Kategorizace pláží v Chorvatsku

Vašek Ravlyk, 20.11.2015 přečteno: 2638x

Chorvatsko má se svými 1 185 ostrovy, ostrůvky a útesy po Norsku nejčlenitější pobřeží v Evropě. Celková délka pobřeží včetně ostrovů je 6 278 km, z toho pobřežní čára pevniny měří 1 880 km a pobřežní čára ostrovů činí 4 398 km. Na pobřeží a ostrovech je přibližně 900 pláží, ale podle odborníků by jich mohlo být minimálně dvojnásobek.
Orgány cestovního ruchu jsou si vědomy, že "slunce a moře" představují v současné době základní turistický produkt, které Chorvatsko nabízí svým návštěvníkům. Pro zvýšení konkurenceschopnosti je však nezbytné kontinuálně pracovat na jeho dalším rozvoji a pozvednout jej na vyšší úroveň.Na tomto základě byly pláže takto tematicky rozděleny:

pláže pro rodiny s malými dětmi (Family Beach),
urbánní promenádní pláže (Urban Beach),
pláže se zábavními programy pro mladé (Fun Beach),
romantické pláže (Romantic Beach),
pláže se sportovními a rekreačními programy (Sport Beach),
pláže pro surfaře (Surf Beach),
pláže pro potápěče (Diving Beach),
adrenalinové pláže (Adrenalin Beach),
nudistické pláže (Nude Beach),
pláže pro psy (Dog Friendly Beach),
party pláže (Party Beach),
ekopláže (Eco Beach),
pláže s kulturní nabídkou (Beaches for culture events),
hotelové pláže (Resort/Hotel Beach).

Předpokládá se, že jedna pláž může být upravena pro jedno či více tematických určení.
U jednotlivých tematických pláží je přesně uvedeno, jak má být pláž vybavena. Musí splňovat určité minimální technické podmínky, např. u pláže pro rodiny s dětmi: informační tabule, čistota moře a pláže, pitná voda, sprchy, sanitární objekty, převlékací kabiny, bóje vymezující prostor pro koupání, lehátka a slunečníky, záchranná služba, vybavení pro první pomoc, přístup na pláž přizpůsobený dětem, vyhrazený prostor pro pobyt dětí na pláži, upravený přístup pro kočárky a invalidní vozíky, WI-FI a prostor 8 m2 na osobu. Dále musí být pláž vybavena zláštními prvky, které podmiňují její tematické zařazení. V případě pláže pro rodiny s dětmi jsou to: minimálně dvě zábavní atrakce na moři (tobogány dětské adrenalinové parky ve vodě), minimálně dvě zábavní atrakce na pláži (skluzavky, dětské hřiště, umělé stěny na lezení), hračky pro děti, prostor pro péči o děti ve věku do 1 roku, parkoviště, protipožární systém, minimálně jeden pohostinský podnik (restaurace či bar), animační služba pro děti, možnost půjčení šlapadel nebo člunů a osoba kontrolující plážové služby.
Velký důraz se klade na dodržování únosné kapacity vzhledem k tomu, že se část návštěvníků stěžuje na nával na plážích, např. na plážích se zábavním obsahem pro mladé by prostor na osobu neměl být menší než 5 m2, na adrenalinové pláži 10 m2 a na romantické pláži 15 m2.
Dalším cílem na období od roku 2016 do 2020 je realizace Marketingového plánu promoce jadranských pláží a vytvoření značek charakterizujících jednotlivé tematické pláže a jejich propagace cílenému segmentu návštěvníků.
Ministerstvo cestovního ruchu finančně podpořilo vytvoření regionálních programů jednotlivých žup, které zahrnují katastry mořských pláží a regionální plány tematizace pláží. Tematizace pláží by měla být dokončena do roku 2020.
Regionální programy řízení a uspořádání mořských pláží zahrnuje pár oblastí a nás se týká oblast :
Splitsko-dalmatinska županija
Tak doufejme, že kategorizace a podpora rozvoje pláží na Jadranu příspěje k tomu aby s nám na nich lépe koupalo, leželo a domů jsme odjížděli spokojenější než dříve. Vašek

