Jachtařský průvodce

Vašek Ravlyk, 16.11.2012 přečteno: 3298x

Projekt "NauTour" má posílit turistický potenciál dubrovnické oblasti a černohorského pobřeží jako jachtařských destinací a ukázat jedinečné turistické, kulturní a přírodní hodnoty obou regionů.
Projekt v hodnotě 452 isíc eur financovala Evropská unie z programů předvstupní pomoci v rámci projektů přeshraniční spolupráce Chorvatska a Černé Hory.
Z chorvatské strany jsou do projektu zapojeny - Chorvatský hydrografický ústav, Ministerstvo námořnictví, dopravy a infrastruktury a Dubrovnická univerzita, z černohorské strany pak: Hydrometeorologický ústav Černé Hory , Národní turistická organizace Černé Hory , Správa námořní bezpečnosti a Marina Porto Montenegro z Tivatu.
V rámci projektu vznikla webová stránka www.nautour.info, která je určena především jachtařům, ale i ostatním návštěvníkům jižního Jadranu. Jsou tu základní informace o obou regionech, informace pro jachtaře, předpisy pro vstup a plavbu, přehled marin a možných aktivit a mapy. Autoři z Chorvatského hydrografického ústavu vytvořili jedinečného průvodce po pobřeží a ostrovech: od poloostrova Pelješac na severu, přes ostrovy Korčula, Lastovo, Mljet, Elafitské ostrovy, Dubrovnické přímoří, boku Kotorskou, Budvanskou riviéru, okolí přístavního města Baru až po město Ulcinj na jihu. Zpracovali třináct doporučených tras, z nichž pět je určeno pro jachty, čtyři pro menší motorové jachty a čtyři pro velké jachty, vždy ve variantách pro třídenní, sedmidenní a čtrnáctidenní plavbu. Itineráře doplňují mapky a obrázky. V přehledu lokalit lze najít popis zajímavých míst a doporučených zastávek, včetně možností kotvení a praktických rad pro jachtaře.
Dalším výsledkem projektu "NauTour" je vydání tištěné publikace v chorvatském, černohorském a anglickém jazyce, která obsahuje doporučené trasy a dalšími informace uvedené v internetové verzi. Jachtařům bude tento průvodce bezplatně k dispozici nebo si jej mohou stáhnout ve formátu pdf na stránkách www.nautour.info.
Každá podobná zpráva potěší, tak ahoj :-) V

Turistické ceny 2012

Vašek Ravlyk, 5.11.2012 přečteno: 3474x

Každoroční soutěžení a turistické ceny Modrý a Turistický květ za rok 2012 má své vítěze.Mrkněte na to a uvidíte, že máme u nás v Dalmácii řadu šampionů a přímo na ostrově taky :-) ..
a máme tady soutěž Modrý květ o :
nejupravenější veřejná pláž: Zlatni rat v Bolu na ostrově Brači,
nejlepší turisticko-informační středisko: TIC "Riva" Turistického sdružení města Splitu
nejoriginálnější turistická nabídka nebo zajímavost: mlýn Gašpina mlinica v Solinu u Splitu,
nejoriginálnější suvenýr: unikátní šperk ze skla a drátu Antinije Gospić ze Zadar.
No a co soutěž "Turistický květ - kvalita pro Chorvatsko":
Turistický vítěz Chorvatska:
Split.
Nejlepší malá turistická místa na Jadranu:
1) Split,
2) Trogir,
3) Nin.
Nejlepší střední turistická místa na Jadranu:
1) Cavtat,
2) Hvar,
3) Supetar.
Nejlepší velká turistická místa na Jadranu:
1) Dubrovník,
2) Zadar,
3) Poreč.
Nejlepší jachtařský přístav na chorvatském Jadranu:
Marina Frapa, Rogoznica.
Nejlepší jachtařské přístavy:
1) v kategorii do 250 stání na moři: Marina Vrsar, Vrsar,
2) v kategorii od 250 do 450 stání na moři: ACI Marina Dubrovnik, Dubrovník,
3) v kategorii s více než 450 stáními na moři: Marina Kornati, Biograd na moru.
Takže jsme, jako Bračané dopadli dobře a čisté moře všem, všem.Mějte se prima Vasa

