Radiožurnál v Chorvatsku

Radiožurnál, 1.8.2009 přečteno: 4387x

Zprávy z Brače jenom ty nejlepší, trvalá pohoda a klídek.Chorvatský ministr za turisam Damir Bajs je s letošní sezónou relativně spokojen a katastrofické vize z počátku července se zřejmě nenaplní.Naše země dopadla ve srovnání s ostatními velmi dobře.Pokles v počtu turistů se pohybuje kolem 3%, zatímco v Itálii 15%, Francii 20% a Španělsku 22%, říká ministr. A nyní již ze zpráv Radiožurnálu.
Pokud nebudete mít u sebe chorvatské kuny a budete chtít např. v kavárně zaplatit eurem, většinou nebudete mít žádné problémy. Dejte ale pozor na to, zda kurz, který vám nabídnou mimo oficiální směnárny není podezřele nevýhodný. Místní média informují o kavárně v Šibeniku, kde na účtence za dvě kávy v ceně 14 kun stálo, že ekvivalent v eurech je 4, 67, což je bezmála 35 kun. Majitelé tohoto podniku se hájili tím, že šlo jen o chybu v nastavení pokladny a tuto cenu ve skutečnosti nikomu neúčtovali. Po zásahu inspektorů přemrštěné ceny v eurech z účtenek odstranili.
Zatímco hotely a apartmány zatím letos příliš nepocítily odliv turistů, jiné podniky si čím dál více stěžují na hospodářskou krizi. Mezi nimi jsou i obchody v centru Splitu. Některým dokonce hrozí, že zkrachují. Turisté ale mohou na druhé straně využít toho, že obchodníci nabízejí i velké slevy na veškeré zboží.
V Dubrovníku chystají červený koberec. Na tamější filmový festival, který se koná v druhé polovině srpna, přijede herecká hvězda první velikosti – Mickey Rourke. Americký herec propaguje po světě svůj nový, kritikou i diváky dobře hodnocený, film Wrestler, kde hraje stárnoucího zápasnka.
Jednou z atrakcí, které nabízí letovisko Biograd, je tzv. jumping park, neboli soustava trampolín, na kterých si mohou návštěvníci zaskákat. Přes den této možnosti využívají hlavně děti, ale atrakce je otevřená i pro dospělé. Jak upozornily místní noviny, nedávno u vstupní brány přibyl nápis, který sděluje, že ženy nad 18 let, které se rozhodnou skákat nahoře bez, budou mít vstup zdarma. Majitel tak reagoval na kratochvíli několika českých turistek, které si chodily ve večerních hodinách zaskákat takříkajíc „nalehko“. Zakrátko se prý staly populární po celém Biogradu.
Vám všem, kteří se chystáte k nám na Brač, přeju šťastnou cestu V:-)

Aktualitky :-)

