Hon na olihně

Vašek Ravlyk, 23.11.2010 přečteno: 5090x

V sobotu 27.listopadu se budou na ostrově Unije, ostrůvek kousek od Lošinje lovit olihně. Start závodu je ve 12 hodin a potrvá až do večera, do 18 hod. Zúčastní se ho přibližně 25 člunů. Úkolem dvoučlenné posádky každého člunu bude nachytat během šesti hodin ve vymezené oblasti co nejvíce olihní. Při lovu se však mohou používat jen přesně určené tradiční nástroje. Po skončení soutěže porota spočítá a zváží úlovky každé posádky. Podle pravidel bude bodovat jak počet kusů, tak hmotnost úlovku.
V loňském ročníku nalovilo 21 posádek 365 olihní o celkové hmotnosti přes 56 kg. Vítězná posádka vytáhla z moře 71 kusů, které vážily přes 11 kg.
Po skončení soutěže nastoupí kuchaři, hudebníci a číšníci - a začne večerní slavnost. Upečené olihně budou zdarma nabízeny na večerní slavnosti, která bude trvat tak dlouho, dokud se nesní všechny "plody moře", co soutěžící nalovili.
Hnedka bych se tam otočil, lignje miluju na všechny způsoby, na žaru, buzaru...mňam, mňam, ale vydržím do vánoc. Čau Vasa

Ostrov Mrduja

Vašek Ravlyk, 12.11.2010 přečteno: 2915x

Úžasný jméno a pro nás potápky cíl pro pár vráčků, který tam leží.Díky svý poloze na frekventovaný plavební cestě ve Splitských vratech se břehy Mrduje občas stávají místem havárie projíždějících plavidel. Naposledy to bylo vloni v únoru, kdy v noci na ostrůvek najela turecká nákladní loď plná obilí. O 24 hodin později ji vysvobodily těžké remorkéry.
O malej a trvale neobydlenej ostrůvek se po staletí hádá Brač a Šolta, mezi nimiž leží. Od obou větších sousedů je vzdálen přibližně stejně, ovšem podle oficiálních údajů je o 97 cm blíž ostrovu Brači - komisař byl asi Bračan ?. Obyvatelé Brače a Šolty se přeli o to, komu Mrduja náleží. A svůj nárok na ostrůvek prý chtěli podpořit tím, že si jej snažili lany přitáhnout blíž na svou stranu.
Stará legenda ožila v posledních letech v zábavné akci, která dostala název "Přetahování Mrduje". Akci organizují začátkem srpna místní i turistické orgány z Milny na Brači a ze Stomorské na Šoltě. Účastní se jí stovky člunů a lodí z obou ostrovů, které se "přetahují" o ostrůvek lanem dlouhým 300 metrů. V ten den je ve Splitské úžině opravdu rušno. Rej účastníků sledují také diváci, kteří se sem sjíždějí na různých plavidlech, i posádky jachet, které se plaví úžinou. Pasažéři projíždějících trajektů a lodí na pravidelných linkách se pak nestačí divit. Vítěz získává "Vlastnický list", který je platný 365 dní, tedy do dalšího "přetahování". V prvním ročníku vyhrál Brač, v loňském roce Šolta a letos opět Brač. Vlastní "bitvu" vždy doprovází bohatý zábavní a hudební program v obou městech.
Jinak na vlastním ostrůvku není absolutně nic zajímavýho, jen zbytky strážní věže a malý maják a všichni znáte dva vraky, který ležej nedaleko a ty potápíme.Snímek je z trajektu již za Mrdují, dívá se Splitskými vraty směrem ke Splitu. V

Dalmátská kuchyně

Vašek Ravlyk, 9.11.2010 přečteno: 3793x

Včerejší povedená návštěva Potrefený husy mi naladila chuťový pohárky do plusu a inspirovala do krátkýho článečku o mé milované dalmátské kuchyni.
Častou součástí zdejšího jídelníčku je jehněčí nebo skopový maso. Připravuje se v podstatě třemi způsoby:
1. na roštu nebo v troubě - v poslední fázi se s ním často pečou vařené brambory
2. pod pekou - železný poklop, pod nímž se dříve na venkově pekl chléb. Nádoba se staví do žhavého popela
3. dušené, např. visovačka begovica - dušené jehněčí maso s kyselým ovčím mlékem
Velmi oblíbené jsou smažené řízky. Pokud jsou plněné šunkou a sýrem a pak obalované v trojobalu, říká se jim záhřebský řízek,zagrebački nebo krátce bečki odrezak, bývá nejčastěji telecí a dalmatino ho umí celkem slušně, jenom ho moc rozklepává.
Ryby se připravují taky hlavně na na tři způsoby:
1. na roštu - na gradelama
2. dušení s rajčaty, cibulí, kořením a bylinkami - na brudet či brodetto
3. vařené - na lešo
Oblíbená jsou jídla s plody moře ? rizoto s plody moře, syrové ústřice pokapané citronem (kamenice či oštrige), osmažené olihně nakrájené na proužky, humr (hlap) a langusta (jastog), která se jí buď vařená nebo smažená (obalená v těstíčku a politá tatarskou omáčkou).
Místní specialitkou je pršut - kýta potřená dřevěným popelem zavěšená nad ohništěm tak, aby k ní mohl jak dým tak čerstvý vzduch.
V Istrii je možno ochutnat libové vepřové vařené ve smetaně nebo Žgvacet - paprikáš se specifickou chutí. V Dalmácii pak tzv. Pašticada - kvalitní zadní hovězí maso, slanina, česnek, cibule, celer, červené víno. Po celém Chorvatsku je oblíbeným pokrmem Čevapčiče ? maso s kořením, Girice ? malé smažené rybky (jedí se celé, pokud možno horké, i s hlavou, s chlebem a zeleninovým salátem).
Lidové hospůdky, v nichž se připravují národní chorvatské speciality, se nazývají konoby.
A co na závěr nikdy nemůže chybět ?? No přeci káva :-)
Káva se podává jako espreso, v maličkých šálcích, velmi silné. Můžete si objednat dvojité espreso (dupli espreso) nebo dugi či duži espreso (dlouhé nebo delší) - s větším množstvím tekutiny a stejným množstvím kávy.
Z alkoholických nápojů je nejoblíbenější pivo nebo víno. Víno se především v Dalmácii pije k jídlu tak, že se červené míchá s vodou v bevandu nebo bílé se sodovkou v špricer či gemišt. Je to osvěžující a chutné k místním pokrmům. Tradiční tvrdý alkohol je Rakije ? pálenka z místního vína.
A to je všecko, teď už jenom zajet a ochutnat.