Pár rad pro maminky s malými dětmi před cestou do Chorvatska
Chystáte se trávit další dovolenou v Chorvatsku, třeba u nás na Brači :-) společně se svým milovaným zlatíčkem? Má vaše dítě rok, či dva? Pak vás budou zajisté zajímat naše rady a doporučení, které se vám mohou před cestou i v jejím průběhu náležitě hodit. Pro jak staré dítko je dovolená u moře vhodná? Jak jej připravit na cestu? Na tyto a spoustu dalších otázek se vám budeme snažit odpovědět na následujících řádcích.
1. Jak staré dítko zvládne cestu do Chorvatska?
Odpověď na tuto otázku je čistě individuální. Setkat se můžete s rodiči, kteří se nebojí vzít své tříměsíční dítko k moři, ale najdou se i maminky, které raději počkají do dvou – tří let věku dítěte a až pak si začnou užívat dovolenou opravdu plnými doušky. Obecná hranice neexistuje, vždy záleží na způsobu dopravy, dítku i samotné destinaci.
2. Vzít dítěti něco speciálního?
Nutno podotknout, že Chorvatsko je součástí Evropy a EU, naprostou většinu věcí pro děti i rodiče, je možno zakoupit přímo na místě. Vše však záleží pouze na vašich preferencích.
3. Pozor na horko
Děti snášejí horko hůře, než většina dospělých. Dbejte proto na to, aby byly během samotné cesty i v cílové destinaci uchráněny přímému slunci. Během 11 a 14 hodiny byste na sluníčko neměli vycházet ani vy.
4. Dodržujte pitný režim
Dítě pravidelně ochlazujte a doplňujte svůj i jeho pitný režim. Ideální je vlažný nápoj, nikoli ledový!
5. Vybírejte vhodnou dobu
Plánujete-li zahraniční dovolenou u jaderského pobřeží, vybírejte pokud možno termíny mimo hlavní sezonu. Vyhnete se tak náporu turistů i těm největším pařákům.
6. Kvalitnímu výběru by mělo podléhat ubytování. Pokud nejedete s obytným přívěsem, vždy si dopředu zjistěte, jaké služby a kvalitu vaše ubytování nabízí. Dávejte přednost klidným bezpečným místům mimo centra s dobrou dostupnosti moře nebo bazénů, vhodná je možnost zastínění.
7. Nezapomínejte na přestávky
Cestujete-li automobilem, dělejte pravidelné přestávky. Děti během přestávek nenechávejte v autosedačkách. Projděte se s nimi, menší dítka položte na rovné místo, procvičte horní i dolní končetiny, dbejte na občerstvení ať pijí, do většího jídla je nenuťte.
8. Nezapomeňte na pojištění
Před samotnou cestou si sjednejte vhodné pojištění a informujte se o tom, jakým způsobem postupovat v případě návštěvy doktora v turistické destinaci.
9. Maminky, cvičte!
Před samotnou cestou si nastudujte cviky pro dolní končetiny, které rozproudí krev a zabrání případné žilní trombóze, která představuje velké riziko zejména pro těhotné ženy a ženy trávící dlouhou dobu v letadle, či automobilu.
10. Cestování letadlem = sázka na jistotu
Pokud chcete mít jistotu, že vaše dítko cestu do chorvatské destinace zvládne bez komplikací, vsaďte na letadlo. Díky nižšímu tlaku vzduchu menší dítka brzy usnou a cestu poklidně prospí.Menší problémy mohou nastat při vzletu nebo při přistání, nechte je polykat naprázdno, dejte jim občas napít, lehce jim zmáčkněte nos aby se musely nadýchnout ústy, to pomůže. Cesta z Prahy do Splitu nebo Zadaru trvá méně než 2 hodiny, pak ještě UBER,taxi nebo bus a trajekt.
11.Vezměte zásobičku jednorázových plen, vlhkých kapesníčků, štětiček a šetrnou dezinfekci, pár náplastí, antibiotický sirup a paralen.
12. Kvalitní a osvědčené opalovací krémy s faktorem 50, RAID do zásuvky a kvalitní repelent, elektronickou chůvičku na poledne a večer.
13. Nenechávejte dítě nikdy samotné bez dozoru, ani v autě, na pláži nebo dokonce ve vodě.
14. Nepouštějte se během dovolené do žádných dobrodružství, experimentů, ani na výletech ani při vaření. Čím bližší bude dovolená domácímu režimu, tím lépe ji malý človíček zvládne.
15. Takže vidíte, můžete na dovolenou ani to nebude moc bolet :-)
Sretan put a dobro došli milé maminky, budeme se na vás těšit. Vašek
P.S. letní foto ze St.Barbara od nás ze Sumartinu
Brač - "Ostrov bez chleba, bez vody a bez vína " :-)
Ostrov Brač, třetí největší z chorvatských ostrovů a také nejvyšší z nich, je vlastně jedním mohutným vápenovým skaliskem. Půdy, vhodné k obdělávání, je na něm tak málo, že část zemědělských plodin a potravin je třeba dovážet z pevniny. Bývaly doby, kdy se na Brači pěstovala réva a na místním vínu si pochutnávali i u vídeňského dvora. Na počátku 20. století však vinohrady zničil révokaz.
Největším pokladem ostrova tak zůstala právě ona skála. Je to kámen, druh vápence, který ve vývoji k mramoru zůstal stát někde na půli cesty. Je měkčí a lépe se opracovává. Je většinou bílý, ale najdou se i odstíny šedé a růžové.
Kámen na ostrově těžili už Římané. Postavili z něj mnohé budovy v někdejší Saloně, Diokleciánův palác ve Splitu. Bračský kámen prý použili i při stavbě washingtonského Bílého domu, při poválečné rekonstrukci vídeňské Opery a jsou z něj postaveny i mnohé z benátských paláců.
