Zpráva chorvatské námořní záchranné služby

Vašek Ravlyk, 9.3.2009 přečteno: 4879x

Zpráva Chorvatské záchranné a pátrací služby na moři za rok 2008
Jsou to celkem smutný čísla, která předkládá veřejnosti chorvatská Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři (Nacionalna središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru, telefon 9155) za rok 2008, ale přesto by se s nimi měli seznámit nejen ti, kteří se poprvé chystají na Jadran, ale i turisté, kteří si tu každoročně užívají všeho, co jim pobyt u moře nabízí: koupání, plavání, potápění, jachting, windsurfing apod. Samozřejmě se mohou nadále věnovat všem těmto vodním radovánkám, ale neměli by ani na chvíli zapomínat na opatrnost, na dodržování všech pravidel a předpisů, stanovených pro jednotlivé sporty na moři. Jen tak se vyhnou osudu těch, o nichž hovoří smutné statistiky zachycující situaci v uplynulých letech.
V posledních 10 letech zahynulo v moři 210 osob, dalších 26 osob je nezvěstných. Nejvíc obětí bylo zaznamenáno v roce 2006 (25 osob). Největší počet těch, kteří v moři našli smrt, byly neopatrní plavci při koupání a rybáři.
I když jsou tato čísla dost vysoká, tvoří jen zlomek případů, při nichž se díky záchranným akcím podařilo zachránit ty, kdo se ocitli vinou své neopatrnosti, přecenění vlastních sil, ale i kvůli povětrnostním podmínkám v nebezpečí života; byli však díky zásahům záchranných sborů zachráněni. Za sledovanou dobu 10 let koordinovala Národní ústředna pro pátrání a záchranu na moři 2475 záchranných akcí, na kterých se podíly sbory námořní policie, přístavních kapitanátů a vojenského námořnictva. Těchto zachráněných bylo 7029, někteří si z těchto situací odnesli těžké následky (283 osob). Poměrně vysoké procento případů činilo volání SOS plavidel, která se dostala do stavu krajní nouze z důvodu selhání motorů (709), najetí na mělčinu (383), srážky (45) a potopení lodi (66).
Obětmi počasí, ale i vlastní nezkušenosti nebo podcenění nebezpečí byli surfaři a potápěči. Ve statistice za uplynulých 10 let figuruje 60 záchranných akcí surfařů a 163 akcí potápěčů. Počet smrtelných nehod potápěčů přitom v poslední době výrazně stoupl, jen v minulém roce zahynulo devět potápěčů (z toho sedm se jich potápělo s přístroji), přičemž dalších sedm bylo v ohrožení života zachráněno.
K příčinám nehod a neštěstí na moři patří i zastaralost části domácích plavidel, zejména rybářských lodí a lodí pro osobní dopravu, především těch, které jsou špatně udržovány a získávají proto jen dočasná plavební povolení.
Ze srovnání loňského roku s desetiletou statistikou vyplývá, že se počet zásahů poněkud zvýšil a stoupl i počet obětí. V loňském roce bylo podniknuto 278 pátracích a záchranných akcí, při nichž bylo zachráněno 585 osob. Zemřelo 25 osob. Jak již bylo řečeno, devět z nich byli potápěči.
Nejvíce se na počtu záchranných akcí v roce 2008 podíleli jachtaři, především na plachetnicích, konkrétně nedostatek jejich zkušeností, nedostatečné a zastaralé vybavení lodí, nezodpovědné a nesprávné chování posádek plavidel, svědčící mj. o neznalosti předpisů a opomíjení povětrnostních zpráv a předpovědí, vydávaných meteorologickou službou na Jadranu a správami přístavů. Bylo zachráněno 137 plavidel, potopilo se jich 15. Pět akcí se konalo na záchranu koupajících se osob, v šesti případech byli zachraňováni surfaři a ve 13 potápěči. Dosti časté bylo i poskytování lékařské pomoci v případě akutních případů onemocnění nebo selhání orgánů (70 případů).
Stále tedy zůstává velkým nebezpečím u všech věkových kategorií přecenění znalostí, dovedností, zkušeností a fyzických i psychických schopností a sil !!!!
V.