Cyklostezky na Brači

Vašek Ravlyk, 27.10.2012 přečteno: 3937x

Končí léto a začíná období, kdy se vyplatí vytáhnout kolo a projet náš ostrov křížem krážem na kole.Neznám nic lepšího než když v lednu, jedete zeleným Bračem, na slunci je 20 stupňů, všechno kvete, lítaj čmeláci a vy točíte kilometry bez zbytečnýho potu.Minimum aut, sem tam ovce nebo kozy a jinak klid, boží klid. Proto nabízím pár tipů na pěknou trasu kolem ostrova, ať už přímo od nás nebo hodit kolo do auta, přejet do Supetaru a po výletu zase zpátky. Tak se mějte a čauec na Brači :-)
Cyklistické stezky na ostrově Brač
Turistický sdružení splitsko-dalmatské župy vydalo pěknej prospekt "Central Dalmatia by Bike - Brač", kterej obsahuje plánek ostrova s vyznačnými trasami, grafy jednotlivých tras s nadmořskými výškami i vzdálenostmi jednotlivých bodů na trase a velmi stručné popisy tras i v češtině. Prospekt by měl být k dispozici v místních turistických sdruženích (turistička zajednica) nebo také pražské kanceláři Chorvatského turistického sdružení www.htz.cz-posílaj i poštou. Bližší informace o ostrově najdete u popisu ostrova Brač a u popisů jednotlivých míst na ostrově.
Cyklostezka č. 1
Supetar (5 m) - Sv.Rok (150 m), 2,2 km - Kruševe njive (195 m), 1,8 km - Ježula (210 m), 2,3 km - odbočka na Donji Humac (360 m), 1 km - Donji Humac (335 m), 0,9 km - Dračevica (270 m), 2,8 km - Ložišća (130 m), 3,6 km - římská cesta (115 m), 1,6 km - Mirca (50 m), 4,1 km - Supetar (5 m), 3,9 km
Obtížnost trasy: těžká
Délka trasy: 24,2 km
Převýšení: 360 m
Trvání jízdy: cca 2 hod
Ze Supetaru stezka stoupá asfaltovou silnicí k jihu směrem na obec Nerežišća. Po 7,3 km stoupání odbočuje vpravo asfaltkou do obce Donji Humac. Pak pokračuje k západu do Dračevice, odkud je možno jet buď starou štěrkopískovou cestou nebo asfaltkou (jižněji) do obce Ložišća. Ve staré části obce odbočuje doprava a stoupá obcí až na štěrkopískovou cestu (odbočuje doprava), stoupání 400 m. Pak začne klesat nebezpečným srázem k římskému mostu, přes který se přejíždí, projíždí olivovými háji až do obce Mirca nedaleko moře. Zde se napojuje na asfaltku, na které odbočí doprava na Supetar. Z asfaltky pak odbočuje doprava štěrkopísková cestá, z té pak opět na asfaltku, ale to už stezka končí v Supetaru na nábřeží.
Alternativa k této stezce je kratší: na začátku obce Donji Humac odbočuje nedaleko kostelíka sv.Lukáše (Sveti Luka) doprava štěrkopísková cesta, vzápětí se cesta rozdvojuje. Cesta vpravo zpět dolů k pobřeží a rozvojuje se pak do obce Mirca nebo do Supetaru. Cesta vlevo vede k severozápadu kolem vrchu Vršovica a napojuje se na základní okruh v polovině cesty mezi obcemi Ložišća a Mirca.

