Mikuláš v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 8.12.2008 přečteno: 4555x

Nejenom u nás v Čechách ale i v Chorvatsku je tradice svátku sv. Miluláše stále velmi živá a podobně jako u nás obdarovává sv. Mikuláš doprovázený čertem, který je tu nazýván Krampus, především děti. Navštěvuje je a naděluje jim nejrůznější sladkosti a dobroty. V Chorvatsku je rozšířenější druhý způsob mikulášské nadílky: děti si v předvečer svátku, tedy 5. prosince, pečlivě vyčistí boty a postaví je na okno. Druhý den ráno v nich najdou dárek od Mikuláše, jaký si zaslouží. Bývají to sladkosti, ovoce či suché plody.
Jsou však i některá místa, kde se svátek sv. Mikuláše slaví velmi pozoruhodným způsobem. Největší oslavy probíhají každoročně v městečku Komiža na ostrově Visu, kde je den sv. Mikuláše, 6. prosince, i Dnem města Komiža. Ve městě je svatomikulášská tradice velmi živá - vždyť jeho dominantou je od 13. století benediktinský klášter sv. Mikuláše, zvaný Muster na vyvýšenině nad městem, přestavěný v dalších staletích v reprezentativní soubor převážně barokních staveb. Na kopci nad městem, u malého starého kostelíka sv. Mikuláše se pak v souladu s prastarou tradicí spálí jako oběť svatému Mikuláši stará loď, což symbolizuje dík a vděčnost Komižanů za ochranu zdejších rybářů a celé obce v právě končícím roce. A Komižané potřebují světcovu ochrannou ruku již proto, že právě na moři a z moře žijí. Ve farním kostel sv. Mikuláše se pak slouží jako díkuvzdání slavnostní mše, po níž následuje velké lidové procesí.
Od kdy se v Komiže pálí loď na počest sv. Mikuláše, není přesně známo, ale máto již velmi starou tradici. Její kořeny sahají do doby před řadou tisíciletí, kdy zde usedlí Ilyrové pálili lodě na počest svého boha, známého pod chorvatským jménem Vodnjan.
Oslavy v Komiži jsou velmi populární v celém regionu. Zvědaví návštěvníci přijíždějí i z dalekého okolí. Ze Splitu je na tyto oslavy organizována linka katamaránů.
P.S. a na fotečce je pro znalce, samozřejmě Komiža.
ahojky Vasa

Zákaz kouření v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 18.11.2008 přečteno: 6081x

Vážení přátelé, štovani prijatelji, tak nám od 6. listopadu 2008 platí v Chorvatsku zákaz kouření na veřejných místech - ve zdravotnických zařízeních, školách, sportovních, kulturních a uměleckých zařízeních, na nádražích, zastávkách a dalších veřejných místech.
Za půl roku přijde na řadu i zákaz koření v barech a restauracích. Do března příštího roku mají provozovatelé těchto podniků čas na přípravu. Kouření bude možné pouze na otevřených terasách a ve vnitřních prostorách velmi omezeně. Majitelé restaurací budou muset zajistit zvláštní prostor pro kuřáky, v němž si však nebude možno objednat jídlo ani pití.
Pokuta za porušení zákazu je 1000 kun !!! A to je dost :-) .
Vasa

Novinky v Dubrovníku

Vašek Ravlyk, 20.10.2008 přečteno: 4052x

Dubrovník, pro mne místo s neopakovatelnou atmosférou se rozsvítí !!! :-) Ale jak ?
Koncem září podepsána smlouva mezi městem Dubrovníka firmou Konel z Dubrovníka o provedení prvních dvou fází nového osvětlení dubrovnických hradeb a objektů uvnitř starého města.
Dubrovnické veřejné osvětlení bude realizováno podle návrhu speciálního studia firmy Philips v Lyonu, které se zabývá osvětlováním měst a historických památek. Technologie Phillips se v současné době používá s úspěchem k iluminaci těch nejvýznamnějších světových památek jako jsou egyptské pyramidy, londýnský Tower a Buckinghamský palác, pařížská Eifelova věž a další. Podle studie budou k dispozici tři varianty osvětlení, a to každodenní, pro pozdní noční hodiny a sváteční. V rámci této sváteční varianty budou části průčelí budov na Stradunu osvětlovány z jedné strany namodralým světlem, z druhé strany pak tóny do červena, zatímco kontury hradeb budou zářit bílým světlem. Díky novému osvětlení bude možno hradby navštěvovat i v noci.Tak to si určitě nenechám ujít, čauec Vasa