
Dálniční známky v Rakousku 2011
Ceny dálničních známek v Rakousku 2011
Rakouský dálniční známky pro rok 2011 zdražily jen o kousek.Starý i nový ceny uvádíme za sebou.
Barva známek je světle žlutooranžová, ceny jsou v eurech.
roční
platí od 1.12.2010 do 31.1.2012 auta do 3,5 t z 76,20 na 76,50 motorky z 30,40 na 30,50
2-měsíční
platí 2 měsíce ode dne vyznačeného na známce z 22,90 na 23,00 zůstává 11,50
10-denní
platí 10 dní ode dne vyznačeného na známce zůstává 7,90 zůstává 4,50
Platí pro osobní auta, nákladní auta do 3,5 t a obytná auta do 3,5 t. Přívěsy tažené za vícestopými motorovými vozidly, s max. přípustnou celkovou hmotností tažného vozidla do 3,5 tuny, se do celkové hmotnosti nezapočítávají a tedy nemusí mít dálniční známku.
Chytračit se moc nevyplácí,rakouský policajti vás klidně zastaví na dálnici u krajnice nebo si vás vyvedou na první výjezd a zkasírujou.Oblíbený jsou kontroly při vjezdech na benzinky nebo u parkplatzů.Takže plaťte a nepřekračujte moc povolenou rychlost, naposledy jsem loni platil na novým okruhu ve Vídni, probrali mně ,jako bonus všechno od lékárničky,vesty,trojúhelníku, známky a tvářili se přitom, jako " Terminátoři ".50 euro a abfahrt lieber Herr.Mějte se a ahoj Vasa

Povánoční svátky v Chorvatsku
O vánočních zvycích a svátcích jsme psali před rokem a proto teď zmíníme sváteční dny v povánočním období.Na svátek Mláďátek 28. prosince, kterýmu Chorvaté říkají Nevina dječica nebo též Herdoševo, chodili v některých krajích mladíci s vrbovými proutky na "mrskut", ale ne na velké výprasky, jen pár mírných švihnutí. Někde se v ten den volí i "král".
Zatímco vlastní Vánoce byly a zůstaly svátky rodinnými, intimními, mají oslavy Nového roku jiný charakter. Slaví se v širokém okruhu přátel a známých. Dnes nemá Nový rok vůbec charakter křesťanského svátku. Ani nikde na chorvatském venkově se nezachovaly žádné staré obyčeje spojené s oslavou Nového roku, žádné staré pozdravy a blahopřání. Nový rok je vysloveně občanským svátkem, i s jeho nejnovější tradicí.
Vánoční svátky jsou zakončeny svátkem Tří králů-Tri kralja; katolická církev v ten den slaví Zjevení Páně, připomínající Kristův křest v řece Jordánu. Svátek Tří králů je spojen s příchodem tři mudrců z Východu do Betléma, aby se poklonili právě narozenému Ježíškovi v betlémském chlévě a položili mu k nohám své dary - zlato, kadidlo a myrhu.
Podle starého obyčeje obcházel ten den kněz se dvěma pomocníky všechna stavení ve vesnici a žehnal jejich obyvatelům. Ti jej očekávali ve slavnostním oblečení. Žehnal nejen lidem, ale i domu, zvířatům, sadu a polím. Rodina mu vyjádřila své díky dárky v naturáliích nebo penězi. Kromě toho chodili po vesnici tzv. zvjezdari; to byly trojice chlapců oblečených jako tři králové. Nosili s sebou svítící hvězdu symbolizující betlémskou hvězdu, která vedla tři mudrce z Východu do Betléma k Ježíškovým jeslím. Trojice zpívala koledy a jiné písně duchovního charakteru a přála lidem Boží požehnání. I tito chlapci bývali obdarováváni. Tento zvyk se ještě v některých krajích udržel.

V caffe baru Kapelica se kouří
Velká novinka z Brače.Rozhodnutím chorvatského misterstva zdravotnictví a sociálních věcí z 30.11.2010 je v Caffe bar Kapelica v Selci povoleno kouřit v uzavřených prostorách.Uvedená kavárna totiž splňuje potřebné technické podmínky a ventilační soustavy v baru zajišťují nekuřákům perfektní a zdraví nepoškozující podmínky během pobytu v této konobě.Například Caffe bar Perivoj v Selci vyčlenil prostory pro kuřáky ve venkovní prosklené terase.Ostatní konoby a caffe bary v Selci i Sumartinu zůstávají plně nekuřácké a kouřit se zde smí jenom venku.Zdar Vasa