Marco Polo na břehu

Vašek Ravlyk, 9.11.2009 přečteno: 3519x

K nehodě jednoho z největších chorvatských plavidel pro osobní námořní přepravu, trajektu Marko Polo, došlo v sobotu 22. října kolem 2. hodiny v noci. Trajekt, dlouhý 128 metrů o kapacitě 1000 cestujících a 270 vozidel, narazil v šibenické oblasti do ostrůvku Sit, ležícího západně od ostrova Pašman.
Naštěstí se havárie obešla bez zranění. Linka Rijeka - Split - Stari Grad - Korčula - Dubrovník - Bari (v Itálii) je v tomto mimosezónním období jen málo vytížená: na lodi nacházelo jen 41 cestujích, 64 členů posádky a 18 vozidel. Větší komplikace by jistě nastaly v případě plně naloženého trajektu.
"Marko Polo" najel přídí na pevninu, kde se zaklínil. Po evakuaci cestujících byly povolány těžké remorkéry, aby trajekt vyprostily. To se však dosud nepodařilo. Při této manipulace ale málem došlo k ekologické havárii, protože o kamenité dno se prorazila palivová nádrž a hrozil únik 5 tun nafty do moře. Díky včasnému zásahu potápěčů byla díra v nádrži zacelena. Dříve než začnou jakékoli další pokusy o uvolnění, musí se z celého trajektu odčerpat 330 tun paliva. Na místo také dorazili odborníci z rotterdamské společnosti SMIT Salvage, která se specializuje na záchranné akce na moři.
Příčiny neštěstí nejsou dosud známé, ale nejspíš šlo o lidské pochybení, protože nebyly odhaleny žádné závady ani na lodi, ani na námořní signalizaci.