Žraloci v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 13.2.2024 přečteno: 372x

V posledních týdnech mi v poště přistál již druhý dotaz na možné setkání se žralokem v Chorvatsku, takže rešerše dat a pár faktů.
Prakticky každý rok dojde k tomu, že se na některé z chorvatských pláží objeví žralok. Obvykle jde naštěstí o neškodná střetnutí, která však často budí velký rozruch. Žraloci totiž v některých případech doplavou téměř až na pláž, kde jsou dezorientovaní a hledají cestu zpět na otevřené moře a zpátky do hlubších vod. Takových incidentů už byly natočeny a na sociálních sítích prezentovány desítky.
V těchto případech jde většinou o menší druhy žraloků, které dosahují délky maximálně metr a půl. Mnozí to přitom berou jako důkaz toho, že v Chorvatsku nežijí nebezpeční žraloci, maximálně tito neškodní, kteří jsou nakonec rádi, když jim pomůžeme zpět do moře.
To je ale chybný předpoklad. Je tomu trochu jinak. Vody Jaderského moře jsou na žraloky celkem bohaté. Žije jich tam dost a v mnoha druzích. Některé zdroje uvádějí třicítku různých druhů, další potom ještě víc. Pravdou je, že většina z nich je skutečně neškodných, avšak jsou mezi nimi i všichni ti, u kterých byly dříve zaznamenány útoky na člověka.
V Chorvatsku opravdu žije také žralok bílý, žralok mako nebo žralok tygří. Právě posledně jmenovaný se nedávno nechvalně zapsal dalším útokem v Egyptě. Vězte tedy, že tyto ryby žijí v odpovídajícím množství i v Jadranu.
Jak víme z dat chorvatských průzkumů a vlastních zkušeností lidé si často vůbec neuvědomují, že žraloci jsou od nich někdy vzdáleni jen pár metrů. Jen si lidí obvykle nevšímají. Tedy do doby, než dojde k nějakému incidentu.
My Češi jsme v tomto ohledu často neohrožení a patříme mezi ty, kdo plavou daleko od pobřeží, klidně až za vyznačené bójky. Jistě, v drtivé většině případů se jim nic nestane, ale měli by mít na paměti, že počet žraloků, kteří se kolem nich v tu chvíli na určitou vzdálenost pohybují, rapidně vzrůstá.
Jak se tedy máte chovat, když potkáte žraloka ?
Lidé by měli mít také na paměti, že se do vody nevyplatí chodit za úsvitu nebo naopak západu slunce. To jsou totiž denní období, kdy žraloci loví. Někdy se člověku na žraloka podaří prostě jen šlápnout. Tato zvířata totiž mají ve zvyku uléhat i do mělkých vod, kde odpočívají.
A jak se chovat, když už ke střetu se žralokem dojde? Je zbytečné s ním zkoušet bojovat. Tato ryba je ve vodě doma a má obrovskou sílu. Pravdou ale je, že v první fázi si vás chce jen takzvaně "ochutnat a očichat" , tudíž v první době naplno neútočí. Třeba se o vás jen otře. Tehdy je na místě zachovat co nejvíce klid a žraloka důrazně odstrčit. Je totiž velká šance, že si pak půjde po svých.Pokud se rozhodne opravdu zaútočit, braňte se a miřte na oči nebo rypec. Naděje umírá vždy poslední.
Na závěr si uveďme, jak to s těmi útoky žraloka na člověka v Chorvatsku skutečně je. Od roku 1900 jich bylo zaznamenáno celkem 25, přičemž čtrnáct bylo smrtelných. Za tak dlouhou dobu se to může zdát jako malé číslo, ale nikdo samozřejmě nechce být tím dalším v řadě.Počet turistů ve stejné době se blíží půl miliardě, takže šance vyhrát Jackpot je výrazně vyšší. Těšíme se na vás na Brači a žádné obavy ze žraloků :-)) Vasa