Cyklostezka č. 2
Supetar (10 m) - Bunari (25 m), 0,8 km - Babin laz (5 m), 0,9 km - vrch (30 m), 2,2 km - odbočka na Škrip (45 m), 1,4 km - Škrip (235 m), 2,9 km - kopec nad obcí Škrip (390 m), 1,8 km - Nerežišća (375 m), 2,1 km - odbočka na Donji Humac (360 m), 1,3 km - Ježula (210 m), 1 km - Kruševe njive (195 m), 2,3 km - Sv.Rok (150 m), 1,8 km - Supetar (5 m), 2,2 km
Obtížnost trasy: lehká
Délka trasy: 20,7 km
Převýšení: 390 m
Trvání jízdy: cca 1,5 hod
Stezka vede ze Supetaru na východ po silnici (nebo také po štěrkopískové cestě, která vede o trochu jižněji olivovými sady a borovým lesem a která se pak opět po 1,7 km na silnici napojuje) kolem zátok Babin laz, Vela lučica a Mala lučica a v hlubší zátoce těsně před Splitskou odbočuje silnice vzhůru do Škripu. Ze Škripu silnice stále stoupá a pak sjíždí do údolí u obce Nerežišća. Z obce Nerežišća vede stezka opět po silnici rovnou do Supetaru.

Cyklostezka č. 3
Sutivan (5 m) - Ložišća (130 m), 6,4 km - Bobovišća (100 m), 1,1 km - Milna (5 m), 6,3 km - odbočka za Milnou (4O m), 1,4 km - Podhumlje (290 m), 3,4 km - odbočka před Dračevicí (270 m), 2,8 km - Dračevica (270 m), 1,4 km - Ložišća (150 m), 4,4 km - Mirca (125 m), 5,7 km - Sutivan (5 m), 4 km
Obtížnost trasy: těžká
Délka trasy: 36,9 km
Převýšení: 290 m
Trvání jízdy: cca 2,5 hod
Ze Sutivanu stoupá stezka asfaltovou silnicí k jihu směrem na obec Ložišća. Na křižovatce před obcí Ložišća se obočuje do obce Bobovišća (150 m n.m.). Odtud je možné podniknout malou odbočku dolů k moři do osady Bobovišća na moru a pak zase vrátit zpět. Stezka pokračuje do obce Ložišća, následuje stoupání ke kostelíku sv.Martina a sjezd k moři do Milny. V Milně určitě přijde vhod občerstvení a odtud se stezka vrací stejnou cestou z Milny. Po 1,4 km odbočuje štěrkopísková cesta vedoucí prudkým stoupáním do Podhumlje, které míjí a po 2,8 km se napojuje na asfaltku (vlevo je možno alternativně jet rovnou do obce Ložišća) a vpravo sjíždí do Dračevice. V Dračevici odbočuje vlevo na štěrkopískovou cestu a klesá do obce Ložišća. Ve staré části obce odbočuje doprava a stoupá obcí až na štěrkopískovou cestu (odbočuje doprava). Pak začne klesat, nejprve nebezpečným srázem k římskému mostu, projíždí olivovými háji až do obce Mirca nedaleko moře. Zde se napojuje na asfaltku, na které odbočí vlevo na Sutivan (možno jet asfaltkou přímo do Sutivanu) a po 800 m odbočuje doprava na štěrkopískovou cestu. Cesta vede borovým hájem k moři a podél pobřeží až do Sutivanu.