Dějiny Brače však jsou doloženy až do doby před příchodem Římanů, ale aby se k nim člověk dostal, musí vědět, co a kde hledat.
Tři kilometry od pobřeží, v kopcích nad městečkem Splitska, je osada Škrip, nejstarší na Brači. Viditelným dokladem ilyrského osídlení (11. až 9. stol. př. n. l.) je tzv. kyklopská zeď, opevnění z obrovských balvanů.
Zbylo z něj jen málo, ale přece dost na to, aby na něm Římané ve 3. století n. l. postavili mauzoleum, v němž byly údajně pochovány Prisca a Valerie, manželka a dcera císaře Diokleciána. Ty byly ze Splitu na Brač po jeho smrti vypovězeny.
Součástí kamenné kroniky je i starochorvatský kostel sv. Ducha z 10. stol. a římské sarkofágy na návsi před opevněným palácem dalšího z významných bračských rodů – Ceriničů.
Ovšem mnohé z oněch památek jsou v žalostném stavu a některé najde jen ten, kdo o nich ví. V římském lomu nad Splitskou je ve skále vytesána postava Herkula. Pokud nemáte místa znalého průvodce, nenajdete nejen sochu, ale ani někdejší kamenolom.
Klášter ve skalách jménem Blaca založila trojice mnichů, kteří v 16. stol. uprchli z dalmatské pevniny před Turky. Jeskyně a skalní převis posloužily jako základ komplexu v podobě pevnosti, který se do dnešní podoby utvářel tři sta let. Mniši poskytovali za stravu a byt práci několika desítkám lidí, kteří pěstovali olivy a vinnou révu, starali se o včely, chovali ovce a kozy.
Klášter fungoval do roku 1962 a v posledních desítkách let ho spravoval už jen představený Nikola Miličič. Vystudoval ve Vídní astronomii a v roce 1926 zakoupil u firmy Zeiss teleskop, který byl v té době největší v Evropě. Objevil několik komet a dvě hvězdy, vedl obsáhlou korespondenci s předními astronomickými ústavy ve světě. Když si prohlédnete muzeum v bývalém klášteře a vrátíte se na hlavní silnici, stojí za to pokračovat výletem na Vidovu goru. Ta je se svými 778 metry nejvyšším místem v celém Jaderském moři. Vede tam pohodlná silnice, na temeni hory je hospoda a především je odtamtud překrásný výhled.
Vrchol Vidovy gory je také jednou velikou skalkou. Mezi kameny tam roste množství roztodivných květin, v nichž zkušený botanik pozná zmenšeniny těch, které najdeme i u nás. Sucho, nedostatek půdy a další nepříznivé okolnosti se přičinily o vznik těchto „květinových bonsaí“.
Ostrov bez chleba, bez vody a bez vína – tak označil Brač chorvatský básník Vladimir Nazor. To už dnes dávno neplatí, hladem a žízní tam nikdo nehyne a navíc ostrov nabízí mimořádné množství pozoruhodných míst a zážitků.Přijeďte se přesvědit sami už příští sezónu. Tak sretan put želi vam Vasa
P.S. pár dnů starý noční pohled na Sumartin
Ostrov Brač: Podzimní ráj na Jadranu !
Podzim je často považován za klidné a tiché období, kdy se letní dovolené již blíží ke konci. Nicméně, pokud hledáte nádherný cíl pro podzimní dovolenou, nechte se unést krásami ostrova Brač. Tento chorvatský ostrov nabízí nespočet důvodů, proč právě nyní vyrazit na dobrodružství do Jadranu.
1. Klid a pohoda:
Podzimní měsíce na Brači přinášejí poklidnou atmosféru, kterou oceníte, pokud preferujete klidnější dovolenou. Pláže jsou mnohem méně přeplněné, restaurace nabízejí více místa k posezení, a celkově si můžete vychutnat ostrov v klidu a pohodě.
2. Teplé počasí:
Počasí na Brači zůstává v podzimních měsících příjemně teplé. Teploty dosahují stále příjemných úrovní, což znamená, že můžete stále plavat v moři a vychutnávat si slunečné dny.Teplota moře u nás v Sumartinu je nyní stále 24 stupňů.
3. Vína a gastronomie:
Podzim je také dobou sklizně vinných hroznů na Brači. Můžete navštívit místní vinice a ochutnat tradiční chorvatská vína. K tomu si dopřejte lahodné místní speciality v jedné z mnoha restaurací na ostrově, nezapomeňte třeba na Kopačinu, Kartolinu, Bilin a Dalmatino :-)).
4. Krásná příroda:
Ostrov Brač je proslulý svou krásnou přírodou a úchvatnými výhledy.Vylezte v Sumartinu na Visokou a vyjeďte autem na Vidovu Goru s jejími 780 metry. Nádherný pohled na Zlatni rat a Hvar vás chytí za srdce. V podzimním období se listy stromů začínají měnit do podzimních barev, což dodává krajině ještě více kouzla.
5. Kulturní zážitky:
Pokud máte rádi kulturu, určitě nevynechejte město Supetar, kde najdete historické památky, muzea a mnoho kulturních akcí.
Ostrov Brač vám nabízí podzimní útočiště, které kombinuje krásu přírody, bohatou historii a výbornou gastronomii. Nechte se unést tímto chorvatským rájem na Jadranu a objevte vše, co tento ostrov může nabídnout i v podzimních měsících.
Takže si prodlužte léto a vyrazte ještě jednou k moři, budeme se těšit. Vasa
P.S. snímek ze zářijového Sumartinu od Lany Borojevic