Jadran a ryby

Vašek Ravlyk, 25.8.2023 přečteno: 232x

Jadran, azurové moře, která omývá břehy Chorvatska a dalších států, je domovem bohatého spektra rybího života. Tento region nabízí nejen neuvěřitelně krásné pobřeží a nádherné pláže, ale také skvělou příležitost pro milovníky rybaření a kulinářského umění. Připravte se na nezapomenutelnou cestu do světa rybího bohatství Jadranu.

Různorodost druhů:
Jadran je známý svou rozmanitostí rybího života. Mezi nejběžnějšími druhy najdete sardinky, sardele, makrely, dorády, lubiny,škrpiny,tuňáky, jadranské sleďe, baraky, úhoře, mořské štiky a další. Tyto druhy se vyskytují v různých hloubkách a oblastech moře, což nabízí pestrou paletu možností pro rybáře i gurmány.

Místa výskytu:
Ryby se v Jadranu vyskytují na různých hloubkách a místech. Sardinky, sardele a makrely se často shlukují v mělčích vodách poblíž pobřeží. Tunáci jsou oblíbenými cíli pro sportovní rybaření a mohou být nalezeni v hlubších vodách. Mořské štiky se skrývají mezi skalisky, zatímco úhoři a baraky mají rádi řeky a sladkovodní ústí do moře.

Způsoby rybaření:
Rybaření v Jadranu nabízí různé metody a techniky. Tradiční rybaření z břehu nebo z mola je oblíbené pro chytání menších druhů. Sportovní rybaření z lodí je vhodné pro ty, kteří hledají větší úlovky, jako jsou tunáci nebo mečouni. Dalšími způsoby rybaření jsou potápění se šnorchlem nebo rybaření na dno pomocí kotvících sítí.

Recepty:
Kromě rybaření má Jadran také bohatou kulinářskou tradici, kdy se ryby připravují do nejrůznějších chutných pokrmů. Zde je pár receptů:

Grilovaná makrela se zeleninou:
Grilujte makrely na grilu nebo v troubě.
Podávejte s olivovým olejem, citronovou šťávou a směsí čerstvé zeleniny (rajčata, cibule, paprika).

Brudet:
Tento klasický chorvatský pokrm je druh omáčky z ryb, cibule, rajčat a koření.
Podává se s bílým chlebem nebo polentou.

Ryba v sůl-kruste:
Rybu (např. dorado) osolte, obalujte v směsi soli a bylinek.
Pečte v troubě, solném kameni nebo na grilu. Krusta zabezpečí šťavnatou rybu.

Tunákový steak s bylinkovým máslem:
Grilujte tunákový steak s olivovým olejem, solí a pepřem.
Podávejte s bylinkovým máslem (rozpuštěné máslo s čerstvými bylinkami).

Cvikla s filetem z jadranské sleďe:
Nastrouhanou cviklu smíchejte s olejem, citronovou šťávou, sůlí a pepřem.
Podávejte s grilovaným filetem z jadranské sleďe.

Jadran je tedy nejen krásným mořem a plážemi, ale také gastronomickým rájem pro milovníky rybích lahůdek. Návštěva tohoto regionu vás zavede do srdce rybářské tradice a umožní vám ochutnat nejčerstvější a nejvýraznější rybí pokrmy.

Brač a Sumartin aneb proč k nám vyrazit !

Vašek Ravlyk, 22.8.2023 přečteno: 232x

Návštěva Sumartinu na krásném ostrově Brači je jako cesta do kouzelného ráje, kde se setkává nádherná příroda s bohatou historií a pohostinnými lidmi. Toto malebné přímořské městečko nabízí mnoho důvodů, proč se vydat na tuto nezapomenutelnou cestu. Připravte se na dobrodružství, které spojuje výjimečný klid, malebné pláže, bohaté kultury a přátelskou atmosféru.

1. Křišťálově čisté moře a pláže:
Sumartin se může pyšnit jednou z nejkrásnějších pláží na Brači. Bílý písek,kamínky a průzračné modré moře vytvářejí idylický zážitek, který vás zahřeje na duši. Přestože je oblast populární mezi turisty, můžete zde stále najít klidná místa, kde si můžete užívat slunečního záření a osvěžujícího koupání.

2. Tradiční atmosféra a gastronomie:
Sumartin si uchoval autentickou atmosféru tradičního dalmatského přístavního města. Můžete si procházet úzkými uličkami plnými kamenických domů a rybářských lodí. Nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako jsou čerstvé ryby a mořské plody, doprovázené čerstvým olivovým olejem a chlebem.
Vyrazte za ochutnávkou do restaurací a plážových barů, jako Kartolina, Dalmatino, Bilin nebo konoba TOP a dobrou chuť :-))

3. Klid a relaxace:
Sumartin je ideálním místem pro ty, kteří hledají únik od rušného světa. Toto malebné městečko nabízí klidný útočiště, kde můžete relaxovat na pláži, poslouchat zvuk moře a cítit jemný vánek. Je to místo, kde si můžete skutečně odpočinout a nabrat novou energii.

