Pondělní bouře v Dalmácii

Vašek Ravlyk, 14.9.2017 přečteno: 1784x

V Chorvatsku řádil cyklón Gracija. Přinesl nejhorší povodeň za 30 let.Lijáky a vichřici dosahovaly 100 kilometrů v hodině. Nejhorší byla situace v Zadaru, kde v pondělí napršel dvojnásobek měsíčního úhrnu srážek. Do města přijel premiér, zasedal tu generální krizový štáb. Oběti zatím nejsou hlášeny.
Cyklón Gracija v pondělí vytopil letovisko Zadar. Jeho starosta Branko Dukić uvedl, že ve městě během dne napadlo 190 milimetrů srážek, což je dvojnásobek průměrného měsíčního úhrnu. Město navíc bičoval vichr o síle 55 až 95 kilometrů v hodině.
Nejsilnější přívaly Zadar zaznamenal v pondělí ráno mezi osmou a desátou hodinou, starosta Dukić následně vyhlásil stav nouze. Pozdě odpoledne do města přijel premiér Andrej Plenković a zasedl tu generální krizový štáb.
"Prosíme, až do odvolání nejezděte do Zadaru i celé jeho župy," zaznělo z úst premiéra v mimořádné relaci státní chorvatské televize HRT1. Voda zaplavila sklepy a dosáhla až 50 centimetrů nad hladinu moře. Šlo o nejhorší povodeň od roku 1986, uvedla HRT1.
Škody zatím nejsou vyčísleny, odhadující se na 1 miliardu kun (asi 3,5 miliardy korun). Mrtví nebyli hlášeni. Držíme Chorvatům palce i když teď už zase mají své typické zářijové slunce. Vašek