Vašek Ravlyk, 29.7.2009 přečteno: 2852x

Aktualitky převzaté ze včerejšího Radiožurnálu, který je jako každý rok zase hezky-česky.Uplynulý víkend byl z hlediska turistického ruchu v tomto roce rekordní. Podle dnes vydané statistiky ministerstva vnitra překročilo hranice z Chorvatska více než milion 100 tisíc lidí. Do Chorvatska přijelo ještě asi o 100 tisíc lidí více. Nově se ubytovalo bezmála 250 tisíc turistů, asi o 7 tisíc víc než o stejném víkendu loňského roku.
Podobně jako v minulých letech působí v Chorvatsku i letos o prázdninách několik českých policistů. V současné době dva slouží v Omiši a dva v Trogiru. Hlídkují společně s chorvatskými kolegy a jejich hlavním úkolem je pomáhat s překladem lidem, kteří potřebují policejní asistenci. Jak Českému rozhlasu řekl praporčík Ivan Krulič, nejčastějším dopravním prohřeškem, kterého se čeští řidiči v Chorvatsku dopouštějí, jsou nezapnuté bezpečnostní pásy. Právě na tento přestupek se přitom chorvatská policie často zaměřuje.
Pokud patříte mezi příznivce sportů, u kterých prudce stoupá hladina adrenalinu v krvi, můžete si zajet na ostrov Krk. Mezi městy Krk a Punat je turistům k dispozici moderní vlek pro vodní lyže. Je dlouhý asi 650 metrů a vodní lyžaři nebo boardisté se díky němu mohou řítit po vodě rychlostí přibližně 30 kilometrů v hodině. Zájemci musejí splňovat prý jen dvě podmínky – musejí umět dobře plavat a být střízliví.
Některá místa v Chorvatsku trpí letos nálety komárů. Jde o nový druh komárů, na které podle místních médií nezabírají běžné repelenty. Úřady nyní zahajují druhou fázi hubení tohoto obtížného hmyzu. Nejhorší je situace ve vnitrozemí Chorvatska, ušetřeno ale není ani pobřeží. Jen město Split vydá na postřiky proti komárům a mouchám asi půl milionu kun.
V Dubrovníku můžete dnes večer zajít na koncert klasické hudby, vystoupí kanadský violoncellista David Eggert. Koncert začíná v 21:30 v átriu Kněževa dvora.
Příznivci poněkud nevázanější zábavy mohou zajít na ostrově Pag na pláži Zrče na vystoupení populární DJky maďarského původu Niki Belucci. Zítra koncertuje na Makarské v klubu Petr Pan. Mezi hlavní lákadla jejích vystoupení patří odkládání horních dílů oblečení a v Dalmácii se tato umělkyně těší velké oblibě.
Směnné kurzy pro dnešní den: např. v Reiffeisenbance vyměníte 100 českých korun za 27 kun 62 lip, jedno euro za 7, 26.
Ceny pohonných hmot beze změn. U nejrozšířenější sítě INA stojí Eurosuper 7 kun 44 lip a Eurodiesel 6, 67.
Z chorvatských silnic a dálnic je hlášen středně hustý provoz, nikde byste se neměli výrazně zdržet. Menší kolony jen u turistických center a v místech, kde pracují silničáři.
Kdo má rád opravdu velké horko, tomu se teď bude na Jadranu líbit. Zítra bude slunečno, vítr jen mírný, nejprve od pevniny a později přes den od západu. Nejnižší teploty 20 až 25 a nejvyšší denní zítra 31 až 35 stupňů.
Jachtaři v noci a ráno může místy na severním jadranu zafoukat severovýchodní vítr o síle 30 až 40 uzlů, přes den bude slábnout.

Takže do vody :-) Vasa

Novinky, novinky

Vašek Ravlyk, 22.7.2009 přečteno: 2906x

Pár aktualitek z našeho Chorvatska nikdy neuškodí :-)
Bankovní kurzy
Splitská banka za jedno euro vyplácí 7,28 kun, za 100 korun českých dostanete 27,19 kun.
Pohonné hmoty
Eurosuper 95 je u čerpacích stanic INA za 7 kun a 44 lipa, eurodiesel za 6 kun a 67 lipa.
Doprava
Provoz je na středním stupni, u přímořských měst houstne. Se zdržením počítejte na hraničních přechodech Metkovič, Plovanja, pokud jedete do Chorvatska. V obou směrech se zdržíte na přechodech Bregana, Macejl a Kaštel.
Počasí
Noční teploty 21 až 25 stupňů, přes den slunečno a teploty u Jadranu 30 až 35 stupňů, ve střední Dalmácii až 39 stupňů. Teplota moře kolem 25 stupňů.
Nad Jadranem se stále udržuje anticyklonální pole, jachtařům bude zítra vát do plachet jihovýchodní až jihozápadní vítr o rychlosti čtyři až 10 uzlů. Viditelnost bude 20 až 30 kilometrů, moře na stupni jedna až dva.
Pozdrav od všech na penzionu, Karlovačko je studený a lignje vynikající, ahojky v srpnu V