Jak to bylo v roce 2008 ?

Vašek Ravlyk, 26.2.2009 přečteno: 3523x

Z prvních údajů ministarstva za turisam po skončení sezóny vyplýval za loňský rok jen velmi mírný vzestup počtu turistů v Chorvatsku. V uplynulých letech počet turistů, kteří strávili svou dovolenou v Chorvatsku, každoročně výrazně stoupal: v roce 2007 to bylo o 7 % a v roce 2006 o 4 %. Podle oficiálních statistik se za loňský rok zvýšil počet příjezdů o necelé procento, což představuje téměř 11,3 milionu turistů. Z tohoto celkového počtu připadá na turisty ze zahraničí 9,4 milionu a podstatně menší část na domácí turisty, pouze1,85 milionu. Všichni dohromady uskutečnili 57 milionů noclehů ve všech typech ubytovacích zařízení, z čehož lze spočítat průměrných 5 noclehů na jednoho turistu.
Jako každoročně nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa (1,55 milionu). Následují Italové (1,17 milionu), Slovinci (1,04 milionu), Rakušané (814 tisíc) a na pátém místě jsou turisté z Česka (623 tisíc). Další místa obsadili Francouzi, Poláci, Maďaři, Nizozemci atd.
Počet turistů z Česka se po velkém skoku v roce 2007, kdy se zvýšil o téměř 13 %, opět snížil, a to o 7 % v porovnání s předchozím rokem. Turisté z Česka uskutečnili téměř 4,1 milionu noclehů při průměrném počtu 6,6 noclehu na jednoho turistu.
Rozdělíme-li zahraniční turisty na ty, kteří přijeli individuálně a ty, kteří přijeli organizovaně přes cestovní kanceláře, jasně vedli i v loňském roce individuální turisté (6,1 milionu) před organizovanými (3,3 milionu).
Podle typu ubytování se nejvíce turistů ubytovalo v hotelech, hotelových apartmánech a vilách (4,2 milionu), v soukromí (2,6 milionu) a v kempech (1,9 milionu). V hotelech však uskutečnili méně noclehů než v soukromí: průměrný počet noclehů v hotelech činil 3,7 na jednoho turistu, v soukromí pak 6 noclehů. Přestože se počet turistů ubytovaných v soukromí lehce zvýšil (o 2 %), počet přenocování v soukromí se snížil o 12 %.
Nejvíce turistů zavítalo do Istrijské župy (2,7 milionu), Primorsko-goranské župy (tj. Kvarner, 2,2 milionu), Splitsko-dalmatské župy (1,7 milionu), Zadarské župy (1,1 milionu), Dubrovnicko-neretvanské župy (986 tisíc) a Šibenicko-kninské župy (823 tisíc).
Pokud mám být konkrétní co se týká Penziónu Don Felder, počet návštěvníků u nás vzrostl o 3%, máme přes 1100 noclehů a jsme již 3. sezónu největšimi ubytovaleli na jižním Brači.Asi to bude tím, že všichni u nás ubytovaní, jsou taky přihlášení a jsou za ně zaplaceny všechny taxi, ale to už je jiná písnička :-) Vasa

Jak to vypadá když chumelí na Brači ?

Vašek Ravlyk, 20.2.2009 přečteno: 4699x

V úterý ráno, tedy 17.2. se obyvatelé Sumartinu i Selce probudili a nevěřili vlastním očím.Všude leželo 15 cm nového sněhu.Cesty nesjízdné, školáci zůstali doma a všichni si užívali radovánek na sněhu.Vždyť tu podle pamětníků chumelilo poprvé po 22 letech, to bych jim přál bydlet u nás :-) .Během jednoho dne sního roztál ale sněhem zasypané palmy zůstanou všem v paměti.Já osobně už se těším na léto pod vodu, na kolo a motorku.Čau Vašek