Trajekt Marco Polo zachráněn

Vašek Ravlyk, 30.11.2009 přečteno: 4363x

Po 27 dnech od uvíznutí se ráno v pátek 20. listopadu za pomoci tří remorkérů trajekt těžký 8 700 tun pohnul a byl vysvobozen ze svého zajetí na pobřeží ostrova Sit. Akci, kterou prováděla specializovaný záchranná firma "Jadranský námořní servis" (Jadranski pomorski servis) ve spolupráci s odborníky z Nizozemska, předcházela náročná technická příprava. K odlehčení zaklíněné přídě byla její podmořská část horizontálné odříznuta, dále byl použit jeřáb a vzduchové polštáře.
O den později byl trajekt odtažen do loděnice v Malém Lošinji, kde ho čeká technická prohlídka v suchém doku a zjištění celkového rozsahu poškození. Teprve potom bude rozhodnuto o jeho dalším osudu, zda se vyplatí loď opravit nebo skončí přímo ve šrotu.
Teprve v Malém Lošinji mohlo být vyloženo 18 nepoškozených automobilů, uvězněných po celou dobu v útrobách trajektu. Záchranáři nechtěli dříve riskovat komplikace, které by mohlo způsobit otevření vykládací rampy.
Vlastník lodi, společnost Jadrolinija zaplatí za záchrannou akci 1 150 000 dolarů, přičemž pojistka je uzavřena na 4 miliony dolarů.
Jak zjistila pověřená ministerská komise, příčinou nehody byla chyba členů posádky. Pravděpodobně zapomněli na stanovené pozici změnit kurz, podle něhož by loď bezpečně proplula mezi ostrovem Pašman a Sit. Nejprve narazila lodním šroubem a kormidlem do ostrova Balabra a krátce nato najela na severozápadní břeh ostrova Sit. Analýza vzorků krve a moči neprokázala přítomnost alkoholu u odpovědných členů posádky. Vyšetřování bylo předáno chorvatským policejním orgánům.Škoda vráčku, byl by moc hezkej ale takhle musíme ještě počat. Vasa