Kde si na Brači dobře nakoupíte ??

Vašek Ravlyk, 29.4.2009 přečteno: 4490x

Tržnice na ostrově Brači nejsou veliký. Největší je v Supetaru, ale její umístění není nejlepší,hledejte ji u autobusového nádraží. Do zdejší rybárny se jezdí pro ryby z celého ostrova.
V Postiře se malé staré tržiště nachází u kostela. Všechno, i ryby se prodává v několika otevřených stáncích. Výběr domácí zeleniny je bohatý, stejně i ovoce. Jsou tu ke koupi i různé citrusové plody, především mandarinky, pěstované na ostrově, broskve aj. Daří se tu i kiwi. Zelenina a některé běžné druhy ovoce se sem dovážejí z Podstrany, broskve rovněž z pevniny, z vnitrozemského Vrgorce.
V Selci přímo na náměstí a pod náměstím, pár stánků na kterých koupíte co potřebujete ale Globus nebo Interspar nečekejte.
U nás v Sumartinu na rybářském molu koupíte základní zeleninu a ovoce, ryby musíte vychodit, koukněte do zelených dveří před kapitanátem, nebo do zakotvených rybářských lodí u benzínky nebo v přístavišti u trajektu.
V Milně je malá tržnice nedaleko pošty. Dobrý je i výběr ryb, a to jak lovených (menší modré ryby), tak i chovaných v okolních vodách.
V Bolu je tržnice na plošině nad přístavem, prodává se jen zelenina dovážená sem z delty Neretvy. Ryby se v Bolu neprodávají (ani v rybárně, ani jiným způsobem).
Naprosto jiný kafe je to ve Splitu, ten, má i svému významu odpovídající nabídku ovoce, zeleniny, zemědělských výrobků a ryb. Zdejší tržnice u východní hradební zdi Diokleciánova paláce je známa široko daleko. Prodávají se ve výborné kvalitě snad všechny druhy zeleniny, velký je i výběr ovoce. Hlavním dodavatelem jsou jednak Kaštely, jednak zahrady a sady kolem Podstrany, kde je zemědělsky využit každý kousek půdy. Na stáncích se prodávají i sýry, vejce, med, olivový olej, sušené i čerstvé fíky a další plodiny. Rozsahem své nabídky a kvalitou plodin se splitská tržnice vyrovná i proslulé tržnici v hlavním chorvatské městě - Záhřebu. Rybárna se nachází při protilehlé, tj. západní vnější zdi Diokleciánova paláce, v Marmontově ulici. Je velká, krytá je jen její menší část, větší je otevřená. Spolu s rijeckou a zadarskou jsou to největší prodejny ryb a vynikají spolehlivou, širokou nabídkou. Zájemce tu vždy najde značnou část druhů ryb a mořských plodů žijících v Jadranu. Např. ke stálému sortimentu patří zde tuňáci. A je první jadranskou rybárnou, kde začali prodávající čistit ryby na žádost kupujících.
Nebo si udělejte výlet trajektem do Makarské, ta má moc pěnkou tržnici, přmo nad Kačićovým náměstím (Kačićev trg). V sezóně se tu prodává hlavně zelenina a ovoce z delty Neretvy. Rybárna je v krytém prostoru vedle tržnice. Ryb se zde prodává vždy dost a kromě toho se ryby mohou nakupovat i přímo na rybářských lodích zakotvených po návratu z lovu u pobřeží.
No a přeju Vám dobrou chuť Vašek

Chorvati se snaží :-)

Vašek Ravlyk, 22.4.2009 přečteno: 5317x

Klasické problémy, které jsme mívali po cestě na Brač a zpátky se Chorvati snaží rychle řešit.Klasická úzká hrdla, jako tunely a mýtnice na tom budou zase lépe.
Pokud půjde vše podle plánu, budou minulostí mnohakilometrové fronty, které se tvořily na třech nejproblematičtějších místech na dálnici Záhřeb - Split. Těmito úzkými hrdly by již letos v létě neměly být mýtnice Lučko, tunel Sveti Rok a tunel Mala Kapela.
O dokončení zmíněných tunelů jsme psali v aktualitě: Druhé tubusy tunelů Mala Kapela a Sveti Rok mají být v provozu 30. června 2009.
Kapacita mýtnice Lučko před Záhřebem v letních špičkách nestačila, a tak tu motoristé museli na zaplacení dálničního poplatku při návratu od moře stát v dlouhých kolonách. Nyní se staví nová mýtnice Demerje tři kilometry před Lučkem ve směru od Karlovce (tedy ve směru od moře). S dokončením mýtnice Demerje, která by měla značně ulevit přetíženému Lučku, se počítá do začátku turistické sezóny.
Mýtnice Demerje bude sloužit pouze pro bezhotovostní placení mýtného. Dva pruhy budou vyhrazeny elektronickému systému placení (ENC- elektronička naplata cestarine) a osm pruhů pro placení kartami (platební karty a SMART karty). Mýtnice Lučko bude nadále v provozu pouze pro placení v hotovosti. Ti, kteří mýtné zaplatí bezhotovostně na mýtnici Demerje, budou až do Lučka pokračovat po nové vozovce s dvěma jízdními pruhy a jedním odstavným o šířce 11,2 metru, která bude od dálnice oddělena travnatým pásem. Mýtnicí Lučko pak projedou dvěma vyhrazenými pruhy bez zastavení.
Mýtnice Lučko měla dosud kapacitu 2325 vozidel za hodinu. Díky nové mýtnici Demerje o kapacitě 9400 vozidel za hodinu se zvýší celková propustnost téměř pětkrát.
Počet bezhotovostních plateb mýtného stále roste. V roce 2007 činily 26 %, v loňském roce již 40 % na celkových platbách.
Zdá se, že můžeme Chorvatům jenom závidět, u nás mrtvo a na silnicích z doby Marie Terezie se budeme vraždit dál :-) čauec Vasa

Radary po cestě do Chorvatska

David R., 20.4.2009 přečteno: 11150x



Radary pro navigace (GPS):