdarma, placené je pouze parkoviště, které ale nevyjde příliš draho,cca 100 korun za den. Užít si zde můžete horké sluníčko, průzračně modrou vodu a v neposlední řadě i místní architekturu nebo sto let staré borovice, které poskytnou příjemný úkryt.Takže se těšte na příští léto a do Bolu určitě zajeďte. Vasa