4. Historie a kultura:
Sumartin má bohatou historii, kterou můžete objevovat v historických památkách a malebných uličkách. Kostel svatého Martina je centrem města a nabízí pohled do minulosti. Místní obyvatelé jsou hrdí na svou kulturu a tradice, a rádi se s vámi podělí o příběhy o svém městě.

5. Přátelská atmosféra:
Pohostinnost a vřelost místních lidí vám udělají pocit, že jste doma. Můžete se těšit na srdečné přijetí a tipy od místních na skryté poklady této krásné oblasti.

Sumartin na Brači je víc než jen cíl, je to zážitek. Návštěva tohoto úchvatného městečka vás obklopí jedinečnou kombinací přírodní krásy, historie a nezapomenutelných lidských momentů. Ať už toužíte po relaxaci na pláži, poznávání kultury nebo prostém odpočinku, Sumartin vám nabídne vše, co potřebujete pro nezapomenutelnou dovolenou.

Těšíme se na vás u nás na ostrově Vašek

C o si sebou přivézt z Brače, jako vzpomínku nebo dárek ?

Vašek Ravlyk, 19.8.2023 přečteno: 184x

Kromě vzpomínky na léto a moře přivezte i nějakou maličkost ať už z trhu, obchodu, doma udělá radost a refreshne příjemné chvíle u moře, takže třeba :-)

AJVAR
Jedná se o čalamádu z červených paprik, lilku a česneku. Může být i s chilli. Nejvíce se hodí k masu, ale jsou tací, kteří by byli schopni dát ajvar kamkoliv, například do těstovin, k míchaným vajíčkám či ho jíst pouze s chlebem. Ale jak se říká, proti gustu…

DALMÁTSKÝ PRŠUT
Skvělý předkrm, který je i mezi Chorvaty velmi oblíbený. Vyrábí se z čerstvé vepřové kýty. Prasata jsou pro tento produkt účelově krmená a kýty mohou vážit i 16 kg. Speciální postup vysoušení, uzení a následného zrání masa má svá jasná pravidla, která dávají dalmatskému pršutu jedinečnou chuť. Tento proces trvá klidně i celý rok, kdy se maso jednolitě zabarví do růžové barvy. Podávat ho můžete jen tak nebo spolu se sýrem a chlebem.

PAŠKI SIR
Jedná se o neznámější chorvatský, ovčí sýr, který má výraznou i jemnou chuť, při vložení do úst se krásné rozplývá. Ostrov Pag je odpovědí na otázku, kde se tato delikatesa vzala. Pažské ovce jsou nejmenší v celém Středozemí a to znamená, že mají i málo mléka. Díky silnému severovýchodnímu větru, zvanému bóra, jsou pastviny pokryté mořskou solí, někdy mohou vypadat jako zcela zasněžené. Proto je mléko i přirozeně slané. Jelikož je sýr velmi cenný, prodává se již po pár měsících zrání. Najdete ale i takové, které zrají i dále než rok. Ty pak patří mezi nejlepší ovčí sýry světa.

OLIVY A OLIVOVÝ OLEJ

Pěstování olivovníků je tradiční pro celé Chorvatsko, od Istrie po Dubrovník. Nejlepší oleje pochází z malých olivových hájů, kde může být veškerá péče a láska věnována každému stromu zvlášť. Nebylo by to Chorvatsko, kdyby nemělo své tradice a zvyky i u zpracování oliv. Například pro omývání nepoužívají klasickou vodu, nýbrž moře. Díky tomu oleje získávají zvláštní punc. Výborný olivový olej je spolu s chorvatským chlebem tradičním předkrmem i ve špičkových restauracích.

FÍKY
Fíkovníky se nachází především v přímoří a na ostrovech. Samotné pěstování bylo v minulosti daleko rozšířenější. Můžete si koupit fíky čerstvé, sušené, ale také například fíkový džem, který je opravdovou lahůdkou.

No a kdo preferuje lahev a může něco ostřejšího, může koupit nebo vyzkoušet rakiji vyráběnou ze zkvašeného ovoce nebo místní pálenku Travaricu, v níž se louhují různé druhy lokálních bylin. Každý kraj má svoji variantu — medovou, anýzovou… Například na ostrově Hvar je místní specialitou použití myrty, v Dalmácii si zase nenechte ujít tu z vlašských ořechů.
Šťastnou cestu domů a všichni, kteří mají dovolenou ještě před sebou, sretan put a vítejte u Jadranu
Vašek