Dalmátská kuchyně

Vašek Ravlyk, 9.11.2010 přečteno: 3675x

Včerejší povedená návštěva Potrefený husy mi naladila chuťový pohárky do plusu a inspirovala do krátkýho článečku o mé milované dalmátské kuchyni.
Častou součástí zdejšího jídelníčku je jehněčí nebo skopový maso. Připravuje se v podstatě třemi způsoby:
1. na roštu nebo v troubě - v poslední fázi se s ním často pečou vařené brambory
2. pod pekou - železný poklop, pod nímž se dříve na venkově pekl chléb. Nádoba se staví do žhavého popela
3. dušené, např. visovačka begovica - dušené jehněčí maso s kyselým ovčím mlékem
Velmi oblíbené jsou smažené řízky. Pokud jsou plněné šunkou a sýrem a pak obalované v trojobalu, říká se jim záhřebský řízek,zagrebački nebo krátce bečki odrezak, bývá nejčastěji telecí a dalmatino ho umí celkem slušně, jenom ho moc rozklepává.
Ryby se připravují taky hlavně na na tři způsoby:
1. na roštu - na gradelama
2. dušení s rajčaty, cibulí, kořením a bylinkami - na brudet či brodetto
3. vařené - na lešo
Oblíbená jsou jídla s plody moře ? rizoto s plody moře, syrové ústřice pokapané citronem (kamenice či oštrige), osmažené olihně nakrájené na proužky, humr (hlap) a langusta (jastog), která se jí buď vařená nebo smažená (obalená v těstíčku a politá tatarskou omáčkou).
Místní specialitkou je pršut - kýta potřená dřevěným popelem zavěšená nad ohništěm tak, aby k ní mohl jak dým tak čerstvý vzduch.
V Istrii je možno ochutnat libové vepřové vařené ve smetaně nebo Žgvacet - paprikáš se specifickou chutí. V Dalmácii pak tzv. Pašticada - kvalitní zadní hovězí maso, slanina, česnek, cibule, celer, červené víno. Po celém Chorvatsku je oblíbeným pokrmem Čevapčiče ? maso s kořením, Girice ? malé smažené rybky (jedí se celé, pokud možno horké, i s hlavou, s chlebem a zeleninovým salátem).
Lidové hospůdky, v nichž se připravují národní chorvatské speciality, se nazývají konoby.
A co na závěr nikdy nemůže chybět ?? No přeci káva :-)
Káva se podává jako espreso, v maličkých šálcích, velmi silné. Můžete si objednat dvojité espreso (dupli espreso) nebo dugi či duži espreso (dlouhé nebo delší) - s větším množstvím tekutiny a stejným množstvím kávy.
Z alkoholických nápojů je nejoblíbenější pivo nebo víno. Víno se především v Dalmácii pije k jídlu tak, že se červené míchá s vodou v bevandu nebo bílé se sodovkou v špricer či gemišt. Je to osvěžující a chutné k místním pokrmům. Tradiční tvrdý alkohol je Rakije ? pálenka z místního vína.
A to je všecko, teď už jenom zajet a ochutnat.

Nový aquapark nad Splitem

Vašek Ravlyk, 7.11.2010 přečteno: 4287x

Na jaře příštího roku se začne stavět v Dugopolji nad Splitem,tam kde sjíždíte z dálnice, první velký aquapark v Chorvatsku. Bude to tutovej ráj pro malé a velké, vybudovaný na ploše 120 000 m2. Jen vodní plocha bude zaujímat kolem 6 000 m2. Budou ji tvořit bazény různých velikostí, např. bazén s vlnobitím, pro dospělé bazén s vodními masážemi, pro děti tematicky zaměřené bazény s hrami, dále klidná řeka i peřeje. Návštěvníky tu bude čekat několik toboganů, z nichž nejvyšší bude vysoký 24 metrů, multifunkční sportovní terény aj. Samozřejmostí bude fitness a wellness centrum, obchod se sportovními potřebami, ambulance, plavecká škola a řada gastronomických zařízení: bary, kavárny, restaurace a další a další.
Celý areál bude otevřen od května do září a zbývající část roku bude v provozu jen jeho část, např. noční bary a restaurace.
Dugopolský aquapark bude široko daleko novinkou, a tak se jistě stane cílem velkého počtu zájemců. Počítá se s návštěvností přibližně 4 000 osob denně. U aquaparku bude proto pamatováno na rozsáhlé parkoviště o kapacitě 800 parkovacích míst pro automobily a 50 míst pro autobusy.
Firma Margaritum, která je investorem tohoto již několik let plánovaného projektu, získala v září stavební povolení. Nyní vede jednání ohledně financování, ale se získáním úvěrů by prý neměla mít problém. Pokud obec Dugopolje dostojí svému závazku a vybuduje potřebnou komunální infrastrukturu, nestojí nic v cestě zahájení výstavby příští rok na jaře. První návštěvníky má uvítat v roce 2012.Takže se budeme všichni těšit, máme další velkou atrakci na dostřel :-) hurá, velkej námět na výlety z Brače nebo po cestě tam nebo zpátky ahojky Vasa

Na ostrově se nyní sklízí

Vašek Ravlyk, 28.10.2010 přečteno: 3644x

Celý říjen se na Brači naplno trhají olivy a všude před domy jsou velikananánský kádě, který se pomalu plněj čerstvě natrhanými zralými černými olivami.V celým Chorvatsku je přibližně půl milionu olivovníků a ještě jednou tolik se plánuje zasadit před jeho vstupem do Evropské unie. Při současný dotační politice v EU stačí vlastnit zhruba 100 stromů a to stačí k celoročnímu uživení čtyř členné rodiny,divný ne ? Sklizeň a zpracování oliv probíhá každoročně v říjnu, měsíci oliv. Stovky turistů z Itálie, Německa a Rakouska přijíždí vždycky začátkem října do Chorvatska na několikadenní pobyty a aktivně se účástní sběru oliv v olivových hájích, jejich zpracování v lisovnách oleje a následné degustace. V restaracích a hotelech jsou pro ně připraveny speciální menu, připravené výhradně na olivovém oleji nebo s jeho přídavkem.
Letos třeba poprvé zorganizovala atrakci pro turisty Správa Národního parku Brijuni. Na slavnosti s přehlídkou místních krojů a tradiční hudbou mohly děti z několika evropských zemí očesávat deset olivovníků. Trvalo jim to dvě hodiny. Olivy pak byly lodí převezeny do lisovny a večer čekal malé sběrače zvláštní dárek - lahvička s 2 dcl brijunského olivového oleje.
Na Brijunských ostrovech roste kolem 400 olivovníků a mezi nimi drží primát strom starý 1 600 let, který patří k nejstarším exemplářům ve Středomoří. Je zajímavý, že stále ještě plodí. Letos "stara maslina" urodila 98 kg plodů, z nichž bylo vyrobeno 14 litrů oleje.A kdo z Vás jednou ochutnal skutečnej extravirgin ručně lisovanej ten už nemá jinou volbou, dobrou chuť Vasa