Pršut nejen z Dalmácie :-)
Jihovýchodně od Pazinu, centra Istrijské župy, se nachází nevelká vesnice Tinjan. Stejně jako sám Pazin tak i Tinjan děkuje za svou prosperitu úrodnému zemědělskému okolí. Tinjan se v průběhu staletí stal pojmem i ve výrobě pršutu, který se svou kvalitou a výjimečnou chutí řadí mezi nejlepší výrobky této lahůdky nejen v Chorvatsku, ale i v dalších středomořských zemích, kde je pršut rovněž domovem.
Co je pršut, je snad jasný. Každej návštěvník Jadranu jistě při svých dovolených tento skvělý masný výrobek ochutnal; ostatně v našich lahůdkářstvích je již dnes pršut víceméně součástí nabídky. Proto jen krátká charakteristika pršutu: je to výrobek z nejkvalitnější vepřové kýty zbavený pánevní kosti, nasucho nasolen mořskou solí, k níž se vtírají přírodní byliny a který se pak suší na vzduchu nebo se v některých krajích udí studeným kouřem. Pršut musí být do určité míry měkký, šťavnatý, musí mít specifickou vůni, chuť a barvu. Dokonalý pršut vděčí za svou chuť přesnému dodržování tradičních výrobních postupů a znalostí výroby, kvalitě masa, odrůdě prasete, z něhož je pršut vyroben, péči výrobců a jejich trpělivosti při výrobě, ale i povětrnostním podmínkám.
Pršut se vyrábí v celém jadranském přímoří i ve vnitrozemí Chorvatska, ale v každé lokalitě se poněkud liší výrobní postupy, používané druhy koření, délka zrání aj. A jak již bylo uvedeno, někde se vyrábí bez uzení, jinde se udí studeným dýmem. A pak hraje roli i druh dřeva, které se pro uzení používá.
Istrie je tradiční oblastí výroby pršutu a zdejší pršut patří mezi nejvyhledávanější, nejoblíbenější a nejkvalitnější. Istrijský pršut se zásadně vyrábí bez uzení, jen sušením na vzduchu. A není proto divu, že se vesnice Tinjan v Istrii již po šest let mění každoročně v říjnu v centrum, v němž výrobci této pochoutky soutěží mezi sebou o ten nejlahodnější pršut. Koná se tu Mezinárodní veletrh pršutu.Letos to bude tuhle sobotu a neděli 20. a 21. října.
A tinjanský veletrh pršutu není žádná bezvýznamná akce. Je to prestižní přehlídka, v jejímž rámci probíhá soutěž od nejlepší pršut ? o nejlepšího výrobce této lahůdky. Účast vystavovatelů bude opět reprezentativní: přijedou výrobci z Itálie, Slovinska, Rakouska, Španělska, Bosny a Hercegoviny a Portugalska. A samozřejmě ze všech koutů Chorvatska. Celkem jich má být přes třicet.
Proč právě Tinjan má tu čest být hostitelem tohoto uznávaného festivalu? Je to proto, že v Tinjanu je zaregistrován největší počet výrobců pršutu a díky tomu byl Tinjan byl v roce 2006 vyhlášen "obcí istrijského pršutu".
Že si široká veřejnost oblíbila tuto neobvyklou gastronomickou akci, svědčí i skutečnost, že se jí v minulých letech zúčastnilo více než 25 tisíc návštěvníků.
Na návštěvníky čeká kromě ochutnávek, možnosti nákupu a soutěže výrobců pršutu i bohatý program: folklorní vystoupení, sportovní soutěže a turnaje, lidové hry, taneční zábavy, koncerty, výtvarná výstava, program pro děti a jiné zábavní akce.
Na závěr hlavní soutěže Mezinárodního veletrhu pršutu odborná porota rozhodne o vítězích v jednotlivých kategoriích: nejlepší pršut uzený a nejlepších pršut neuzený, sušený na vzduchu. Následně budou návštěvníci moci ochutnat jak oceněné, ta i ostatní pršuty a koupit si ty, které budou jejich chutí nejlépe odpovídat. Jeden kilogram se v loňském roce prodával přibližně za 400 kun.