Cyklostezka č. 4
Bol (60 m) - kopec nad Bolem (460 m), 7,9 km - Gornji Humac (450 m), 2,4 km - Pražnice (400 m), 3,4 km - pod vrchem V.Čelo (505 m), 3,2 km - Stup (620 m), 5,2 km - Obršje (495 m), 5,6 km - Farska (45 m), 4,6 km - Murvica (55 m), 6,9 km - Zlatni rat (10 m), 6,8 km - Bol (60 m), 3,1 km
Obtížnost trasy: těžká
Délka trasy: 49,1 km
Převýšení: 620 m
Trvání jízdy: cca 4 hod
Stezka vyráží z Bolu po asfaltce na severovýchod směrem na Gornji Humac a stoupá téměř 8 km. Pak lehce klesá do Pražnice, kde na křižovatce odbočuje silnicí vlevo směrem na obec Nerežišća (k západu). Mezi vysokým kopci stoupá až do Stupu, zde doleva odbočuje asfaltka (vede až na nejvyšší horu Brače, Vidovu goru 780 m, což může být pro zdatné cyklisty výzva, odměnou jsou nádherné výhledy), ze které pak doleva odbočuje štěrkopísková cesta a klesá až k moři. Prudký je zejména poslední část sjezdu - sešup od Obršje k Farske na pobřeží, kde stezka zatáčí doleva a vede podél moře přes Murvicu kolem nádherné proslulé pláže Zlatni rat až do Bolu.

Cyklostezka č. 5
Sumartin (5 m) - Povlja (30 m), 5,8 km - Novo Selo (195 m), 4,2 km - vrch Stražice (305 m), 2,7 km - odbočka na Osridke (310 m), 3,8 km - Nakal (260 m), 1,2 km - Nagorinac (250 m), 2,4 km - rozcestí na Selca (200 m), 2,3 km - Selca (110 m), 1,9 km - Sumartin (5 m), 4,8 km
Obtížnost trasy: těžká
Délka trasy: 28,1 km
Převýšení: 310 m
Trvání jízdy: cca 2,5 hod
Stezka vede ze Sumartinu štěrkopískovou cestou kolem kempu směrem k severu až do Povlje na severním pobřeží ostrova. Odtud stoupá asfaltkou zpátky k jihu směrem na obec Selca. V obci Novo Selo odbočuje doprava na štěrkopískovou cestu, která je pak opět vystřídána asfaltkou. Z ní pak odbočuje před Zagvozdem úzká asfaltka doleva na Osridke. Pokračuje přes Nakal, Nagorinac a klesá do obce Selca. Po průjezdu obcí následuje klesání asfaltkou zpět do Sumartinu.

Cyklostezka č. 6
Splitska (5 m) - Postira (5 m), 4,2 km - zátoka Lovrečina (20 m), 4,3 km - Sv.Juraj (140 m), 4,8 km - Pučišća (5 m), 3,3 km - vrch Pasika (225 m), 2,8 km - Pražnice (395 m), 4 km - odbočka na V.Čelo (505 m), 3,3 km - Stup (620 m), 5,2 km - Nerežišća (375 m), 14,2 km- Škrip (235 m), 3,9 km - Splitska (5 m), 4,6 km
Obtížnost trasy: těžká
Délka trasy: 54,6 km
Převýšení: 620 m
Trvání jízdy: cca 3,5 hod
Trasa vede ze Splitské po asfaltce podél moře směrem na východ do Postiry a odtud stále po pobřeží až do zátoky Lovrečina, kde začíná stoupat do vnitrozemí kolem obce Pučišća (možná odbočka do této obce u moře) a prudkým stoupáním pokračuje do Pražnice, kde silnice odbočuje doleva, stále stoupá k západu až na Stup (zde doleva odbočuje asfaltka až na nejvyšší horu Brače, Vidovu goru 780 m, což může být pro zdatné cyklisty výzva, odměnou jsou nádherné výhledy), pak již stále klesá nejprve do obce Nerežišća, na kraji této obce odbočuje doprava a klesá k severovýchodu přes obec Škrip zpět do Splitské.
Alternativa: ve Stupu odbočit z asfaltky doprava na štěrkopískovou cestu, která klesá přes obec Dol, odkud pokračuje asfaltka do Postiry.
Anebo přejeďte trajektem do Makarské a vyhulte to z rivy na Svetýho Juru, nejúžasnější výlet v oblasti co znám, vypadá hroznější než je a ty panorámata táto, vřele doporučuju. Zdar a hezký pobyt Vasa
PS fotka z vrcholovýho stoupání na sv.Juru, tady už každej za svý :-)