Dalmátská kuchyně

Vašek Ravlyk, 9.11.2010 přečteno: 3375x

Včerejší povedená návštěva Potrefený husy mi naladila chuťový pohárky do plusu a inspirovala do krátkýho článečku o mé milované dalmátské kuchyni.
Častou součástí zdejšího jídelníčku je jehněčí nebo skopový maso. Připravuje se v podstatě třemi způsoby:
1. na roštu nebo v troubě - v poslední fázi se s ním často pečou vařené brambory
2. pod pekou - železný poklop, pod nímž se dříve na venkově pekl chléb. Nádoba se staví do žhavého popela
3. dušené, např. visovačka begovica - dušené jehněčí maso s kyselým ovčím mlékem
Velmi oblíbené jsou smažené řízky. Pokud jsou plněné šunkou a sýrem a pak obalované v trojobalu, říká se jim záhřebský řízek,zagrebački nebo krátce bečki odrezak, bývá nejčastěji telecí a dalmatino ho umí celkem slušně, jenom ho moc rozklepává.
Ryby se připravují taky hlavně na na tři způsoby:
1. na roštu - na gradelama
2. dušení s rajčaty, cibulí, kořením a bylinkami - na brudet či brodetto
3. vařené - na lešo
Oblíbená jsou jídla s plody moře ? rizoto s plody moře, syrové ústřice pokapané citronem (kamenice či oštrige), osmažené olihně nakrájené na proužky, humr (hlap) a langusta (jastog), která se jí buď vařená nebo smažená (obalená v těstíčku a politá tatarskou omáčkou).
Místní specialitkou je pršut - kýta potřená dřevěným popelem zavěšená nad ohništěm tak, aby k ní mohl jak dým tak čerstvý vzduch.
V Istrii je možno ochutnat libové vepřové vařené ve smetaně nebo Žgvacet - paprikáš se specifickou chutí. V Dalmácii pak tzv. Pašticada - kvalitní zadní hovězí maso, slanina, česnek, cibule, celer, červené víno. Po celém Chorvatsku je oblíbeným pokrmem Čevapčiče ? maso s kořením, Girice ? malé smažené rybky (jedí se celé, pokud možno horké, i s hlavou, s chlebem a zeleninovým salátem).
Lidové hospůdky, v nichž se připravují národní chorvatské speciality, se nazývají konoby.
A co na závěr nikdy nemůže chybět ?? No přeci káva :-)
Káva se podává jako espreso, v maličkých šálcích, velmi silné. Můžete si objednat dvojité espreso (dupli espreso) nebo dugi či duži espreso (dlouhé nebo delší) - s větším množstvím tekutiny a stejným množstvím kávy.
Z alkoholických nápojů je nejoblíbenější pivo nebo víno. Víno se především v Dalmácii pije k jídlu tak, že se červené míchá s vodou v bevandu nebo bílé se sodovkou v špricer či gemišt. Je to osvěžující a chutné k místním pokrmům. Tradiční tvrdý alkohol je Rakije ? pálenka z místního vína.
A to je všecko, teď už jenom zajet a ochutnat.