Obnova flotily Jadrolinije

Vašek Ravlyk, 8.11.2015 přečteno: 1816x

Jadrolinija, jako největší chorvatský přepravce v osobní námořní přepravě, připravuje velkou obnovu své flotily na Jadranu, do níž hodlá investovat 281 milionů eur. Pro návštěvníky to znamená, že se tedy do našich ostrovních destinací dostanou pohodlněji a rychleji.
Flotilu Jadrolinije nyní tvoří 50 plavidel starých v průměru 28,5 let. Postupně bude staženo z provozu 32 dosluhujících plavidel a nahradí je 26 nových plavidel. Samozřejmě se tak velká obnova neuskuteční v průběhu jednoho či dvou let, ale podle plánu proběhne v příštích dvanácti letech, tedy do roku 2027.
K poslední větší investicí Jadrolinije došlo v loňském roce, kdy koupila čtyři nové trajekty stejného typu ("Kornati", "Mljet", "Brač" a "Krk"), každý o kapacitě 616 cestujících a 145 vozidel.
Po dokončení obnovy bude Jadrolinija na Jadranu disponovat 44 plavidly, která budou moci převézt 34 377 cestujících a 4 710 vozidel.
Kromě zvýšení kapacity zejména pro přepravu vozidel bude obměna lodního parku znamenat i výrazné zvýšení komfortu, které nové lodě budou poskytovat cestujícím, pohodlí, poskytovaných služeb a bezpečnosti cestujících. Flotila bude obohacena o větší počet katamaránů, než tomu bylo dosud.
První lodě, které budou nahrazeny novými, a to již v příštím roce, budou staré trajekty "Liburnija" (byla postavena v roce 1965 a letos prodána do Turecka k sešrotování), "Marko Polo" (1972) a "Dubrovnik" (1979). Po nich čeká výměna klasické lodě "Tijat" (1955), "Postira" (1963) a "Premuda" (1957), které jsou nejstaršími plavidly ve flotile Jadrolinije. Místo nich budou pořízeny nové lodě na krátké vzdálenosti o kapacitě 400 cestujících. Pak přijdou na řadu katamarány a trajekty na delší vzdálenosti.
Jadrolinija provozuje 34 z 51 státních trajektových, rychlých lodních a klasických lodních linek. Její podíl na přepravě osob je 85 % a na přepravě vozidel 88 %. Toto monopolní postavení však může ohrozit liberalizace osobní námořní přepravy, k níž dojde 1. ledna 2017. Aby si Jadrolinija udržela svoji současnou pozici, bude muset obstát v konkurenci zahraničních firem, protože i ony se budou moci zúčastňovat výběrových řízení na poskytování koncesí na provozování lokálních trajektových a lodních linek.
Takže se těšte na nové lodě stejně, jako my a už aby to bylo :-)) V

Návštěvnost Chorvatska letos raketově vzrostla

Vašek Ravlyk, 17.10.2015 přečteno: 2763x

Podle prvních statistik turistických sdružení na Jadranu a ve městě Záhřebu přesáhl počet přenocování za prvních devět měsíců výsledky celého loňského roku. Za devět měsíců bylo uskutečněno 75,7 milionu přenocování, což představuje zvýšení o 7 procent oproti stejnému období předchozího roku. Zvýšení o 8,4 procenta vykazuje i počet turistů, kteří přijeli na Jadran a do Záhřebu – bylo jich 13,1 milionu.
Největší podíl v počtu přenocování patří Istrii (30,4 %), následuje Splitsko-dalmatská župa (18,7 %), Kvarner (16,8 %) a Zadarská župa (13,8 %).
Nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa (2miliony, o 6 % víc než v roce 2014). Druzí jsou Slovinci (1,2 milionu, o 7 % více než v roce 2014). Třetí místo patří Rakušanům (1,1 milionu, o 8,6 % více než v roce 2014). Následují Italové (984 tisíc, o 7,5 % více než v roce 2014). Na pátém místě jsou turisté z České republiky (717 tisíc, o 3,5 % víc než v roce 2014). Další místa obsadili Poláci, Britové, Maďaři, Francouzi a Slováci.
Turisté z Česka uskutečnili 5,1 milionu noclehů a v celkovém pořadí jim patří čtvrté místo před Italy. Na celkovém počtu přenocování se podílí 6,7 %, ale v některých oblastech je toto číslo mnohem vyšší. V oblíbené střední Dalmácii (Splitsko-dalmatská župa) jim patří dokonce prvenství mezi zahraničními turisty: uskutečnili 1,8 milionu přenocování a podílí se 13,4 % na celkovém počtu přenocování této župy. V Šibenicko-kninské župě jsou na druhém místě za Němci (556 tisíc přenocování a podíl 11,1 %).
Velmi dobré výsledky jsou vykazovány v měsíci září: počet přenocování vzrostl o 10,3 % a počet turistů o 10,9 %. Svědčí to postupném plnění jednoho ze strategických cílů chorvatského cestovního ruchu - prodlužování letní turistické sezóny.
Statistiky u nás na penzionu jsem ještě neuzavřel ale jistě se jednalo o velmi silnou sezónu a počet uskutečněných nocí proti roku 2014 znatelně narostl.Uvidíme, jak dopadne historické srovnání od roku 2001. Hezký podzim a buďte zdrávi. Vašek