Letos bude partnerem veletrhu španělské město Jerez de los Caballeros a návštěvníci budou moci ochutnat tamější sušenou šunku Jamón Ibérico, která je vyráběna z kýty černé rasy tzv. iberského prasete.
Pro milovníky pršutu je to skutečně mimořádná příležitost, jak ochutnat největší delikatesy v oboru a zjistit, jak chutná opravdový pršut ? šampion.Tak kamarádi - dobrou chuť. Vasa
Začíná sklizeň mandarinek
Sklizeň mandarinek se v posledních letech stala v jihodalmatském přímoří velkým turistickým hitem. Nejde jen o pasivní účast na sklizni těch nádherně vonících šťavnatých plodů, nýbrž o aktivní sběr mandarinek samými turisty na ohromných plantážích, z nichž největší jsou v deltě řeky Neretvy.
Ještě v polovině minulého století bychom v bažinách delty a zatopených ramenech řeky Neretvy nenašli ani jediný citrus a místní obyvatelům, zabývajícím se v té době pouze rybolovem na malých plochách suché půdy, se o pěstování citrusů jakéhokoli druhu, nezdálo oni v nejdivočejších snech. V padesátých letech 20. století však došlo k zásadnímu zvratu: v deltě byly zahájeny velkorysé meliorační práce, kterých se po řadu let účastnili jugoslávští i zahraniční odborníci. Díky tomuto náročnému projektu se delta změnila ze zanedbaného opomíjeného regionu v jednu z nejperspektivnějších a nejúrodnějších oblastí tehdejší Jugoslávie. Tisíce hektarů půdy, odvodněné a chráněné před negativními účinky pronikající mořské vody a před záplavami, začaly vydávat své plody. Díky velmi úrodné půdě a příznivému středomořskému klimatu produkovala delta od začátku 60. let zprvu především zeleninu, ale postupně ovládly deltu Neretvy citrusy, především mandarinky středozemní (Citrus deliciosa), které se nyní pěstují na více než 50 procentech zdejší půdy. Roste tu přibližně 1 300 000 stromů mandarinek, které ročně dávají přes 60 000 tun tohoto oblíbeného ovoce. A ploch osázených mandarinkami ještě dále přibývá. Plánuje se, že za pět let produkce vzroste na 150 000 tun. Není divu, že se delta často označuje za "chorvatskou Kalifornii".
Mandarinky však nejsou jedinými zástupci rozsáhlého rodu citrusových stromů, které se v Chorvatsku pěstují. S úspěchem se tu pěstují i pomerančovníky, citronovníky, v malém množství i grapefruity. Z ostatních plodin se tu velmi dobře daří i mandloním, fíkovníkům a vinné révě.Dobrou chuť,naše citroníky budou k otrhání tak za měsíc :-) Vasa
Mňam, mňam fest :-)
Turistické sdružení Novigradu - na Istrii, organizuje v sobotu 15. září letos už třetí festival dobrý bašty "Gnam-Gnam Fest: Moře na talíři" hrvatski - Gnam-Gnam Fest: More na tanjuru. Na Velkým náměstí čeká návštěvníky široká nabídka pokrmů z ryb a mořských plodů za přijatelné ceny, třeba oblíbený lignje na žaru,pržene srdele,salate od plodova mora, brodet s palentom, teda pokrm z ryb podobný našemu guláši, buzare od dagnji - vlastně škeble dušené na olivovém oleji, česneku a víně.
Kromě mořských specialit budou moci návštěvníci ochutnat místní produkty.Nabízeny budou vína místních vinařů, olivové oleje, istrijský pršut, sýry, domácí těstoviny, med, různé marmelády a čaje.
Nedílnou součástí festivalu bude prodejní výstava řemeslných výrobků a původních suvenýrů. A samozřejmě zazní i tradiční hudba, která navodí této akci ve znamení ryb a pokrmů z ryb příjemnou atmosféru a pohodu.Kdo jste tenhle víkend v Chorvatsku nenechte si to ujít, moc dobrý :-) Ahoj Vašek