Festival vína
Od včerejška do 2. října se v Supetaru, koná již popáté "Festival vinné révy a vína, spojený se dny místní speciality ? vareniku.Cílem týhle akce je nejen připravit pro návštěvníky zábavní pořady, ale i seznámit je s místními víny a tradičními gastronomickými specialitami, k nimž patří i téměř zapomenutý varenik.
Varenik je tradiční dochucovadlo, přísada do jídel slaných i sladkých, která se získává dlouhým a pomalým vařením vinného moštu. Je to nealkoholický přípravek, který v podstatě podtrhuje chuť původního pokrmu, do kterého se přidává, a specifickým způsobem ji obohacuje a doplňuje. Varenik má velkou nutriční hodnotu, může nahrazovat cukr a po staletí se doporučoval osobám slabým nebo těm, kdo právě prodělali nějakou těžkou nemoc.
Varenik byl znám již místním Řekům a Římanům. V římském vojsku byl varenik velmi oblíbený, přidával se do pokrmů vojáků, když měli před sebou náročný pochod nebo když je čekal vyčerpávající boj. Ve středomořské kuchyni se používá po dloubá staletí (v Itálii se vyskytuje pod názvem vincotto), ale dnes už ve zdejší oblasti jen málokdo ví, co to varenik vlastně je a jak se používá. Přitom právě předkové dnešních obyvatel Brače věděli velmi dobře, že varenik je i významné afrodiziakum. Při antických slavnostech na počest bohů vína ? Bakcha a Dionýsa ? nesměl varenik nikdy chybět. Ale neztratil svou oblibu ani v křesťanských dobách.
Ti, kdo se v té době rozhodnou navštívit Brač a jeho festival se seznámí se způsobem přípravy vareniku, se všemi obyčeji s varenikem spojenými a proniknou i do všech tajů co nejoptimálnějšího používání tohoto doplňku v gastronomii. A samozřejmě mohou sami ochutnat, jak varenik ovlivňuje chuť jednotlivých pokrmů a jak při jeho použití získají i známé běžné pokrmy neobvyklou, překvapivě výbornou chuť.
Pro varenik se vybírají nejkvalitnější hrozny s vysokým obsahem cukru, podobě jako pro oblíbené víno prošek. Hrozny červeného vína se prohnětou, zcedí a získaná šťáva se dá na oheň. Obvykle se připravuje ve velkém kotli, teplota nesmí překročit 60°C. Vaří se tedy nesmírně pomalu a stále se míchá. Obvykle tento proces probíhá od časného rána do pozdního večera. Postupně se odstraňuje pěna, která se na něm vytváří. Musí se dávat pozor, aby se houstnoucí šťáva nepřichytila. Když přestane pěnit, je hustá (musí mít konzistenci podobnou čerstvému medu) a získá hnědou barvu, je varenik hotov. Tento sladký hustý sirup se přendá do jiné velké nádoby a dá se ochladit. Následující den se přelije do menších sklenic, v nichž se pak uchovává. Ze 100 litrů vinné šťávy ? moštu se získá cca 22 až 25 litrů vareniku. Toto množství závisí na tom, zda byl rok, v němž se víno urodilo, suchý nebo zda bylo víc vláhy.
A do jakých pokrmů se varenik přidává? Velmi dobrou chuť dodává (v malém množství) všem druhů domácího pečiva ? koláčům, závinům, dortům aj., přidává se do kompotů, ovocných salátů, do dortových náplní aj. Skvělou chuť má i pyré z jedlých kaštanů s přídavkem vareniku. Všude nahrazuje cukr. Skvělým způsobem však ovlivňuje i slaná jídla ? např. omáčku pašticady, nádivku do kuřete či krůty, kuřecí salát, rajčatovou omáčku na nejrůznější těstoviny, lečo, vepřové či kuřecí maso dušené či pečené apod. Stačí jedna dvě lžíce vareniku a pokrm dostane novou, zvláštní příjemnou chuť. Fantazii se zde meze nekladou, jak dokazují pokrmy, které mají na jídelníčku restaurace v Supetaru a jeho okolí v době konání festivalu.
Na ostrově Brači vyrábí varenik jen několik rodin ? pro vlastní potřebu a pro svůj blízký okruh. A je jen málo dalších míst, kde se tato tradice rovněž udržela. Jsou to především ostrovy - Vis, Korčula a dále poloostrov Pelješac a několik míst na pevnině jako Makarská a Skradin. Ale i v těchto lokalitách je to záležitost jen jednotlivců.
Díky čtyřem předchozím ročníkům festivalu se sice dostal varenik ze zapomnění, žádný zájemce si však zatím nemůže koupit ani skleničku této pochoutky. Snad není daleko doba, kdy se nabídka suvenýrů z ostrova Brače obohatí i o tuto delikatesu.Vasek