Na ostrově se nyní sklízí

Vašek Ravlyk, 28.10.2010 přečteno: 3377x

Celý říjen se na Brači naplno trhají olivy a všude před domy jsou velikananánský kádě, který se pomalu plněj čerstvě natrhanými zralými černými olivami.V celým Chorvatsku je přibližně půl milionu olivovníků a ještě jednou tolik se plánuje zasadit před jeho vstupem do Evropské unie. Při současný dotační politice v EU stačí vlastnit zhruba 100 stromů a to stačí k celoročnímu uživení čtyř členné rodiny,divný ne ? Sklizeň a zpracování oliv probíhá každoročně v říjnu, měsíci oliv. Stovky turistů z Itálie, Německa a Rakouska přijíždí vždycky začátkem října do Chorvatska na několikadenní pobyty a aktivně se účástní sběru oliv v olivových hájích, jejich zpracování v lisovnách oleje a následné degustace. V restaracích a hotelech jsou pro ně připraveny speciální menu, připravené výhradně na olivovém oleji nebo s jeho přídavkem.
Letos třeba poprvé zorganizovala atrakci pro turisty Správa Národního parku Brijuni. Na slavnosti s přehlídkou místních krojů a tradiční hudbou mohly děti z několika evropských zemí očesávat deset olivovníků. Trvalo jim to dvě hodiny. Olivy pak byly lodí převezeny do lisovny a večer čekal malé sběrače zvláštní dárek - lahvička s 2 dcl brijunského olivového oleje.
Na Brijunských ostrovech roste kolem 400 olivovníků a mezi nimi drží primát strom starý 1 600 let, který patří k nejstarším exemplářům ve Středomoří. Je zajímavý, že stále ještě plodí. Letos "stara maslina" urodila 98 kg plodů, z nichž bylo vyrobeno 14 litrů oleje.A kdo z Vás jednou ochutnal skutečnej extravirgin ručně lisovanej ten už nemá jinou volbou, dobrou chuť Vasa